Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė – visų labui

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos primena svarbiausius Integruotos kenksmingųjų organizmų (kenkėjų) kontrolės (toliau – IKOK) bendruosius principus ir ragina jų laikytis.

Kas tai – IKOK ir kodėl svarbu jos laikytis?

IKOK – tai augalų apsaugos nuo kenkėjų tam tikrų metodų įvertinimas ir parinkimas, ekonomiškai ir ekologiškai pagrįstas augalų apsaugos produktų (toliau – AAP) ir kitų priemonių naudojimas, siekiant sustabdyti kenksmingųjų organizmų populiacijos vystymąsi, mažinti riziką žmonių sveikatai ir aplinkai, išauginti sveikus augalus ir kuo mažiau pažeisti ekosistemas. Taikant IKOK, pirmenybė teikiama necheminiams augalų apsaugos metodams, jei jie apsaugo nuo kenkėjų ir (ar) juos sunaikina. Be to, kruopščiai išnagrinėjami visi galimi kontrolės būdai ir AAP naudojami tik tuomet, kai kitos priemonės neužtikrina pakankamos kenkėjų kontrolės. Tinkamai parenkant ir naudojant IKOK priemones, maiste, pašaruose ir aplinkoje būna mažiau AAP liekanų, gerėja pusiausvyra tarp ekosistemų.

Kuo remiantis ir kas privalo laikytis reikalavimų?

IKOK reikalavimai nenauji, jie įtvirtinti 2009 m. spalio 21 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvoje (ES) Nr. 2009/128/EB, nustatančioje Bendrijos veiksmų pagrindus, siekiant tausiai naudoti pesticidus. Direktyvoje nustatyta, kad IKOK bendrųjų principų Europos Sąjungos valstybių profesionalieji AAP naudotojai turi laikytis nuo 2014 m.

Europos Komisija 2019 m. Lietuvoje atlikto auditą dėl tausaus pesticidų naudojimo ir pateikė rekomendaciją, kuri buvo susijusi su nepakankamu IKOK bendrųjų principų taikymo ir priežiūros reglamentavimu. Atsižvelgus į tai, 2022 m. buvo pakeistas Augalų apsaugos planas, patvirtintas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2012 m. birželio 29 d. įsakymu Nr. 3D-535 „Dėl augalų apsaugos plano patvirtinimo“, kurio 3 priede išsamiai  išdėstyti IKOK bendrieji principai ir jų taikymo reikalavimai, įsigalioję 2022 m. liepos 1 d. Profesionaliesiems AAP naudotojams jų laikytis privaloma.

Kokie yra bendrieji IKOK principai?

Pagrindinę IKOK priemonių dalį sudaro prevencinės priemonės:

·     tinkama augalų kaita (tame pačiame lauke augalai negali būti auginami ilgiau nei vienus metus ir (arba) dvejus metus su posėliu);

·     geras dirvos paruošimas sėjai (sėja reikiamu gyliu, palankiais terminais, rekomenduotina norma ir (arba) juostinis žemės dirbimas su sėja, ir (arba) beariminis žemės dirbimas, ir (arba) arba tiesioginė sėja);

·     bent dalis pasėlių apsėjama sertifikuota sėkla arba auginamos veislės, įrašytos į Nacionalinį veislių sąrašą http://www.vatzum.lt/lt/veiklos-sritys/augalu-veisles/;

·     tręšimas ir (arba) kalkinimas pagal dirvos agrocheminę sudėti ir auginamų augalų poreikį;

·     žemės dirbimo, sėjos ir derliaus nuėmimo įrangos ir agregatų priežiūra (plauti, valyti ir kt.);

·     naudingųjų organizmų apsauga, naudojant nechemines technologijas ar augalų apsaugos priemones (tarpiniai pasėliai ir (arba) žydinčių augalų juostos, ir (arba) piktžolių naikinimas mechaniniu būdu, ir (arba) kraštovaizdžio elementai).

Kenkėjų stebėsena, jų prognozavimas:

·     stebėsena (savarankiškai vadovaujantis ir (arba) naudojantis sprendimus teikiančių sistemų informacija, arba naudojantis kvalifikuotų konsultantų paslaugomis);

·     sprendimų dėl AAP naudojimas priėmimas, remiantis stebėsenos duomenimis (feromoninės gaudyklės ir (arba) sprendimus teikiančios sistemos informacija, ir (arba) dalyvavimas tausaus AAP naudojimo mokymuose).

Tinkamų kontrolės metodų parinkimas:

·        biologinių, fizinių ar necheminių metodų taikymas (entomofagai, plėšriosios erkės, bakterijos ir kt. ir (arba) kenkėjus atbaidantys augalai, ir (arba) piktžolių naikinimas mechaniniu būdu, arba kt.);

·        kuo mažiau aplinkai ir žmogui kenkiančių AAP ar apdorojimo jais būdų parinkimas (AAP naudojimas pagal poreikį ir (arba) mažos rizikos AAP naudojimas, arba dulksną mažinančios įrangos naudojimas);

·        AAP naudojimas neviršijant būtinybės (AAP normų (kai nedraudžiama etiketėje) mažinimas ir (arba) AAP naudojimas ne visame plote (atsižvelgiant į kenkėjų paplitimą);

·        kenkėjų atsparumo atsiradimo rizikos mažinimas (skirtingų cheminių grupių AAP naudojimas ir (arba) skirtingo veikimo būdo AAP naudojimas).

Ar IKOK bendrieji principai taikomi  tinkamai, išsamią informaciją rasite plano II skyriuje šiuo interneto adresu: https://www.e-tar.lt/portal/lt/legalAct/TAR.E94F072A30D8/asr.

Labai svarbu, kad ūkininkai pasirinktų ir taikytų IKOK veiksmingas priemones, kasmet jas įsivertintų (naudodami plano 6 priede nurodytą anketą arba užpildydami laisvos formos įsivertinimą). Įsivertinimo rezultatai turi būti saugomi penkerius metus.

Mokslininkai, remdamiesi atliktų tyrimų duomenimis, yra parengę IKOK gaires pagrindiniams lauko, sodo ir daržo augalams. Jose pateikta medžiaga gali padėti pasirinkti tinkamiausią auginimo technologiją, mažinančią derliaus priklausomybę nuo cheminių AAP naudojimo. Jas galite rasti internete adresu https://www.lammc.lt/lt/pagrindiniu-lauko-darzo-ir-sodo-augalu-integruotos-kenksminguju-organizmu-kontroles-ikok-gairiu-parengimas/2738.

Kas kontroliuoja ir kokios sankcijos numatytos?

IKOK bendrųjų principų taikymo reikalavimų priežiūrą pavesta atlikti Valstybinei augalininkystės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos. Klausimyną, taikomą reikalavimams patikrinti, galite rasti šiuo internetiniu adresu:

https://www.vatzum.lt/uploads/documents/tps_20220426_ikok_klausimynas_eimin.pdf.

Už IKOK bendrųjų principų laikymosi pažeidimus taikoma LR administracinių nusižengimų kodekso 3427 straipsnyje numatyta atsakomybė (bauda fiziniams asmenims – 30–100 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 60–150 eurų. Nusižengus pakartotinai, bauda fiziniams asmenims  – 100–200 eurų, o juridinių asmenų vadovams, ar kitiems atsakingiems asmenims – 150–300 eurų).

Daugiau aktualios ir naudingos informacijos rasite Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.lt, „Facebook“ ir „LinkedIn“ paskyrose.

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija

Rekomenduojami video