Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Inovacija – ryšio tarp gyvulio genetikos ir somatinių ląstelių skaičiaus vertinimas

Projektas „Priemonės, mažinančios mastitų ir somatinių ląstelių skaičių piene, kartu mažinant antibiotikų panaudojimą mastitų gydymui ūkiuose“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonę „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama EIP veiklos grupėms kurti ir jų veiklai vystyti“ – tai dar vienas Žemės ūkio rūmų įgyvendinamas inovatyvus projektas. Jame numatytos veiklos įgyvendinamos glaudžiai bendradarbiaujant su Vilniaus kolegija, ūkininkais ir žemės ūkio bendrovėmis.

Padės mažinti nuostolius

Projekto tikslas – pieno ūkiuose sumažinti dėl mastito patiriamus nuostolius. Kiekvienas profilaktikos pagalba išvengtas mastito atvejis gali sutaupyti pajamas ūkyje, o dėl mažesnio antibiotikų kiekio naudojimo bus prisidedama ir prie aplinkosaugos gerinimo. Genetikos daroma įtaka būsimiems palikuoniams mažinant susirgimų mastitais skaičių taip pat yra labai svarbi. Be to, pažymėtina, kad genetikos poveikis yra ilgalaikis. Sumažinus somatinio pieno kiekius ūkiuose, pavyktų pagerinti pieno kokybę ir pačių karvių sveikatingumą, melžimo įrangos darbą.

Įgyvendinant projektą bus vykdomi kompleksiniai sprendimai – nuo genetikos iki sanitarinių profilaktinių priemonių, sprendžiant mastitų problemą ir somatinių ląstelių skaičiaus piene mažinimą. Toks naujoviškas ir kompleksinis požiūris į esamas problemas atvers platesnes galimybes švaresniam ir sveikesniam pienui ūkiuose gauti. Įdiegtas inovatyvių priemonių kompleksas leis sumažinti antibiotikų naudojimą gyvulių gydymui, mažiau pieno bus brokuojama, taip pat sumažės brokuojamų gyvulių skaičius. Tokios inovacijos diegimas ir naudojimas ūkiuose užtikrins finansinių išteklių taupymą, padės identifikuoti pagrindines ūkio problemas ir jas spręsti. Projekto inovatyvumas susijęs su kuriamos būsimos bandos tvarumu, dėka kryptingos genetikos ir kompleksinio požiūrio į pieninį gyvulį.

Siekiami rezultatai

Projektu siekiama sveikesnių gyvulių ūkiuose, didesnių pieno primilžių, mažiau brokuojamo pieno. Taigi projekto pagalba bus sukuriama papildoma ekonominė vertė ir aplinkos gerinimo nauda siekiant tausoti aplinką ir racionaliai naudoti išteklius.

Projekto pasiekti rezultatai ne tik išspręs pieno gamintojų problemą – mažinti somatinių ląstelių ir mastitų susirgimų skaičių, bet ir prisidės prie Europos žaliojo kurso įgyvendinimo, nes bus sumažintas poreikis antimikrobinių medžiagų naudojimui, taip didinant kitų KPP priemonių, skirtų didinti žemės ūkio subjektų konkurencingumą ir vertę.

Darbai projekte dalyvaujančiuose ūkiuose

Projektą įgyvendinančiuose ūkiuose bus atlikti bandomieji pieno vertinimai su Power BI programa, identifikuojant problemines karves. Power BI programa – kompiuterinė programa, kuria analizuojamas gyvulių genetinis potencialas, įvertinamas gyvulių sveikatingumas pagal tėvus, bei daugiausiai somatinių ląstelių bandoje turintys gyvuliai.

Ryšio vertinimas tarp gyvulio genetikos ir somatinių ląstelių skaičiaus Lietuvoje atliekamas pirmą kartą. Taip pat bus skiriamas didelis dėmesys melžimo vadybos ir higieninių-sanitarinių sąlygų gerinimui, atliekant melžimo įrangos, melžimo vietos auditą. Atlikus auditą ir identifikavus problemas bus pasiūlyti racionalūs sprendimai. Be to į šėrimo racioną bus įvedamas naujos kartos pašarų papildas be antibiotikų, teigiamai veikiantis gyvulio atsparumą mastitams, mažinantis somatinių ląstelių skaičių piene, didinantis gyvulio imunitetą.

Rekomenduojami video