Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gelbėsime ar toliau išnaudosime?

Šiandien Žemės ūkio ministerijoje renkasi trišalė darbo grupė, kuri svarstys daug kartų siūlytą naikinti Ūkio subjektų, perkančių–parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą (vadinamąjį Pieno įstatymą). Visuotinio Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) susirinkimo narių prašymu diskusijas siūloma įrašyti, kad vėliau nebūtų spekuliuojama, jog teisės aktai priimami „po kilimu“. Vieša paslaptis, kad stambiesiems pieno ūkiams už žaliavą brangiau mokama smulkiųjų sąskaita. Tariami pasaulio pieno rinkos pokyčiai ar lietuviškų pieno produktų eksporto trikdžiai tėra nacionalinio lygmens viešųjų ryšių triukai.

Kam sukraus milijonus?

„Smulkų pieno ūkį norima ne išgelbėti, o išnaudoti.“ Tokia nuostata tvyrojo LVPŪA visuotiniame susirinkime Kaune. Pasak šios asociacijos valdybos pirmininkės Reginos Bernatonienės, asociacijos narių gretos gausėja, kadangi nacionalinis pieno sektorius atsidūręs ties išnykimo riba. Ūkininkų problemos stumiamos į šalį ir niekas nesiima jų spręsti. Pasak R. Bernatonienės, svarbiausia tema – pieno supirkimo kaina. Asociacijos narių nuomone, ji turi būti vienoda visiems pieno gamintojams ir jokių išlygų čia neturėtų būti taikoma.

„Vakar per rytinę „Gimtosios žemės“ laidą girdėjau vieno rajono ūkininkę tvirtinant, kad už pieno kilogramą supirkėjas jai moka dešimt centų, o pardavusi dvimetį jautuką, svėrusį 500 kg, gavo 400 eurų, – pasakojo LVPŪA narė Audronė Miškinienė. – Kaip iš tokio atlygio išgyventi kaime? Kam mes sukrauname milijonus?“

„Jeigu pieno supirkimo kainos bent padengtų jo gamybos kaštus, galėtume ūkius modernizuoti, plėsti, galvoti apie verslo efektyvumą“, – susirinkime kalbėjo LVŪPA pirmininkė Renata Vilimienė, Kupiškio r. prižiūrinti trisdešimties karvių ūkį. Iš keliolikos šalies rajonų susirinkę smulkių ir vidutinių pieno ūkių šeimininkai į savo renginį pasikvietė kelių ministerijų, mokslo įstaigų atstovų. „Mes patys ūkininkaujame, patys bandome dalyvauti mums svarbiuose renginiuose Seime ir Vyriausybėje, –

kalbėjo R. Vilimienė, – dalyvaujame diskusijose, teikiame savo siūlymus, į kuriuos kartais atsižvelgiama, o kartais ir ne.“

Ragino neatsisakyti

Pasak LVPŪA vadovės, smulkių ir vidutinių pieno ūkių šeimininkų lūkesčių nepateisino Pieno įstatymas. Ypač didelę skriaudą ūkininkai patyrė dėl pieno gamintojų paskirstymo į dešimtį grupių ir pieno kainos nustatymo pagal parduodamo pieno kiekį. Ūkininkų nuomone, tokia diskriminacija naudinga tik žalio pieno supirkėjams: beveik šešios dešimtys įmonių ir kooperatyvų stengiasi iš nedidelių kaimo ūkių žalią pieną supirkti kuo pigiau, o nuvežę į perdirbimo įmonę gauna „europinę“ kainą – pagal Pieno įstatymu reglamentuotą grupę.

LVPŪA susirinkime dalyvavusi žemės ūkio ministerijos atstovė Rūta Savickienė ramino pieno gamintojus neatsisakyti verslo, pristatė nacionalinės pienininkystės strategijos gaires. Pasak R. Savickienės, ministerijoje rengiami teisės aktai, reglamentuosiantys pieno gamybos savikainos modelį, taip pat taisomas Pieno įstatymas.

Tikisi, kad pažadai – ne priešrinkiminiai

LVPŪA susirinkime ūkininkai kėlė aplinkos taršos (mėšlo įterpimo), pakuočių tvarkymo problemas, sužalotų galvijų gabenimo į skerdyklas klausimą. Deja, atsakymų buvo nedaug: kviestieji Aplinkos ministerijos atstovai neatvyko, o Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai pasidalijo tik lūkesčiais.

Kaip pažymėjo LVPŪA narė A. Miškinienė, po Alytaus padangų gaisro nukentėjusieji pieno ūkių šeimininkai VMVT reikalavimu buvo raginami utilizuoti ne tik pieną, bet ir melžiamas karves. Įsikišus Alytaus r. merui Algirdui Vrubliauskui, savivaldybės lėšomis iš ūkių paimti mėginiai buvo ištirti Nyderlanduose. Tyrimai patvirtino, kad visų Alytaus padangų gaisro paliestųjų pieno ūkių tiekiama pieno žaliava yra tinkama maistui ir perdirbti. Dėl LVPŪA iškeltos sužalotų galvijų skerdimo problemos iš VMVT sulaukta pažado, kad kiekvienoje savivaldybėje bus steigiamos mobiliosios skerdyklos, kurių paslaugomis galės naudotis ūkininkai.

„Turime vilčių, kad valdžios atstovų pažadai dėl Pieno įstatymo, taršos reglamentavimo ir kitų ūkininkus liečiančių teisės aktų nebus tik ateinančių rinkimų į Seimą anonsas“, – sakė LVPŪA pirmininkė R. Vilimienė.

Rekomenduojami video