Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
InVigor® rapsų hibridai: praktinė patirtis

Praktinė patirtis visuomet naudinga sprendžiant, kokią veislę sėti kitų metų derliui. InVigor® rapsų hibridus pristatanti kompanija BASF kasmet atlieka tiksliuosius ir gamybinius veislių auginimo tyrimus. Kokie jų rezultatai buvo gauti pernai metais, kurių oro sąlygos buvo labai permainingos ir ne visuomet palankios pasėliams?

Pernai metais šaltą ir iš pradžių labai sausą pavasarį rapsai kai kur nukentėjo nuo šalnų. Lietingą birželį gausiai plito ligos. 2021 m. rugpjūtį, rapsų sėjos metu, iškrito dvigubai daugiau kritulių negu daugiametis vidurkis. Dėl to dalis ūkių rapsų nepasėjo arba pasėjo vėlai į pažliugusias dirvas.

Taigi, kaip augo ir derėjo rapsai tokiomis permainingomis ir nepalankiomis sąlygomis? Pasak BASF produkto vadovo rapsams ir ankštinėms kultūroms Tomo Karkazo, tokie metai labai gerai atskleidė InVigor® hibridų privalumus ir parodė jų potencialą.

BASF užsakymu tikslieji rapsų hibridų tyrimai atliekami Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) Mūniškių (Kauno r.) ir Rumokų (Vilkaviškio r.) augalų veislių tyrimo skyriuose (AVTS). VAT Mūniškių AVTS buvo tiriama 18 rapsų hibridinių veislių: InVigor® ir palyginimui paimtos kelios kitos dažnai rinkoje sutinkamos hibridinės veislės. Vertintas veislių derlingumas, ligotumas, atsparumas išgulimui. Likus savaitei iki derliaus nuėmimo vizualiai geriausiai atrodė hibridai: InV1310, Crossfit, InV1170, InV2020.

Apibendrinti šio bandymo duomenys parodė: Pav. Nr. 1

Oficialiuose Kauno, Plungės ir Pasvalio VAT augalų veislių tyri­mo skyriuose atliekamuose rapsų veislių bandymuose pernai iš visų tirtų rapsų hibrido InV1310 derlingumo vidurkis buvo didžiausias (6,43 t/ha). Šis hibridas gerokai aplenkė standartų vidurkį (5,68 t/ha).

Auginantys „Švaraus lauko technologijai“ pritaikytus rapsus ūkiai taip pat gali rinkti InVigor® rapsus, kaip vienus derlingiausių: VAT AVTS duomenimis, pernai didžiausią derlių davė InV1266CL hibridas – 5,64 t/ha (standartų vidurkis buvo 5,22 t/ha).

Pernai InVigor®hibridai buvo tiriami ir 9 Lietuvos ūkiuose.

Tiek Kėdainių r., tiek ir kituose gamybiniuose bandymuose kaip vienas geriausių pasirodė rapsų hibridas Armani, kuris išsiskyrė augalų sveikatingumu, žalumu ir derlingumu.

„Jeigu hibridas gerai ištveria ligų protrūkius, tai nesvarbu, kokioje vietoje jis buvo auginamas, visur bandymų rezultatai buvo panašūs“, - apie rapsus Armani, InV1170, InV1310 sako T. Karkazas.   

Pasirenkant rapsų veisles, svarbu įvertinti jų savybes ir atkreipti dėmesį, kada tinkamiausias konkrečios veislės sėjos laikotarpis. Pav. Nr. 2

Plačiau apie InVigor®rapsų hibridus ir platintojus rasite www.agro.basf.lt

Kviečiame žiūrėti videomokymus iš konferencijos apie Invigor®


Rekomenduojami video