Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gavus paramą, reikia prisiminti ir su ja gautus įsipareigojimus

Šie metai galbūt paskutiniai, kai galime džiaugtis parama, skiriama veislinių gyvūnų laikytojams grynaveisliams gyvūnams pirkti, todėl šiemet kaip niekad daug ūkinių galvijų laikytojų teikia paraiškas paramai gauti. Aktyviausiai šia parama naudojasi mėsinių galvijų augintojai. Įsigydami grynaveislius mėsinius galvijus, jie įgyvendina paramos tikslą – pagerinti laikomų mėsinių galvijų, avių ir ožkų bandų genetinę kokybę aukštos veislinės vertės gyvūnais ir taip pat pagerinti gaminamos žemės ūkio produkcijos kokybę.

Priemonei įgyvendinti 2022 m. skirta 1,414 milijono eurų. Parama už įsigytus grynaveislius ūkinius gyvūnus bus mokama iš valstybės biudžeto lėšų, kompensuojant iki 30 proc. grynaveislių ūkinių gyvūnų pirkimo kainos, bet ne daugiau kaip 1 300 eurų už grynaveislių mėsinių galvijų bulių reproduktorių ir 1 000 eurų už grynaveislių mėsinių galvijų telyčią; 200 eurų už grynaveislį aviną reproduktorių ir 65 eurus už grynaveislę avį; 100 eurų už grynaveislį ožį reproduktorių ir 65 eurus už grynaveislę ožką.

Perkantiems brangius galvijus užsienio aukcionuose ir auginimo stotyse ar ūkiuose ši parama labai naudinga. Šiemet paramai numatyti du šaukimai, jei per gausų pirmąjį šaukimą nebus išnaudotos visos lėšos. Labai svarbu, kad ši paramos priemonė skatina pretendentus į paramą dalyvauti veisimo programose, savo bandose vykdyti produktyvumo kontrolę, taip gerinant Lietuvos galvijų bandų populiaciją.

Tie, kurie įsigyja grynaveislius galvijus už suteiktą paramą, turi atkreipti dėmesį į nuostatą, kad  įsigytų gyvulių negalima parduoti, dovanoti ar kitaip perleisti jų kitiems asmenims ne mažiau kaip ketverius metus nuo jų įsigijimo dienos. Be to, privaloma šiuos grynaveislius ūkinius gyvūnus naudoti tolesniam veisimui, savo bandai genetiškai gerinti, gerinamoje bandoje kontroliuoti galvijų produktyvumą, vykdyti jų veislinės vertės nustatymą, auginti, užtikrinti jų gerovę. Taigi labai svarbu, kad įsigijusieji grynaveislius mėsinius galvijus nepamirštų su parama ir aukšta galvijų genetine verte prisiimamos atsakomybės ir įsipareigojimų. Todėl Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija paruošė atmintinę naujokams, o gal ir senbuviams, nes kartais pasimiršta, ką, gavęs paramą ir įsigijęs bei veisdamas galvijus, turi žinoti ir daryti mėsinių galvijų augintojas.

Ši paramos priemonė skatina pretendentus į paramą dalyvauti veisimo programose, savo bandose vykdyti produktyvumo kontrolę, taip gerinant Lietuvos galvijų bandų populiaciją.

Atmintinė naujokui

Grynaveislius galvijus galima įsigyti tik su jau išduotais kilmės pažymėjimais.

Grynaveislis gyvulys privalo turėti kilmę įrodantį dokumentą – kilmės pažymėjimą.

Galvijo kraujo laipsnis turi 100 proc. atitikti veislę.

Iš užsienio įvežami ar į užsienį išvežami galvijai papildomai privalo turėti galvijo pasą (Lietuvos rinkoje parduodamiems galvijams paso nereikia).

Įsigytą galviją per 7 dienas reikia užregistruoti ŽŪIKVC UGRIS duomenų bazėje.

 Įsigytų galvijų iš užsienio kilmės pažymėjimų kopijas reikia siųsti el. paštu: info@vic.lt arba asociacija@lmga.lt.

Įvedus bulių reproduktorių į bandą būtinai reikia tai užfiksuoti ŽŪIKVC UGRIS duomenų bazėje – kergimų žurnale, tada gimus veršiukams tėvas bus priskirtas automatiškai. Jei to nepavyko laiku padaryti, tėvo priskyrimui reikia užpildyti „kilmės duomenų papildymo žiniaraštį“.

Atvestus veršelius per 24 val. reikia pasverti arba išmatuoti veršelio svorio matavimo juostele. Dėl juostelės įsigijimo kreiptis į LMGAGA administraciją. Atkreipiame dėmesį, kad juostelė yra tinkama matuoti tik ką atvestiems veršeliams, vyresnius galvijus reikia sverti. Veršelį suženklinti ir užregistruoti reikia per 7 d. nuo atvedimo.

Prieauglio produktyvumo kontrolė. Buliukus ir telyčias reikia sverti 3 kartus:

-  Gimus

-  210 d. (atjunkius) (165–255 d.)

-  365 d. (320–410 d.)

Buliukus papildomai reikia sverti prieš vertinimą (±45 d.)

Buliukų eksterjeras vertinamas nuo 14 iki 24 mėn. amžiaus, išskyrus hailendų veislės buliukus, jie vertinami 14–36 mėn. amžiaus, jaunesnių ir vyresnių buliukų eksterjeras nevertinamas. Karvių eksterjeras vertinamas po pirmojo ir trečiojo apsiveršiavimo (rekomenduojama praėjus 2–7 mėnesiams).

Mėsinių veislių galvijų eksterjerą pagal 8 veisimo programas vertina LMGAGA licencijuoti ekspertai. Vertinimo užsakymui el. paštu asociacija@lmga.lt reikia išsiųsti prašymą galvijų eksterjero vertinimui. Gavus prašymą LMGAGA administracija iškart informuoja atitinkamą vertintoją.

Parduodant grynaveislį gyvulį reikia užsakyti jo kilmės pažymėjimą. Kilmės pažymėjimo užsakymui el. paštu asociacija@lmga.lt reikia išsiųsti prašymą galvijų kilmės pažymėjimams išduoti. Savo ūkyje veislei paliekamoms telyčioms kilmės pažymėjimų užsakyti nereikia. Bulius reproduktorius būtinai turi turėti kilmės pažymėjimą.

Grynaveislių galvijų turi būti žinoma tėvų kilmė, o jų kraujo laipsnis turi būti 100 proc. Galvijų kraujo laipsnį patikrinti galite www.vic.lt → Greita paieška → Gyvūno paieška atsidariusiame langelyje įvedus galvijo identifikacinį numerį.

Vilma Živatkauskienė

LMGAGA direktorė

Rekomenduojami video