Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Hibridinių žieminių miežių auginimo patirtis ir rekomendacijos

2013 metų rudenį pirmą kartą Lietuvoje (Šakių rajone) buvo pasėti pirmieji hektarai hibridinių žieminių miežių. Pasėlis buvo daugiau eksperimentinis, nes buvo siekiama ištirti Šveicarijos kompanijos „Syngenta“ sukurtos hibridinės žieminių miežių veislės Zzoom auginimo galimybę Lietuvos klimatinėmis sąlygomis. Iki tol mūsų šalyje buvo daug mėginimų sėti linijinių veislių žieminius miežius.

Taip, sėkmingo jų peržiemojimo atveju žieminių miežių vidutinis derlingumas ir tada buvo net 2 tonomis didesnis negu vasarinių miežių. O svarbiausia, kad žieminiai miežiai subręsdavo 12-18 parų anksčiau. Tačiau to meto linijinės veislės buvo silpno žiemkentiškumo. Augalų veislių tyrimo stočių ir mūsų tuo laikotarpiu atliktų ekspedicinių tyrimų duomenys rodė, kad žiemos metu beveik kasmet iššaldavo apie 40-60 % linijinių veislių žieminių miežių pasėlių. Per daug. Tai ir buvo pagrindinė priežastis, dėl kurios žieminiai miežiai anksčiau taip ir neįsitvirtino Lietuvoje.

Išvados po 4-5 metų auginimo patirties

Tuo tarpu hibridinių veislių kūrėjai teigė, kad hibridai ne tik turi daug aukštesnį atsparumą žemoms orų temperatūroms, bet ir yra 15-25 % derlingesni už linijines žieminių miežių veisles. Dėl to juos išbandyti Lietuvoje buvo tiesiog būtina. Pirmoji iniciatyvos ėmėsi mūsų įmonė (AB „Linas Agro“), kuri ne tik sukūrė preliminarią jų auginimo technologiją, bet ir atrinko Lietuvos sąlygoms optimalias hibridines veisles.

Turime 4-5 metų, kurių orų sąlygos buvo ganėtinai skirtingos, stebėjimų ir patirties  rezultatus, iš kurių galima padaryti šias išvadas:

  • Geriausius hibridinių žieminių miežių auginimo rezultatus gavome 2014-2015 metais. Tada šių miežių ir peržiemojimas buvo aukštas, ir vidutiniai derlingumo dydžiai siekė 8-11 t ha-1;
  • po sėkmingų 2014-2015 metais gautų rezultatų 2015-ųjų rudenį ūkininkų dėmesys hibridiniams žieminiams miežiams labai išaugo ir dėl to jų pasėlių plotai gerokai padidėjo. 2015-2016 žiema nors ir nebuvo palanki jų žiemojimui, o pasėliai praretėjo, tačiau bendras peržiemojusių pasėlių santykinis laipsnis nebuvo žemesnis nei žieminių kviečių. 2016 metų pavasario ir vasaros orai buvo ir vėsesni, ir lietingesni už standartinę klimato normą (SKN). 2016 metų vasarą vidutinis hibridinių žieminių miežių derlingumas buvo 0,5-0,75 t ha-1 žemesnis nei 2014-2015 metais;
  • 2016 metų rugpjūčio pabaigos-rugsėjo pradžios orų sąlygos buvo labai nepalankios miežių priešsėlių kūlimui, dėl to didelė (>60 %) hibridinių žieminių miežių dalis buvo pasėta per vėlai. Nors jie ir gerai sudygo bei išsikrūmijo, tačiau augalų žiemkentiškumo laipsnis buvo žemesnis, ir pavasarį kai kurie pasėliai buvo stipriau praretėję. Be to, 2017 metų pavasario ir vasaros ypač lietingi orai trukdė laiku atlikti pasėlių priežiūros darbus. Viso to rezultatas – vidutinis hibridinių žieminių miežių derlingumas buvo dar mažesnis nei 2016 metais;
  • 2017 metų ypač lietingi vasaros orai taip pat buvo pagrindine priežastimi, dėl kurios labai vėlavo žieminių miežių sėja. Kai kurie ūkiai jų sėją tęsė net iki rugsėjo 15 dienos. Peržiemojimo laipsnis buvo vidutinis. Vėsoki 2018 m. balandžio orai užtęsė pasėlių vegetacijos atsinaujinimą, o prasidėjusi pavasarinė sausra stiprokai praretino pasėlius. Vidutinis hibridinių žieminių miežių derlingumas 2018 metais vargu ar pasieks 7,0 t ha-1 lygį. Tačiau bendroje įvairių javų rūšių derlingumo statistikoje hibridinių žieminių miežių derlingumo vidurkis išlieka labai aukštas.

Verta išplėsti hibridinių miežių plotus

Apibendrinus 2013-2018 metų patirtį, galima teigti, kad hibridiniai žieminiai miežiai gali būti sėkmingai auginami Lietuvos ūkiuose. Jų auginimo ekonominis efektyvumas vidutinio ir aukšto našumo priemolių žemėse yra žemesnis tik už žieminių kviečių ir žieminių rapsų, o priesmėlių dirvose jiems prilygsta arba viršija. Dėl to siūlome ūkininkams šiais metais išplėsti hibridinių žieminių miežių pasėlių plotą. Juos ekonomiškai tikslinga auginti dirvose, kurių našumas ne mažesnis už 35 boniteto balus, nes hibridai turėtų būti auginami tik pagal intensyvias technologijas. Jiems netinka nei tausojančios, nei ekstensyvios technologijos. Hibridinių miežių neverta sėti į linkusias užmirkti (pažeista drenažo sistema) ir rūgštesnes nei pH 5,5 dirvas.

Kodėl herbicidą geriau naudoti rudenį

Auginant žieminius hibridinius miežius, būtina dar rudenį, kai augalai yra 1-3 lapelių tarpsnyje, panaudoti herbicidą Legacy Pro (2 l ha-1), kuris efektyviai išnaikina išplitusias piktžoles. Žieminiai miežiai sėjami anksti, todėl jau rudenį intensyviai krūmijasi ir užaugina didelę masę. Tačiau ir piktžolėms intensyviai auga – augalai pradeda intensyviai konkuruoti tarpusavyje, ir miežiai ima skursti, nusilpsta. Pavasarį, vietose, kur labiau buvo išplitusios piktžolės ar rapsų pabiros, labai dažnai randame išnykusius miežius. Dėl to pasėliai tampa netolygūs, o tai turi tiesiogės įtakos mažesniam jų derlingumui. Nepanaudojus herbicidų rudenį, pavasarį dažnai būna labai sudėtinga pasėlius jais nupurkšti, nes dar esant gana žemoms temperatūroms miežiai pradeda labai intensyviai augti ir vystytis, augalai tampa labai vešlūs. Praktikoje labai dažni atvejai, kai tuo metu, kuomet jau galima įvažiuoti su technika į laukus, herbicidus panaudoti būna jau per vėlu.

Purškiant herbicidu Legacy Pro, pravartu kartu panaudoti ir dirvą gerinantį produktą Iperen Humic (2-5 l ha-1). Tai – didelę koncentraciją huminių ir fulvo rūgščių turintis produktas, kuris skatina dirvos mikroorganizmų aktyvumą, šiaudų mineralizaciją, stimuliuoja augalų šaknų intensyvesnį augimą bei smulkių šakniaplaukių formavimąsi. Huminių ir fulvo rūgščių koncentracijos padidėjimas dirvoje skatina intensyvesnį fosforo ir mikroelementų įsavinamumą bei mineralinių trąšų efektyvumą. Didina dirvožemio buferingumą, dėl to pagerėja dirvos struktūra, drėgmės režimas, dirvos prisotinimas mineralinėmis medžiagomis. Augalai tampa stipresni, labiau atsparūs nepalankioms augimo sąlygoms.

Padeda sėkmingiau peržiemoti

Siekiant, kad miežiai gerai išsikrūmytų, sukauptų didelį kiekį sausųjų medžiagų ir sėkmingai peržiemotų, pasėlius krūmijimosi metu reikia nupurkšti mikroelementais ir būtinai – didelę mangano koncentraciją turinčiomis trąšomis. Todėl žieminių miežių pasėlius, kai augalai yra krūmijimosi tarpsnyje ir intensyviai auga, rekomenduojama nupurkšti mikroelementų trąšų tirpalu: Actiflow MCZ (1 l ha-1) + Protifert Mn (0,5-1,0 l ha-1) arba Oligo Brava (1 l ha-1) + Starmax Mn (2-3 l ha-1) + Protifert Mn (0,5 l ha-1).

Kodėl svarbu pasėti optimaliu laiku

Mūsų atliktos analizės duomenys rodo, kad hibridinių žieminių miežių vidutinį derlingumą stabiliausiai didina optimalus pasėlių tręšimas. Ypač svarbus yra rudeninis priešsėjinis tręšimas fosforo ir kalio (P80K120) trąšomis bei ankstyvas pavasarinis tręšimas azoto trąšomis.

Antras pagal svarbą veiksnys – miežių sėja optimaliu laiku (VIII.20-IX.05). Po rugsėjo 05 d. sėjos vėlavimas viena diena sumažina pasėlio būsimą derlingumą apie 250 kg ha-1.

Kaip formuojasi pasėlis

Trečias veiksnys yra mūsų sugebėjimas suformuoti optimalaus tankumo pasėlį. Ekspedicinių tyrimų duomenys rodo, kad pasėlių, iš kurių buvo prikulta per 10 t ha-1 grūdų, produktyvus tankumas tebuvo 6,25-6,75 mln. vnt. ha-1 produktyvių stiebų. Praktiškai neradome pasėlių, kurių tankumas būtų viršijęs 7,2 mln. vnt. stiebų ha-1 ribą. Tuo tarpu vasarinių miežių pasėlių tankumas gali viršyti ir 7,5 mln. vnt. ha-1.

Vidutinis grūdų kiekis varpoje rekordinio derlingumo hibridinių miežių pasėliuose buvo 38-42 vnt., o 1000 grūdų masė – apie 40 g. Šios biometrinių rodiklių reikšmės yra gautos rekordinio derlingumo, o ne eiliniuose pasėliuose, iš kurių prikuliame apie 6-8 t ha-1 grūdų.

Žinant žieminių hibridinių miežių krūmijimosi potencialą, kartais būna sunku suprasti, kaip suformuoti optimalaus tankumo pasėlius. Įprastai išsėjame 1,5-1,8 mln. vnt. ha-1 sėklų. Sudygsta apie 1,05-1,25 mln. daigelių. Po to rudenį kiekvienas daigas dar suformuoja (trijų ciklų krūmijimasis) apie 15 šalutinių ūglių. Iš viso pasėlyje gauname 12-16 mln. vnt. ha-1 stiebelių. Žiemos ir augalų pavasario vegetacijos metu išnyksta apie 7,0-9.5 mln. stiebelių. Ankstyvo pavasario metu, kai augalai pradeda bamblėjimo tarpsnį, dviem vystymosi tarpsniais atsiliekantys ūgliai yra atmetami ir juose sukauptos maisto medžiagos pernešamos į išliekančius stipriausius ūglius. Jie tampa dar stipresni ir formuoja būsimą derlių. Pavasarį pasėlyje esantis ūglių skaičius sumažėja 2,0-2,5 karto ir taip gauname apie 6,5 mln. vnt. produktyvių stiebų ha-1 pasėlio optimalų tankumą, kuris esant palankioms augimo sąlygoms ir suformuoja siektiną derlių.

Esame girdėję, kad kai kurie ūkininkai hibridinių žieminių miežių sėjai naudoja savame ūkyje išaugintus grūdus. Lenkų mokslininkai taip pat yra pastebėję tokios praktikos atvejų. Jie kai kuriuose ūkiuose specialiai įrengia demonstracinius bandymus, siekdami ūkininkams parodyti, kokią žalą jie patiria, jei naudoja ūkyje išaugintus hibridinių veislių grūdus sėkliniams tikslams. Jų nuomone, išsėjus savus grūdus, pasėlio derlingumas sumažėja 25-35 %.

 

Rekomenduojami video