Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Integruota kenksmingųjų organizmų kontrolė: ūkininkų būgštavimus ministerija išgirdo

Integruotos kenksmingųjų organizmų kontrolės reikalavimai nėra naujiena šalies žemdirbiams, kurie jų laikosi vos ne dešimtmetį. Tačiau susirūpinimą sukėlė griežtėjanti kontrolė ir nuobaudos už reikalavimų nepaisymą. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) išgirdo ūkininkų būgštavimus ir ėmėsi tikslinti reikalavimų nuostatas. Parengtas projektas pateiktas socialiniams partneriams derinti.

Chemija – tik kai tai neišvengiama

Augalų apaugos produktų naudojimas yra neatsiejama šiuolaikinio žemės ūkio dalis. Tačiau netinkamai juos naudojant gali būti užteršta žemės ūkio produkcija, dirvožemis, vandens telkiniai. Dėl to juos naudoti ūkyje reikia atsakingai.

„Saugant augalus nuo kenkėjų, pirmenybė teikiama ne cheminiams augalų apsaugos metodams, ir tik jiems nepasiteisinus, naudojami cheminiai metodai. Kaip apsaugoti augalus, sukeliant mažiausią riziką vartotojų sveikatai ir aplinkai, reglamentuoja Integruotos kenksmingųjų organizmų kontrolės (IKOK) principai.

Atsakingai rinktis augalų apsaugos produktus ūkininkus įpareigoja ir Europos Sąjungos (ES) reikalavimai. IKOK vaidmuo ES strateginiuose dokumentuose tik auga – šių reikalavimų nesiruošiama atsisakyti. Vis dėlto, tai neturėtų tapti papildoma biurokratine našta ūkininkams“, – sako žemės ūkio viceministras Paulius Astrauskas.

IKOK principai reglamentuojami tiek ES, tiek nacionaliniu lygiu. IKOK bendrųjų principų sąrašą ŽŪM suderino su šalies suinteresuotomis institucijomis bei socialiniais partneriais ir patvirtino dar 2012 metais. 

Visi profesionalūs Lietuvos augalų apsaugos produktų naudotojai – ūkininkai, žemės ūkio bendrovės ir kooperatyvai – savo veikloje IKOK taiko jau nuo 2014 metų.

Lietuvoje kontrolė per švelni

Iki šiol aštuonių IKOK principų taikymas žemės ūkio veikloje buvo vertinamas tik apklausos būdu – anketas pildė Valstybinė augalininkystė tarnyba, vykdydama planines ir neplanines ūkių patikras.

Tačiau 2019 metais įvykęs Europos Komisijos (EK) auditas nustatė, kad mūsų šalyje nėra užtikrinama IKOK bendrųjų principų taikymo oficialioji kontrolė. O ji apima ne tik kontrolines patikras ūkiuose, bet ir nuobaudų skyrimą už IKOK principų nesilaikymą. Beje, EK pastebėjo, kad Lietuvoje per švelniai taikytos ir tam tikros direktyvinės nuostatos.

Lietuva buvo įpareigota padėtį ištaisyti. Ignoruodama audito išvadas, šalis rizikuotų sulaukti sankcijų.

ŽŪM Tvarios žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Augalininkystės ir žaliųjų technologijų skyriaus vyr. specialistės Jurgitos Čiučkienės teigimu, atsižvelgiant į EK audito reikalavimus, turi būti nustatyti konkretūs IKOK principai. Tačiau dabartiniame Augalų apsaugos plane patvirtinti IKOK principai yra tik bendriniai – nėra nustatyta, kokią veiklą atlikdami ūkininkai atitiktų konkretaus principo taikymą.

„Todėl Žemės ūkio ministerija ėmėsi nustatyti konkrečius kriterijus dėl IKOK reikalavimų laikymosi, kurie būtų aiškiai įvertinami. Suradus neatitikimų dėl IKOK laikymosi, pažeidėjai būtų baudžiami, todėl neapibrėžtumų būti negali“, – sako ŽŪM specialistė.

Tai ir sukėlė ūkininkų nerimą – nors naujų IKOK reikalavimų neatsirado, konkrečiau apibrėžtos jų laikymosi sąlygos buvo priimtos kaip naujovė, už kurios nesilaikymą grėstų bauda.

Nuobaudos daug mažesnės

Atsižvelgiant į EK audito išvadas, Lietuva privalo taikyti nuobaudas už IKOK reikalavimų nesilaikymą.

Oficiali IKOK principų kontrolė jau yra įtvirtinta tiek ES reglamentu, tiek ir Lietuvos Vyriausybės nutarimu, kuriuo Valstybinė augalininkystės tarnyba yra paskirta atsakinga kontrolės institucija už tausų pesticidų naudojimą.

Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) yra straipsnis, numatantis atsakomybę už administracinius nusižengimus, susijusius su augalų apsaugos produktų vežimo, saugojimo, naudojimo, reklamavimo, apskaitos tvarkymo, tiekimo rinkai reikalavimų pažeidimais.

Pernai gegužę Seimui priėmus ANK pataisas, nuo šių metų sausio įsigaliojo ANK straipsnis dėl IKOK bendrųjų principų laikymosi pažeidimų. Nuobaudos už IKOK bendrųjų principų laikymosi pažeidimus buvo išskirtos atskiru straipsniu, siekiant juos atskirti nuo augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimo pažeidimų, už kuriuos nuobaudos yra žymiai didesnės.

IKOK reikalavimus pažeidęs fizinis asmuo rizikuoja gauti 30–100 eurų nuobaudą, juridinių asmenų vadovai – 60–150 eurų. O nusižengus pakartotinai, pažeidėjui taikoma maksimali sankcija gali būti dvigubai didesnė.

Jau pateiktas derinti 

ŽŪM viešai diskusijai buvo pristačiusi parengtą projektą, kuriame numatytas IKOK įgyvendinimas. Jame nustatyti reikalavimai, kurių taikymas žemės ūkio veikloje leis užtikrinti tinkamą IKOK kontrolę ir bus vienodai aiškūs tiek žemdirbiams, tiek ir kontrolę atliekantiems inspektoriams.

Problemos, kurias žemdirbiai įžvelgė ir išsakė viešo pristatymo metu, buvo labai įvairios – apimančios tiek ES teisės aktų bei audito pastabų interpretavimą, tiek ir tam tikrų principų atitikimą.

Šiuo metu ŽŪM patikslino reikalavimų nuostatas. Visos pastabos ir probleminiai klausimai, susiję su teisės akto projektu, taip pat buvo aptarti darbo grupėje, sudarytoje iš socialinių partnerių, mokslininkų, ūkininkų atstovų bei ministerijos specialistų.

Projekte sušvelnintas reikalavimas dėl atsparių augalų veislių, kokybiškų sėklų ir sodinamosios medžiagos pasirinkimo. Reikalavimas dėl dalyvavimo mokymuose, susijusiuose su tausiu augalų apsaugos produktų naudojimu, pratęstas nuo 3 iki 5 metų. Terminas „sėjomaina“ pakeistas terminu „augalų kaita“, kuris reikš skirtingų kultūrinių augalų auginimą tuose pačiuose laukuose kintančia seka.

Parengtas galutinis projektas jau pateiktas derinti visiems socialiniams partneriams. Iki deklaravimo laikotarpio pradžios ūkininkai galutinius atsakymus tikrai turės.

Ūkininkų pastabas girdime

Išgirdome visas ūkininkų pastabas ir iki pasėlių deklaravimo pradžios turime rasti kompromisus, kurie atitiktų ir mūsų įsipareigojimus ūkininkams, ir mūsų įsipareigojimus ES.

Svarbu paminėti, kad projekte nustatyti IKOK principų taikymo reikalavimai yra lankstūs. Jie suteikia galimybę kiekvienam žemės ūkio subjektui, auginančiam skirtingas augalų rūšis, pasirinkti iš kelių metodų ar būdų, tinkamiausių jo ūkiui, ir taip užtikrinti IKOK principų taikymą.

Nepriklausomai nuo ūkio specifikos, ūkis turi laikytis IKOK reikalavimų. Kai kurie iš jų yra susiję su geros agrarinės būklės reikalavimais, planuojamais taikyti naujuoju finansiniu laikotarpiu. IKOK stuburas – pagrindiniai principai – tikrai nesikeis, nes jie nėra pertekliniai ir iki šiol ūkininkai sėkmingai jų laikėsi.

Jei ūkininkai be emocijų pasižiūrėtų į IKOK reikalavimų taikymą, pamatytų, kad IKOK principų savo veikloje jie laikėsi ir laikosi, esminių pokyčių nėra, tad ir jokios nuobaudos iš esmės negresia.

Turime taikytis prie gamtos

Ilgą istoriją turinčia IKOK siekiama sumažinti ar išvengti cheminių augalų apsaugos produktų naudojimo, prioritetą teikiant kuo saugesnėms aplinkai priemonėms.

Tačiau visiškai cheminės kontrolės išvengti nepavyksta, pavyzdžiui, esant ligų ir kenkėjų protrūkiams, piktžolėtiems pasėliams ir kt. Gerai žinomi aštuoni IKOK principai apima įvairias kenksmingųjų organizmų išplitimo riziką mažinančias  ir augalus nuo žaladarių apsaugančias priemones.

Svarbu jas taikyti prevenciškai dar iki kultūrinių augalų sėjos ar sodinimo, sezono metu vykdyti stebėseną, pasitelkti jau esamus rekomendacinius modelius ar tiesiog rekomendacijas ir augalų apsaugos produktus naudoti pagal poreikį.

IKOK visada siejama su saugumu aplinkai, žmonių sveikatai, ir tai niekam nekelia abejonių. Tačiau svarbu ir tai, kad bet kuri taikoma IKOK priemonė būtų veiksminga ir ekonomiškai atsiperkanti. Augintojai turi priimti daugybę sprendimų prieš kiekvieną auginimo sezoną ir jo metu. Ir dažnas ūkininkas jau dabar savo ūkyje taiko atskirus IKOK principus, pasirinkdamas ligoms atsparesnę veislę, laikydamasis augalų kaitos reikalavimų ir kt.

Kalbėdama apie IKOK, norėčiau pabrėžti žinių sklaidos augintojui, konsultantui ir visuomenei svarbą. Pasidalijimas naujomis žiniomis, turima patirtimi neabejotinai prisidėtų keičiant žemės ūkio praktiką, naudingą tiek ūkininkams, tiek aplinkai.

Daugiau diskusijų – geresnis rezultatas

Žemdirbių bendruomenėje IKOK klausimas buvo aptarinėjamas. Trūko šiek tiek informacijos, todėl diskusija su Žemės ūkio ministerija – pačiu laiku.

Tenka girdėti emocingas žemdirbių atstovų replikas, bet neretai pritrūksta argumentų emocijoms pateisinti. Kiekvienas turi savo nuomonę ir atstovavimo pasirinkimą, tad labai svarbu, kad ŽŪM išgirstų ir atsižvelgtų į racionalius pasiūlymus. Po ilgos diskusijos išgryninti IKOK pakeitimai, tačiau vis tiek kyla klausimų, į kuriuos tikimės atsakymų – kaip reikės dirbti, kokia kontrolė, pasekmės ūkininkams.

Svarbu, kad būtų kuo mažiau biurokratijos – to nori visi žemdirbiai. Norėtųsi, kad Lietuva neprisiimtų daugiau įsipareigojimų, negu kitų Europos Sąjungos šalių ūkininkai. Tikrai bus dar diskusijų su ŽŪM dėl projekto derinimo, matysime, koks bus galutinis rezultatas. Optimistiškai nuteikia teigiamas ŽŪM požiūris į žemdirbių bendruomenės keliamus klausimus.

Biurokratijos turėtų būti kuo mažiau

Norėtųsi, kad biurokratijos būtų kuo mažiau, tačiau visi bendrieji IKOK principai yra iš ES reglamentų, kurių laikytis privaloma. Mes, ūkininkai, jau šiandien atitinkame didžiąją dalį tų reikalavimų, todėl nėra reikalo dar kažką griežtinti ir įvesti nuobaudų. Labiausiai bijome, kad rekomendacinio pobūdžio reikalavimai nepavirstų privalomaisiais – kad nebūtume baudžiami už biurokratinius principus ir persekiojami kontrolierių.

Nenorime naudotis vien tik nepriklausomų konsultantų paslaugomis, nes tai gali nugramzdinti į dar didesnį biurokratizmą.

Ūkininkas turėtų turėti laisvę rinktis iš didesnio paslaugų teikėjų skaičiaus. Pavyzdžiui, smulkieji ūkininkai galėtų būti konsultuojami ir trumposiomis žinutėmis, kad nereikėtų jungtis prie bendros kompiuterinės sistemos, atlikinėti įvairius veiksmus. Kuo viskas paprasčiau, tuo – geriau.

(Užs.Nr.49)

Rekomenduojami video