Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Grūdų elevatorius Žemaitijos ūkininkui atvėrė naujų galimybių

Upynos kaimo (Telšių r.) ūkininkas Arūnas Usis teigia, kad jo ūkis nuolat atsinaujina ir investuoja. Modernizuoti ūkį padeda ir Europos Sąjungos (ES) parama. Šiemet kantrus žemaitis ryžosi didžiausiai ir sudėtingiausiai investicijai – jis įsigijo bei pasistatė grūdų elevatorių.

Rezultatu patenkintas

Pasak mišraus ūkio savininko A.Usio, jų šeimos ūkyje auginami ir galvijai, ir javai, tad investicijų krypčių yra įvairių ir daug. Parengęs projektą „Arūno Usio ūkio konkurencingumo didinimas“ Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonei „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“, A.Usis sulaukė 399 704 eurų finansinės paramos.

„Tai jau visiškai užbaigtas etapas ir sėkmingai įgyvendintas projektas“, – patenkintas galutiniu rezultatu teigė ūkio šeimininkas. Jo duomenimis, ES parama sudarys nuo 15 iki 30 procentų visų pastarajam projektui panaudotų investicijų.

Arūnas Usis

Ūkio savininkas aiškino, jog projektas buvo suskaldytas į tris dalis ir vyko trimis etapais. Pirmame etape pirko mėšlo kratytuvą, du traktorius, šienapjovę, specialią priekabą silosui, žolei, grūdams ir kitiems biriems kroviniams vežti, taip pat įsigijo šiaudų / šieno rulonų transportavimo puspriekabę, automatinę veršelių girdyklą. Antrojo etapo metu į ūkį atkeliavo savaeigis pašarų smulkintuvas.

Tuo tarpu trečiasis etapas, anot Žemaitijos krašto ūkininko, buvo pats ilgiausias ir sudėtingiausias, nes įsigijo bei pasistatė grūdų elevatorių. Ūkininkas pasakojo, kad sudėtingiausia buvo tada, kai reikėjo gauti leidimus statybai. Pati elevatoriaus statyba truko apie 9 mėnesius.

A.Usio tikinimu, tai buvo ne tik labai didelė, bet ir gana sudėtinga investicija, nes visus darbus reikėjo padaryti iki galo, nieko neatidedant vėlesniam laikui, kad elevatoriumi galėtų naudotis iš karto. Tačiau ūkininkas buvo kantrus ir dabar jau linksmai pasakojo, kad pats objekto pridavimas atėmė dar tris mėnesius. Pagaliau jis gali lengviau atsikvėpti – elevatorius jau pastatytas, sėkmingai priduotas, užregistruotas ir vieną šiemetį sezoną juo jau naudotasi.

„Kaip ir prie kiekvieno naujo įrenginio, šį sezoną dar labai daug mokėmės ir nemažai laiko praleidome prie elevatoriaus. Svarbiausia tai, kad jis palengvino logistiką. Aš visada sakau, kad pasakysiu ar pasiteisino visiškai, kai padirbsime porą metų. Gal toks žemaitiškas būdas, į euforiją iš karto nepuolu. Šiaip skaičiuojame, kad jeigu ši investicija atsipirks per 10 metų, tai labai gerai“, – teigė naujovių nebijantis Žemaitijos krašto ūkininkas.

Jis skaičiavo, kad vien grūdų elevatoriui gautos paramos suma siekia 135 tūkst. eurų (sudaro apie 20 proc.), o bendra investicijų suma – apie 700 tūkst. eurų be PVM.

Dirba ištisus metus

Upynos kaime esančiame A.Usio ūkyje šiuo metu iš viso auginama apie 250 galvijų. Melžiama 120 karvių. Auginamos telyčios, prieauglis. Apie 10–15 proc. gyvulių bandos sudaro mėsiniai galvijai. Palankiu metu, kai žemė buvo pigesnė, ūkininkas nemažai investavo į žemę, tad didžioji dalis žemių dabar yra nuosavos. Usių šeima deklaruoja kelis šimtus hektarų žemės. Ūkyje dirba 11 nuolatinių darbuotojų.

„Iš tikrųjų mums sekasi gerai. Oras leido tvarkytis dar spalio pabaigoje, tad baiginėjome paskutinius lauko darbus. Jau pradėjome ruošti techniką ateinančiam sezonui. Plauname ir, jeigu reikia, iš karto ją remontuojame. Po truputį, jeigu tik tenkina kaina, iš nuosavo elevatoriaus pardavinėjame grūdus. Ūkis mišrus, turime galvijų, tad fermose įprastas darbas nenutrūksta visus metus. Nesustojam“, – ūkio rūpesčiais dalijosi Arūnas.

Jis neneigė, kad randa laiko pagalvoti ir apie ūkio ateitį. Artimiausiuose jo kitų metų planuose – ūkį papildyti nauju kombainu. Tai bus didelė, bet labai reikalinga investicija, nes per darbymetį nereikės nuomoti trūkstamo kombaino. Skaičiuojama, kad jis gali kainuoti apie 400 tūkst. eurų. Kai jau įsigys naują kombainą, tada plės turimo elevatoriaus talpų skaičių, nes nesutalpina ūkyje prikuliamų grūdų, todėl dar statysis bokštų.

„Bazės keisti jau nereikės, o pačias talpas planuojame didinti, kad galėtume susitalpinti visus ūkio grūdus. Dabar sutalpiname dar tik pusę grūdų derliaus“, – ūkiškai mąstė jis.

Paspirtis verslui

Anot ūkininko, jeigu ko nors labai reikia, jeigu mato, kad ta investicija tikrai reikalinga, yra būtina ūkiui, tai jie ir perka, nesvarbu, yra parama, ar jos nėra. „Mes suprantame, kad ES parama nėra neišsenkanti“, – aiškino A.Usis. Jo skaičiavimais, traktorių ūkyje turbūt daugiau yra nupirkta be paramos, negu su parama.

„Aišku, kad kiekviena parama yra labai gerai. Tai didelė paspirtis ūkiui. Čia vertinu vienareikšmiškai, šito nenuginčysi. Žinoma, jeigu skaičiuojant bendru mastu, kiek pats mūsų ūkis jau yra investavęs į žemės ūkio techniką, ūkio atnaujinimą, tai ES parama nuo visų bendrų investicijų, jau neskaičiuojant, kiek sudėta į žemę, manau, sudarys apie 30 proc.“, – ES paramą, kaip gerą paspirtį, vertino Arūnas.

Jis prisipažino nelabai mėgstąs viešintis, tačiau atvirai sakė, kad ūkininkauja bei dirba žemės ūkyje su malonumu. „Jeigu nemėgčiau šio darbo, turbūt nedirbčiau. Čia net ne darbas, bet galvoju, kad ir ne pomėgis ar pramoga. Žemės ūkis yra toks pat verslas kaip ir bet kuris kitas verslas, tik gyveni ne mieste, o kaime, ir turi nuolatos skaičiuoti, kad išgyventum pats ir išlaikytum pas tave dirbančius žmones“, – tikino ūkininkas iš Žemaitijos.

Kviečia teikti paraiškas

Žemės ūkio ministerija primena, kad paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ bus priimamos iki š. m. lapkričio 29 d.

Šiam paraiškų teikimo etapui skirta 25 mln. Eur paramos lėšų. Didžiausia galima paramos suma vienam projektui – 50 000 Eur, o 2014–2020 metų laikotarpiu bendra gauta paramos suma negali būti didesnė kaip 400 000 Eur. Paraiškos priimamos Nacionalinės mokėjimo agentūros teritoriniuose paramos administravimo skyriuose.

Kaip ir pirmuoju paraiškų priėmimo etapu, kuris vyko š. m. pavasarį, parama teikiama supaprastinta tvarka.

Priemonė finansuojama Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos biudžeto lėšomis.

Kas gali teikti paraiškas

Paraiškas gali teikti ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus fiziniai ir juridiniai asmenys. Fiziniai asmenys turi užsiimti žemės ūkio veikla ir būti įregistravę ūkininko ūkį ir valdą. Juridiniai asmenys turi užsiimti žemės ūkio veikla ir savo vardu būti įregistravę valdą. Reikalavimas įregistruoti savo vardu valdą netaikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba pastaruosius perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Taip pat iki paraiškos pateikimo pareiškėjas turi nepertraukiamai veikti ne trumpiau kaip 12 mėnesių, o pareiškėjo valdos ekonominis dydis, išreikštas produkcijos standartine verte, turi būti didesnis kaip 8 000 Eur. Reikalavimas dėl valdos ekonominio dydžio nėra taikomas pripažintiems žemės ūkio kooperatyvams, kurie superka ir realizuoja iš savo narių jų valdose pagamintus ar išaugintus žemės ūkio produktus arba pastaruosius perdirba ir realizuoja iš jų pagamintus maisto ir ne maisto produktus.

Kam skiriama parama

Parama skiriama pareiškėjams, užsiimantiems žemės ūkio produktų gamyba, prekinių žemės ūkio produktų, pagamintų ar išaugintų valdoje, apdorojimu (rūšiavimu, pakavimu, surinkimu ir t. t.), perdirbimu ir tiekimu rinkai arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo tik iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimu ir realizavimu, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimu ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimu.

Tinkamos finansuoti išlaidos

Tinkamų finansuoti išlaidų kategorijai priskiriama nauja žemės ūkio technika ir nauja žemės ūkio įranga, nauji technologiniai įrengimai, skirti specializuoto žemės ūkio sektoriaus pirminiams žemės ūkio produktams apdoroti ir (arba) perdirbti, ir (arba) paruošti realizacijai, taip pat specializuotame žemės ūkio sektoriuje vykdyti būtinų pastatų ir (arba) statinių nauja statyba (su tam tikromis išimtimis), rekonstravimas ar kapitalinis remontas, daugiamečių augalų įsigijimas ir jų sodinimo darbai (rangos būdu), bendrosios išlaidos. Visos finansuojamų išlaidų kategorijos išvardytos KPP veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse.

Paraiškų atrankos kriterijai

KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse numatyti 7 paraiškų atrankos kriterijai, už atitiktį kiekvienam iš jų suteikiamas tam tikras balų skaičius. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius yra 35 privalomi balai. Jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko privalomojo mažiausio 35 balų skaičiaus, paraiška atmetama. Didžiausia galima balų suma – 100 balų. Su paraiškų atrankos kriterijais galima susipažinti įgyvendinimo taisyklėse, taip pat jie išvardyti kvietime teikti paraiškas.

 

LOGOspalv

Rekomenduojami video