Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Įkurti ūkį su ES parama – lengviau

Pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP) iki liepos 31 dienos galima pasinaudoti Europos Sąjungos (ES) parama Jaunųjų ūkininkų įsikūrimui. Šia parama jau pasinaudoję žmonės teigia, jog be jos būtų buvę gerokai sunkiau įgyvendinti siekius. Jauniems, darbą ir savarankišką veiklą Lietuvoje, o ne kitokį kelią pasirinkusiems ūkininkams tai tikrai puiki galimybė.

Ūkininkų dinastija

Profesijų dinastijos – įprastas reikalas. Kartomis perduodama patirtis yra labai svarbi. Ir europinė parama pagal KPP priemonę „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ čia gali padėti.

„Dar mano tėvelio tėtis ūkininkavo. Esame, galima sakyti, trečia ūkininkų karta, tikiuosi, kad mano vaikai irgi toliau ūkininkaus. Tikrai manau, kad daug geriau yra ūkininkauti Lietuvoje, negu kur nors emigruoti bei ten veikti nežinia ką. Ūkis ir žemė mane, matyt, labai traukia“, – sakė Plungės rajone dirbanti ir parama Jaunųjų ūkininkų įsikūrimui pasinaudojusi Odeta Pučkočumaitė.

Anot šios žemaitės, tinkamas palankesnių sąlygų pradedantiesiems veiklą žemės ūkio sektoriuje žmonėms sudarymas yra labai svarbus. Odeta pripažįsta, jog ėmusis ūkininkauti jai labai padėjo tėvų ir net senelių įdirbis, tačiau net ir jai prireikė europinės paramos.

Daug kalbėta apie tai, kad kaimas sensta, jaunimas iš jo bėga. Kas į užsienį, kas į didmiesčius. Bet įmanomas ir kitoks procesas, kurį skatina ši KPP priemonė. Kartų kaitos žemės ūkyje lengvinimas yra labai svarbus ir skatintinas reikalas. Ūkininkų dinastija yra tokia pat svarbi, kaip laikrodininko, gydytojo ar menininko. Iš kartos į kartą perduodama patirtis, įgūdžiai ir supratimas galiausiai tvarkingai sugula į ypatingą kokybę. Tai kartu skatina ir svarbius socialinius ryšius. Žmogus, matydamas, kaip darė seneliai ir tėvai, perima jų patirtį, bet jam reikia ir galimybių tobulėti.

„Auginu mėsinius galvijus, turiu nuosavos žemės, kurios didžiąją dalį sudaro ganyklos, o likusioje auginami grūdinės kilmės produktai gyvuliams šerti. Noriu, kad mano ūkis atitiktų europinius ir kitus tarptautinius kokybės standartus“, – sako O.Pučkočumaitė.

Odeta prisipažįsta niekuomet nenorėjusi gyventi mieste. „Studijavau Klaipėdoje, bet mane visada traukė į kaimą. Man ten tiesiog yra geriau. Mano studijos niekaip nebuvo susijusios su žemės ūkiu. Tiesiog mačiau, ką darė tėvai, seneliai. Šeimoje nebuvo berniukų, tad nutariau, kad tradicijas tęsiu aš. Kitaip negaliu“, – kaip pasuko tėvų ir senelių pėdomis, prisiminė ūkininkė.

Galima palengvinti

O.Pučkočumaitė pasakojo pradėjusi ūkininkauti prieš ketverius metus, kuomet po studijų grįžo į tėviškę. Tuomet, anot jos, buvo palankios sąlygos jauniesiems ir pradedantiesiems ūkininkams, tad pradėti veiklą, kaip pasakoja dabar jau patyrusi ūkininkė, nebuvo sunku.

„Auginu mėsinius galvijus – jaučius, karves. Turiu nuosavos žemės. Per paskutinę žemės ūkio modernizavimo programą, per NMA pasinaudodama KPP lėšomis, įsigijau šarnyrinį krautuvą ir pašarų dalytuvą. Labai džiaugiuosi, kad pradedantiesiems ūkininkams skiriama parama, palengvinanti darbą žemės ūkyje. Be šių europinių lėšų būtų tikrai sunkiau įsigyti veiklai reikalingos žemės ūkio technikos. Ji tiesiog per brangi, kad ją šiaip imtum ir nusipirktum“, – įsitikinusi ji.

Jokios perteklinės biurokratijos minėta europine parama, skirta pradedantiesiems ūkininkams, pasinaudojusi Odeta teigia nepatyrusi ir siūlo abejojantiesiems jos nė kiek nesibaiminti. Svarbu viską daryti nuosekliai ir sąžiningai.

„Gavau paramą, atvažiavo, tikrino. Taip, tikrino, kaip priklauso, nes tai buvo surašyta sutartyje. Kadangi visa technika buvo įsigyta, o darbas vyko realiai – visai nebuvo ko bijoti. Ir niekam, manau, bijoti nereikia. Jokių neigiamų patirčių neturiu, manau, jų neturės ir kiti, kas dirbs „švariai“. Nesukčiauji – ramiai ir išsimiegi“, – šmaikštavo ūkininkė.

KPP lėšas ūkininkė investavo į sėjamąją, trąšų barstomąją techniką, traktorių, gyvulių priežiūros stakles su svarstyklėmis, metalines tvoras, rulonų tvėrimo procesą ir kitus būtinus reikalus.

Sąlygos paprastos

Teigiamų pavyzdžių yra ir daugiau, bet visi žino, jog geriau vieną kartą pamėginti pačiam, nei šimtą kartų išgirsti, pažiūrėti ar perskaityti. Tad norinčiųjų pradėti ūkininkauti dėmesiui Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atvira kaip tik dabar. Norite? Imkite ir darykite.

Pasekti Odetos pavyzdžiu ir kreiptis dėl paramos į NMA gali savo vardu žemės ūkio valdą įregistravęs ūkininkas iki 40 metų imtinai. Jis turi turėti atitinkamų įgūdžių bei kompetencijos žemės ūkio srityje ir ūkyje steigtis pirmą kartą. Pagal veiklos sritį remiama žemės ūkio produktų gamyba ir valdoje pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų apdorojimas, perdirbimas, tiekimas rinkai. Dabartiniam paraiškų rinkimo etapui skiriama beveik 17 milijonų eurų paramos lėšų. Paramos vienam gavėjui dydis – iki 40 tūkstančių eurų. Nutarus skirti paramą, pareiškėjui iškart bus išmokėta 80 proc. jos sumos. Likę 20 proc. gavėją pasieks kitąmet – tinkamai įgyvendinus verslo planą.

Paraiškos norintiesiems pradėti ūkininkauti priimamos iki 2020 metų liepos 31 dienos NMA teritoriniuose padaliniuose. Pasinaudokite galimybe pateikti paraišką per ŽŪMIS, užpildydami elektroninę dokumento formą. Elektroninės paraiškos gali būti teikiamos iki liepos 31 dienos vidurnakčio. Tiesa, NMA ragina nesielgti nedrausmingų studentų pavyzdžiu ir nepalikti visko paskutinei valandai prieš vidurnaktį. NMA darbuotojai visada pasiruošę padėti, patarti ir paaiškinti. Mat pateikus paraišką anksčiau, bus galima išsiaiškinti kilusius nesusipratimus.

Daugiau informacijos ieškokite NMA ir ŽŪM interneto svetainėse.

logoKPF_LOGOspalv(1)

Rekomenduojami video