Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Geriausia ūkininkavimo mokykla yra tėvų pavyzdys

Radviliškio rajono jaunasis ūkininkas, agronomijos magistras Žygimantas Dijokas pradėjęs studijuoti sulaukė vertingos tėvų dovanos – gavo keletą hektarų žemės – ir įregistravo savo valdas. Agronomijos studijos tuomečiame Lietuvos žemės ūkio universitete buvo sėkmingos, darbštus jaunuolis spėjo derinti ūkininkavimą su mokslu, o paskaitose išgirstas žinias pritaikydavo darbuodamasis savo laukuose. Pats patikimiausias patarėjas buvo tėvas, visame krašte žinomas agronomas. 

Profesinis orientavimas – tėvų laukuose   

Žygimanto ir jo tėvų dirbamosios žemės plotai yra 430 ha, daugiau nei pusė – nuosava žemė. Jaunasis ūkininkas sako, kad geriausias darbštumo pavyzdys jam buvo tėvai Gediminas ir Zina Dijokai. Jie ūkininkauti pradėjo prieš 27 metus, laikė melžiamų karvių, augino grūdinių kultūrų ir daržovių. Ūkis plėtėsi, didėjo dirbamosios žemės plotai, todėl tėvai nutarė nebelaikyti galvijų, nebeaugino ir daržovių, nusprendė plėtoti augalininkystės ūkį. Tada žemės ūkio darbams dirbti neturėjo pakankamai technikos, reikėjo pagalbininkų. Tėvams ūkyje padėdavo ir Žygimantas. Jis pasakojo, kad per darbymetį tekdavo ne tik traktoriumi padirbėti, padėdavo ir techniką remontuoti, plušėdavo ir grūdų sandėlyje. Tėvai, kaip sakė Žygimantas, vertino sūnaus darbštumą, pildė jo užgaidas, pinigų skirdavo ir motociklams, ir brangioms meškerėms.

Darbas tėvų ūkyje buvo puiki profesinio orientavimo mokykla. Baigdamas vidurinę mokyklą darbštus vaikinas tvirtai žinojo, jog jis nori būti agronomu, todėl nesvarstydamas įstojo į Lietuvos žemės ūkio universitetą. Būsimasis agronomas pirmame kurse įregistravo savo ūkį. Ūkininkavimo pradžiai tėvai jam padovanojo keletą hektarų žemės. Teko derinti studijas su ūkininkavimu. Žygimantas kalbėjo, kad buvo stropus studentas: jis ne tik mokėsi, bet kartu suspėjo ir ūkininkauti, dalyvavo įvairiuose seminaruose, važiuodavo į parodas, domėjosi naujausia žemės ūkio technika. Agronomiją studijuojančiam Žygimantui kuo toliau, tuo labiau patiko pasirinkta veikla, jo žodžiais tariant, žemė pradėjo kvepėti. Didžiausia atrama ir patarėjas studijuojančiam ūkininkui buvo tėvas, sukaupęs didelę agronomo patirtį.  Parengęs verslo projektą, jaunasis ūkininkas įsikurti sulaukė finansinės paramos ir įsigijo džiovyklą, kuri tarnauja iki šiol. Ž. Dijokas baigė ne tik bakalauro studijas, bet sėkmingai apgynė ir agronomijos magistro darbą.

Ateinančioms kartoms išsaugoti žemę 

Nemažame ūkininkų Dijokų šeimos augalininkystės ūkyje naujos technologijos pradėtos diegti jau nuo 2007 metų – žemė įdirbama minimaliai, laukams arti nebenaudoja plūgo. Prieš dvejus metus ūkyje įdiegė tiesioginės sėjos technologiją. Jaunasis ūkininkas Žygimantas tvirtai įsitikinęs, jog būtina tausoti dirvožemį ir aplinką, turi būti kuo mažesnė anglies dvideginio emisija. Jo nuostata tokia: privalu saugoti gamtą, vandenis, žemę ateinančioms kartoms. Tiesioginės sėjos technologija reikalauja daug žinių ir gebėjimo prisitaikyti prie esamų sąlygų, pagrindinis tikslas –  sukurti gyvą dirvožemį, kuriame būtų aktyvi mikro- ir makrofauna. Savo ūkyje dirvai gerinti augina tarpinių kultūrų, taip pat sėja posėlio, stengiasi, kad laukai žiemai būtų apsėti greitai augančiais, stiprią šaknų sistemą auginančiais ir daug azoto kaupiančiais augalais. Žygimantas paaiškino naujos technologijos privalumus: pasėliams tręšti reikia pirkti mažiau trąšų, sumažėjo ūkio išlaidos, tai turi įtakos produkcijos savikainai, darbams dirbti mažiau naudojama technikos, sumažėjo technikos amortizacijai skirtų išlaidų, be to, ūkyje mažiau reikia darbuotojų. Dijokai ūkio darbams dirbti turi vieną kombainą, du našius traktorius, teleskopinį krautuvą,  sunkvežimį, sėjamąją.

,,Ūkininkavimas yra ne tik verslas, bet ir gyvenimo būdas, nuolat privalai stebėti situaciją, laiku priimti tinkamus sprendimus, nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens tenka dirbti įtemptai, tada neskaičiuojame darbo valandų. Negalima sustoti vietoje, todėl nuolat gilinu savo žinias, domiuosi žemės ūkio naujovėmis, rinkos pokyčiais. Bendrame dviejų šeimų ūkio laukuose auginame nemažai žieminių kultūrų – kviečių, miežių, rapsų, dar salyklinių miežių, pupų, žirnių. Pernai buvome pasėję net  0,5 ha saulėgrąžų. Saulėgrąžų galvos spėjo prinokti, sėklų užteko ne tik žvirbliams, prikūlėme 600 kg, bus puiki sėkla posėliui pasėti. O kaip gražiai atrodė žydintis saulėgrąžų laukas – tapo romantišku fonu šeimos fotosesijai. Žygimantas su žmona Modesta augina tris vaikučius: 4,5 metų Žemyną, 2,5 metų Mindaugą ir pusės metų Vakarę.

Ūkininkai įkūrė kooperatyvą 

Radviliškio rajone prieš trejus metus buvo įkurtas ŽŪK ,,Radviliškio aruodas“.  Susibūrė bendraminčių komanda – beveik 30 ūkininkų. Šiuo metu valdybos pirmininku yra išrinktas Ž. Dijokas, todėl jam veiklos ir rūpesčių netrūksta.  Žygimantas pasakojo, kad ūkininkai nutarė susiburti į patikimą kooperatyvą, kuris atstovautų ūkininkų interesams ir būtų tikras patarėjas įvairiems klausimams spręsti. Toks sprendimas priimtas dėl to, kad ūkininkauti darosi vis sunkiau, brangsta ne tik žemė, bet ir technika, todėl tikslinga vienytis ir kartu imtis derybų, kartu pirkti bei  parduoti. Pasak Žygimanto, kooperacija lengvina ūkininkų kasdienius darbus ir padeda išspręsti nemažai klausimų. Kooperatyvas surado puikų vedlį – direktorių Renatą Lemežį, dirba finansininkė, o kvalifikuota agronomė Diana Žemaitienė ūkininkams adeda priimti tinkamiausius sprendimus ir išvengti klaidų. Kooperatyvo narių deklaruoja apie 8 tūkst. ha dirbamosios žemės.

Žygimantas teigiamai vertina, kad pagaliau buvo atkurtas LŪS Radviliškio skyrius, kuriam vadovauja technologijos mokslų daktaras, jaunasis ūkininkas Ignas Hofmanas, uolus žemdirbių interesų gynėjas. Ž. Dijokas yra šio skyriaus valdybos narys, padeda suburti ūkininkus, kur reikia, visada atstovauja ūkininkų interesams.

Po visų darbų Žygimantas atokvėpį ir džiugesį randa savo šeimoje. Turi jūrinį akvariumą, pilną koralų ir spalvotų žuvų. Akvariumas visai šeimai teikia daug džiaugsmo, vaikučiams stebėti žuvytes ir vandens augmeniją yra smagi atrakcija. Didelio akvariumo priežiūrai Žygimantas paskiria nemažai laiko. Ūkininko šeima kaime turi įveisusi nemažą sodą: 70 arų paskyrė avietynui, pasodino 90 trešnių, 30 šilauogių krūmų, šiltnamyje augina penkių veislių vynuogių. Vasarą sode yra daug darbų ir širdžiai mielos veiklos, o vaikučiams – daug skanių atradimų ir smagių pramogų. Jaunajam ūkininkui, jei tik atranda šiek tiek laiko, patinka išlėkti į žvejybą. Prieš pusmetį jis susidomėjo ir medžiokle. Žygimantas sakė, kad jam pats gražiausias paros laikas yra saulėtekis, kai po nakties tylos bunda gamta. Jaunajam ūkininkui ne tik žemė kvepia: jam atokvėpiu patinka būti gamtoje, grožėtis įspūdingais vaizdais, tyloje klausytis įvairiausių garsų.

Aldona SIREIKIENĖ

Rekomenduojami video