Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grūdų supirkimo sezonui įpusėjus: apie kokybę, priėmimą, eksportą

Šiais metais Lietuvoje buvo laukta rekordinio grūdų ir kitų augalų derliaus. Kaip visi žinome, dalies jo nepavyko nukulti dėl ekstremalių klimato sąlygų. Tačiau nepaisant to, skaičiuojama, kad šalyje  užauginta ir nuimta daugiau kaip 5 mln. tonų grūdų. Per dešimt pastarųjų metų lietuviško javų derliaus kiekis beveik padvigubėjo. Kadangi vietos rinkos poreikiai riboti, didžiąją užauginto derliaus dalį tenka eksportuoti. Užsienio rinkose konkurencija tikrai milžiniška, tačiau lietuviški grūdai visame pasaulyje žinomi kaip labai geros kokybės. Mūsų ūkininkų užauginti javai išplaukia į Turkiją, Ispaniją, Saudo Arabiją, Afriką ir kitas pasaulio valstybes. Pasak eksportuotojų, kokybė – pagrindinis pranašumas milžiniškoje pasaulio rinkų konkurencijoje.

2017-2018 metų grūdų supirkimo sezonas dar tik įpusėjo. Todėl įdomu apžvelgti, kaip šių metų sudėtingomis javapjūtės sąlygomis elevatoriuose sekėsi priimti derlių, kokie išryškėjo kokybės skirtumai regionuose, kaip dar neparduotus grūdus išlaikyti kokybiškus ūkių aruoduose.

Iššūkiai ne tik ūkiams, bet ir elevatoriams

„Kaip ir visi ankstesni sezonai, taip ir šis buvo unikalus. Turbūt didžiausias šio sezono ypatumas yra tas, kad javapjūtė prasidėjo vėliau ir dėl nepalankių orų užsitęsė ilgiau nei įprasta. Kai kuriuose rajonuose liko apie 10 proc. nenukultų grūdinių kultūrų (Kupiškio regione - apie 20 %). Dėl nepalankių orų (didelio kritulių kiekio) šiaurės rytų regione pagal galimybes pirmiausiai buvo stengiamasi nuimti pelningesnių augalų derlių. Priimti ir paruošti saugojimui didelį kiekį drėgnų grūdų – toks ypatingas iššūkis šiemet teko grūdų supirkėjams, - pasakoja Alvydas Ramanauskas – UAB „Linas Agro“ Grūdų centras KŪB direktorius

Šį sezoną, minėdama 15 metų grūdų centrų veiklos sukaktį, bendrovė pasitiko išplėtusi elevatorių talpas Pasvalyje, Lukšiuose, Kupiškyje bei pastačiusi naują elevatorių Kartenoje (Kretingos rajone). Pastarasis buvo įrengtas per rekordinį laiką ir ženkliai pagerino grūdų supirkimo procesą Vakarų Lietuvos regione. AB „Linas Agro Group“ yra viena stambiausių Lietuvos grūdų supirkėjų ir eksportuotojų. Šį sezoną įmonė derlių superka dešimtyje nuosavų grūdų saugyklų, javapjūtės įkarštyje grūdai, rapsai buvo priimami ir nuomojamuose punktuose.

Šio sezono derliaus priėmimo svarbiausia ypatybė ta, kad grūdai buvo drėgni, todėl šiek tiek krito priėmimo sparta, o džiovyklos dirbo visu pajėgumu. „Pavyzdžiui, Kupiškio regione bendras nuimtas derlius buvo mažesnis nei ankstesniais metais, bet mūsų elevatorius su išplėstomis talpomis sugebėjo priimti didesnį grūdų kiekį. Tą pavyko padaryti dėl išplėstų sandėliavimo pajėgumų ir spartaus džiovyklos darbo. Marijampolės, Vilkaviškio rajonuose grūdų srautai buvo ženkliai didesni nei praėjusiais metais, bet dėl itin lietingų orų ūkių pristatomų grūdų drėgnumas buvo gerokai aukštesnis nei įprastai. Dideli išbandymai teko grūdų džiovykloms ir jas aptarnaujantiems darbuotojams. Galime pasidžiaugti, kad su šiais iššūkiais sėkmingai susidorojome, nė viename elevatoriuje nebuvo ribojamas drėgnų grūdų priėmimas.

Dėl lietingų orų ir išsitęsusio derliaus nuėmimo grūdų srautai pasiskirstė tolygiau, prie elevatorių beveik nesusidarydavo eilės. Be abejo, tam įtakos turėjo ir mūsų elevatorių operatyvus, kokybiškas darbas bei lankstus darbo grafikas, atsižvelgiant į ūkininkų norus“, - sako A. Ramanauskas.

Pasisekė suvalkiečiams, labiausiai nukentėjo aukštaičiai

Oro sąlygos skirtinguose regionuose turėjo lemiamos įtakos ir nuimamo derliaus kokybei. Šiuo atžvilgiu bene labiausiai pasisekė Suvalkijos ūkiams, kadangi šiame regione javai subręsta ir javapjūtė prasideda anksčiausiai. Tad Suvalkija spėjo nuimti grūdus iki tol, kol oro sąlygos dar buvo palankesnės. Ankstyvesnė javapjūtė leido gauti geresnės kokybės derlių. Tuo tarpu žvelgiant į Lietuvos vidurio bei rytinę pusę – liko didesni plotai nenuimto derliaus, dėl prastų oro sąlygų technika negalėjo įvažiuoti į laukus. Šiaurinėje Lietuvos dalyje - Joniškio rajone - dauguma ūkininkų irgi suspėjo nuimti lietaus nesugadintą derlių, čia ketvirtos klasės kviečių su žemu kritimo skaičiumi į elevatorius atvežta labai nedaug. Taigi, dėl lietingų orų mažiausiai turbūt nukentėjo Vilkaviškio ir Joniškio regionai, o daugiausiai žalos patyrė Kupiškio, Pasvalio ir kai kurie kiti Aukštaitijos rajonai, kur dalis derliaus liko laukuose.

Sezono pradžioje beveik visur dominavo 1-2 klasės kviečiai, o javapjūtei išsitęsus į rugsėjo mėnesį grūdų kokybė suprastėjo iki pašarinių. Dėl didelio sudygimo laipsnio ar fuzariozės pažeidimų dalis kviečių tapo nekondiciniais. Atvežamų grūdų drėgmė svyravo nuo 16 % iki 20 % ir daugiau. „Dauguma mūsų augintojų turi ir savo džiovyklas, todėl nemažai buvo atvežta jau visiškai paruoštų grūdų“, - pastebi A. Ramanauskas.

 

Dėl lietingų orų ir išsitęsusio derliaus nuėmimo grūdų srautai pasiskirstė tolygiau, prie elevatorių beveik nesusidarydavo eilės. Be abejo, tam įtakos turėjo ir mūsų elevatorių operatyvus, kokybiškas darbas bei lankstus darbo grafikas, atsižvelgiant į ūkininkų norus“, - sako Alvydas Ramanauskas.

Latvijoje irgi ne pyragai

Beje, jau trečią sezoną „Linas Agro“ grupės grūdų elevatorius dirba ir Latvijoje, Jekabpils mieste, priėmimo punktai veikia Skrundoje ir Rezeknėje. Šiais metais Latvijos ūkiai, kaip ir lietuviai, planavo sulaukti rekordinio derliaus. Deja, prasidėjusios liūtys ne tik paskandino iki trečdalio javų plotų, bet ir stipriai pakenkė grūdų kokybei. Ūkiams didžiulis iššūkis buvo nuimti derlių iš permirkusių laukų, klimpo, lūžo kombainai ir kita technika. Ypač nukentėjo kai kurie Latgalos ūkiai, nes šiame regione jau javapjūtės metu Latvijos vyriausybė paskelbė nepaprastąją padėtį. Dėl gamtos stichijų čia didžioji grūdų derliaus dalis pavirto į pašarinius grūdus.

Nepaisant visų gamtos negandų, šį sezoną Latvijoje „Linas Agro“ supirko netgi didesnį grūdų kiekį nei praėjusiais metais. Elevatorius ir aikštelės su mobiliomis džiovyklomis sėkmingai susidorojo su didesniu nei įprastai drėgnų grūdų kiekiu, o paruoštus iki bazinių kondicijų grūdus siuntė į Liepojos ir Rygos uostus, kuriuose taip pat vykdomas supirkimas.

Kaip išsaugoti grūdų kokybę ūkio sandėliuose

Dalį grūdų ūkiai parduoda ir išveža į elevatorius po javapjūtės, o dalį paprastai sandėliuoja ir realizuoja po Naujųjų Metų ar net vėliau. Siekiant išlaikyti kokybiškus grūdus, būtina, kad jie būtų ne tik išvalyti ir išdžiovinti iki bazinių kondicijų, bet ir sandėliuojami tinkamos temperatūros. Elevatorių specialistų patirtis rodo, kad geriausiai grūdai laikosi, kai jų temperatūra yra tarp 5-10 °C. Sandėliuojant grūdus aukštesnėje temperatūroje, juose gali suintensyvėti mikroorganizmų veikla, pradeda veistis aruodiniai kenkėjai: erkutės, milčiai, straubliukai.

Kodėl grūdus būtina nedelsiant ir tinkamai išdžiovinti? „Šiuo metų laiku pastebime, kad dalis iš ūkių sandėlių atvežamų buvusių aukštos kokybės kviečių yra sugadinti. Nors baltymų kiekis didelis, natūrinis saiko svoris taip pat geras, aukštas kritimo skaičius (jis parodo, kad kviečius nukūlė laiku, jiems lietus nepakenkė), bet glitimas jau sugadintas. Tiesa, elektroniniai prietaisai dar rodo nemažą glitimo kiekį, bet pabandžius išplauti „Gliutomatic“ prietaisu, matosi, kad glitimas jau suiręs, byrantis. Iš tokių grūdų miltų duonelės neiškepsime, - jie tiks tik pašarų gamybai“, - pastebi A. Ramanauskas.

Paprastai glitimas sugadinamas ilgesnį laiką sandėliuojant drėgnus grūdus arba grūdų džiovyklose juos per stipriai įkaitinant. Maistinius kviečius reikia džiovinti žemomis temperatūromis, praktiškai taip pat, kaip salyklinius miežius ar sėklinius grūdus, kur aukšta temperatūra gali pakenkti jų daigumui bei gyvybingumui. Aukštesnę džiovinimo temperatūrą galima naudoti tik pašariniams grūdams, bet čia irgi nereikėtų persistengti, nes labai sulėtinus džiovinimo procesą ir pakėlus džiovinimo agento temperatūrą, grūdai gali džiovykloje per daug įkaisti ir net užsidegti. Dar viena svarbi taisyklė, norint nesugadinti grūdų džiovinimo metu, - būtina atkreipti dėmesį į pradinį grūdų drėgnumą: kuo grūdai drėgnesni, tuo švelnesnį režimą (žemesnę džiovinimo agento temperatūrą) reikia nustatyti. Dauguma džiovintojų, to nežinodami, o ypač šį sezoną, kai grūdai buvo labai drėgni, puolė kelti džiovyklų temperatūras, dėl to grūdus išdžiovinio greičiau, bet kokybę sugadino.

Į elevatorių ar į uostą?

Ir Latvijos, ir Lietuvos ūkiai turi galimybę grūdus pristatyti tiek į regionuose esančius elevatorius, tiek ir gabenti į Klaipėdos bei Rygos jūrų uostus. Į elevatorius gali būti vežami dar neparuošti grūdai, t.y. nevalyti, nedžiovinti. Uostams reikia bazinių kondicijų grūdų, o dalis ūkių derliaus nuėmimo metu nespėjo jų paruošti, arba iš viso neturi galimybių tą padaryti.

 

Daugelis „Linas Agro“ elevatorių yra išsidėstę taip, kad iš jų transportuoti grūdus galima geležinkeliu, ir tai yra viena iš sudedamųjų dalių, leidžiančių pasiūlyti augintojams patrauklesnes kainas grūdus pristatant į elevatorius. Nuotraukoje – Jungėnų elevatorius.

„Uostuose esanti moderni įranga leidžia operatyviai ir labai tiksliai nustatyti pristatytų grūdų kokybę, tačiau dažnai ūkininkams uostuose tenka stovėti eilėse, kol jų grūdai bus priimti. Matome problemą, kad kartais ūkininkai į uostus bando pristatyti netinkamai paruoštus grūdus, t. y. jie būna per daug drėgni, aptinkama gyvų kenkėjų. Dėl šių priežasčių derlius nepriimamas į uostuose esančias talpas, ūkininkui tenka važiuoti atgal, tinkamai paruošti grūdus ir dar kartą juos vežti į uostą. To neįvertindami ūkiai patiria papildomų logistikos išlaidų. Žinanat, kad grūdai yra netinkamai paruošti ir siekiant išvengti panašių nesklandumų, ūkininkams verčiau derlių pristatyti į elevatorius“, - pataria „Linas Agro“ prekybos vadybininkas Svajūnas Banelis.

AB „Linas Agro“ elevatoriai geografiškai paskirstyti po visus Lietuvos regionus, tad ūkiams patogu, jie gali pristatyti grūdus greičiau, netenka stovėti eilėse, darbuotojų kompetencija ir turima moderni įranga leidžia operatyviai įvertinti kokybę. O nustačius, kad grūdai yra netinkamai paruošti, elevatoriuose juos galima išdžiovinti ir išvalyti. „Pagal atskirus susitarimus grūdų kokybę galima nustatinėti partijomis, o ne kiekvienai mašinai individualiai. Esame lankstūs, mūsų taikoma kainų politika orientuota taip, jog augintojams vežti grūdus į elevatorius būtų ekonomiškai naudinga“, - pastebi S. Banelis.

 

AB “Linas Agro” informacija

Rekomenduojami video