Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Graužikai ieško šilumos po variklių dangčiais

Rudenį vėstant naktims pelės, žiurkės, pelėnai, voverės, šeškai ir net kiaunės neretai lenda po automobilio variklio dangčiu ir ten ieško šilumos. Ten patekę imasi graužti variklio skyriuje esančias garso bei šilumos izoliacines medžiagas, o patekę tarp generatoriaus, oro kondicionieriaus dirželių gali sugadinti dalis variklio skyriuje.

Be to, tikėtina, kad šąlant orams šias medžiagas gyvūnai renkasi kaip alternatyvą būstui ir stengiasi ten susisukti guolį.

Transporto priemonei graužikų padaryta žala paprastai nėra didelė, tačiau vairuotojai ryte atėję prie automobilio dažnai randa nemalonią staigmeną. Po graužikų apsilankymo dėl nugraužtų laidų automobilis neužsiveda. Gana dažnas atvejis, kai jie įsisuka ir pragraužia laidus, vamzdelius, tad kaimo vietovėse gyvenantys vairuotojai turėtų ypač pasisaugoti graužikų.

Kol kas nėra išrasta specialių priemonių, kurios automobilius apsaugotų nuo graužikų, tačiau žmonės naudoja ir repelentus, ir specialius plastikinius vamzdelius, kurie apsaugo laidus nuo graužikų.

Tikėtina, kad automobilių laidai graužikus labiausiai masina dėl laidus dengiančios medžiagos – bioplastiko. Ši medžiaga gaminama iš kukurūzų krakmolo, genų inžinerijos būdu sukurtų bakterijų ar augalinių riebalų bei aliejų. Jau dešimtmetį bioplastikas yra alternatyva automobilių medžiagų izoliacinėms medžiagoms ir automobilių gamintojai jį naudoja. Beveik visi automobilių gamintojai naudoja augalinės kilmės bioplastiką bent keliems savo modeliams, sukurtiems per pastarąjį dešimtmetį.

„Paprastai graužikų kandimo žymės randamos aušinimo sistemos žarnose, ant užvedimo laidų, vakuumo guminių vamzdelių, taip pat vairo stiprintuvo bei šilumos izoliacijos sistemose“, – sako bendrovės „Inchcape Motors“ Vilniaus serviso vadovas Arūnas Nerkevičius.

Jo teigimu, kai pažeidžiami transporto priemonės laidai, atsijungia tam tikros elektrinės grandinės, sudega automobilio saugikliai, gali sugesti brangūs valdymo blokai, kurių šiuolaikiniuose automobiliuose yra ne vienas.

„Jei automobilis techniškai tvarkingas, tada tiesiog sudeginami saugikliai. Jei automobilio elektros instaliacija netvarkinga, jis gali ir užsidegti“, – teigia automobilių serviso vadovas.

Vengiant graužikų apsilankymų automobilyje, specialistas pataria ilgesniam laikui nepalikti transporto priemonės pamiškėje, vietose, kur vešli augmenija, ar prie buitinių atliekų konteinerių.

VL

Rekomenduojami video