Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gyvūnų produktyvumo tyrimai- veislininkystės pagrindas

Patvirtintame Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiame plane pieno gamintojams numatyta nemažai pokyčių. Vienas iš jų- papildoma 10 Eurų priemoka už tas karves, kurioms atliekami gyvūnų produktyvumo tyrimai.

Gyvūnų produktyvumo tyrimai (GPT) - veislininkystės pagrindas. Tai gyvūnų individualių produktyvumo ir veislinių savybių nustatymas, tiksli ir patikima duomenų apskaita, registravimas ir kaupimas gyvūnų veislininkystės informacinėse sistemose. Tai viena svarbiausių priemonių, lemiančių sėkmingą gyvūnų selekcijos procesą, racionalų ir pelningą jų veisimą, gerinant bandų sudėtį, produktyvumo ir sveikatingumo rodiklius, didinant pieno gamybos efektyvumą, ūkių stiprėjimą.

Gyvūnų produktyvumo tyrimų nauda tikra ženkli. Ūkininkas gauna išsamią informaciją apie kiekvieną bandos gyvūną. Atliekant gyvūnų produktyvumo tyrimus nustatomi ir gydomi slapti bei klinikiniai mastitai, išvengiama medžiagų apykaitos ligų, taikoma ligų profilaktika. Iš pieno mėginių nustatomas ankstyvasis karvių veršingumas, o tai padeda mažinti neproduktyvųjį karvių laikotarpį, ūkis sulaukia daugiau veršelių, kontroliuojami ir optimizuojami bandos struktūros pokyčiai.Taip pat atliekami pieno mėginių tyrimai sveikos bandos statusui gauti ir palaikyti.Teikiama ūkinių gyvūnų ženklinimo ir registravimo paslauga.

Vis daugiau ūkininkų supranta šios paslaugos naudą. Kupiškio rajono ūkininkė Renata Vilimienė, paklausta, ar pajuto savo ūkyje pokyčius, pradėjus vykdyti šiuos tyrimus, pasidžiaugė-„Tiek informacijos apie bandą, kad vežimu vežk. Nuo riebalų, baltymų iki ketozės ir acidozės. O kur dar slapti mastitai, veršingumas. Aš neįsivaizduoju, kaip tvarkyčiausi bandą jei nebūtų šios kontrolės. Net šėrimo planus daromės pagal produktyvumo tyrimus. Mūsų kaime pieno ūkių ženkliai sumažėjo.Esam likęketuriūkininkai pienininkai ir nettrys išketurių naudojamės GPT paslaugomis.Be jų nei žingsnio.GPT mes dalyvaujame maždaug nuo 2002 metu. Pradėjome dalyvauti su 6 karvutėm, o dabar turim 26. Produktyvumo tyrimų ir, aišku, mūsų pačių įdirbio dėka, pieno kiekis iš karvės nuo 3,7 tonų padidėjo iki 8-9 tonų. Daug pamokų išmokta , nežinojome, kas yra tas racionas, genetika“.

Ūkininkė Regina Bernatonienė paantrina Renatai:- „Labai funkcionalu kiekvienos karvės informaciją peržiūrėti, pradedant kilme ir baigiant metiniu produktyvumu (pjūviai pagal kalendorinius metus ar kontrolės metus), bei grafikais kas mėnesį. Tik laiko reikia turėti viską aprėpti. Šiuo metu turim 94 melžiamas karves. Produktyvumo tyrimus vykdom turbūt nuo pat įsikūrimo“.

Gyvūnų produktyvumo tyrimai- tai ne tik informacijos apie kiekvieną galviją pateikimas, bet mokėjimas šia informacija naudotis, siekiant turėti produktyvią bandą. Beje, nemažai ūkių patys kontroliuoja savo bandas ir be GPT asistentų pagalbos, bet tai didelis darbas, atimantis nemažai laiko ir ne visi ūkiai tam turi tiek žmogiškųjų, tiek laiko resursų.

Kaip ir minėjo ūkininkė Renata Vilimienė, vadovaujantis pieno kiekybiniais bei kokybiniais rodikliais ūkininkui lengviau laiku subalansuoti gyvulių šėrimą, sudarant atitinkamus racionus, juos papildant naujais pašarais ar jų priedais. UAB „Pieno tyrimai“ specialistai, ne kartą akcentavo, kad tinkamai subalansuotas galvijų racionas yra esminis pieno ūkio sėkmės faktorius. Gerėjant karvių bandų genetinei kokybei, vis svarbesnis tampa šėrimo planavimas ir pašarai. Todėl labai svarbu žinoti ūkyje turimų pašarų cheminę sudėtį ir nustatyti energinę ir mitybinę vertę. Ypač tai svarbu šiuo metu esančiu tvartiniu periodu. Čia vėl gali padėti UAB „Pieno tyrimai“ ir vis daugiau ūkių naudojasi šia paslauga.

Šiais metais, bendradarbiaujant su Olandijos Eurofins Agro laboratorija, atlikta beveik 2 tūkst. pašarų tyrimų. Iš Eurofins Agro laboratorijos gautame tyrimo protokole be įprastinių rodiklių (SM, žalieji proteinai, žalioji ląsteliena ir jos frakcijos, cukrus, krakmolas ir kt.) ūkininkui pateikiamas ir šių rodiklių atitikimas normos riboms bei pateikiama siloso tinkamumo atrajotojų virškinimo sistemai analizė, kuri leidžia tinkamai subalansuoti racioną dabar ir išvengti klaidų jį ruošiant ateityje. Tyrimo tikslas – galvijų augintojams ir šėrimo specialistams teikti teisingą ir greitą informaciją apie pašaro mitybinę vertę.Pašaro mėginio paėmimo tvarka nėra sudėtinga. Svarbu, kad mėginiai tyrimui  būtų imami tik pasibaigus fermentacijos procesui ir svarbu neimti mėginio iš sugedusios pašaro dalies. Taupant pieno gamintojų laiką ir kelionės išlaidas, pašarų mėginius pristatyti galima tiek per pieno supirkėją, tiek per UAB „Pieno tyrimai“ vairuotojus. Ūkininkai, kurie naudojasi GPT paslauga, pašarų mėginius gali perduoti ir per GPT asistentus.

Ateinančių švenčių proga norime padėkoti visiems ūkininkams už jų siekį kurti kuo produktyvesnius pieno ūkius bei palinkėti ramių, saugių ir sveikų švenčių savo artimųjų rate.

Rekomenduojami video