Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Gausėja ir derlius, ir augintojų gretos

Mūsų šalyje vis labiau populiarėja vynuogių auginimas, nes šiltėjantis klimatas – itin palankus šioms uogoms nokti. Šių metų derlius, kaip ir praėjusiųjų, – džiuginantis.

Susidomėjo jaunystėje

Daugiau nei du dešimtmečius vynuoges auginantis alytiškis Robertas Kunigiškis prižiūri per 200 vynmedžių, kurie per sezoną sunokina po kelis šimtus kilogramų uogų. Šių metų derlius – toks pat gausus, kaip ir praėjusių. „Buvo metų, kai vynuogių veislių kolekcija buvo labai gausi. Pastaruoju metu ją sudaro 70 veislių. Vienų veislių vynuoges auginu laukuose, o šalčiams ir ligoms neatsparių veislių – šiltnamiuose. Vynuogių nepurškiu, saugau jų ekologiškumą. Tas, kurios suserga, gydau liaudiškomis priemonėmis“, – pasakojo R.Kunigiškis.

Vyras prisipažino vynuogėmis susižavėjęs jaunystėje, tarnaudamas kariuomenėje Azerbaidžano sostinėje Baku. Ten jam teko skanauti ir kitų egzotiškų vaisių ir uogų. Vynuogių auginimo patirties jis sėmėsi bendraudamas su kitais sodininkais iš Rusijos, Kaukazo. „Pirmuosius vynuogių sodinukus atsisiunčiau iš Volgogrado, vėliau – iš kitų miestų“, – teigė pašnekovas, labiausiai vertinantis vynuogių veisles, nebijančias šalčio. Tai Swenson Red, puikaus skonio desertinė veislė, kurių uogos – žemuogių skonio, taip pat Liepsna ir Varduva bei kt.

R.Kunigiškis mėgsta vynuoges, valgo jas šviežias, gamina sultis, kompotus, daro šerbetą, vyną.

Augina ekologiškai

Vilniuje gyvenantis anglų kalbos mokytojas Saulius Rudaitis, puoselėjantis gamtinę žemdirbystę, vynuoges augina savo sodyboje Ignalinoje ir nenaudoja jokių chemikalų. Pasak Sauliaus, šiltėjantis klimatas puikiai tinka lauke derančioms vynuogėms o štai šiltnamyje augančioms buvo per karšta, jos patyrė stresą, susidarė sąlygos kai kurioms ligoms plisti.

Saulius Rudaitis

„Tik atsparių veislių vynmedžiai šiltnamyje užmezgė uogas. Kai kurios jų nuo karščio suskilinėjo, vynmedžiai susirgo miltlige (liga, kurios metu ant abiejų lapų pusių susiformuoja miltus primenanti balta grybiena) ir odiumu (vadinamoji peleninė). Todėl vienos veislės šiais metais atseikėjo didesnį derlių, kitos – mažesnį“, – sakė S.Rudaitis.

Vynuogių augintojas tvirtino, kad auginti ekologiškomis sąlygomis prasminga tik tas veisles, kurios yra atsparios ligoms. Daug eksperimentuojantis ir į vynmedžio prigimtį atsižvelgiantis vyras pastebėjo, kad vynmedžiams nepatinka vėjuotos vietos, jie geriausiai auga lauke natūraliomis sąlygomis. „Šiltėjantis klimatas nuteikia optimistiškai. Netręšiant vynuogių, iš medelio, augančio užuovėjoje ir saulėtoje vietoje, galima priskinti 10 kilogramų uogų. Tai visai neblogai“, – teigė vynuogių augintojas.

Iš vynuogių vyras gamina nepasterizuotas sultis, kurios išsilaiko iki Naujųjų metų, tam geriausiai tinka T.Ivanausko Rastinukė. Ateityje jis planuoja lėto ir stabilaus džiovinimo krosnyje džiovinti besėkles vynuoges. Džiovinti geriausiai turėtų tikti veislės Somerset Seedless vynuogės.

P. Lileikio nuotr.

Mano, kad plotai didės

Visiems gerai žinomas Lietuvoje vynmedžių augintojas Justinas Slankauskas vynuogyną puoselėja prie Elektrėnų marių esančioje sodų bendrijoje. Pirmuosius lietuviškus vynmedžius, išvestus Antano Gailiūno, jis įsigijo daugiau nei prieš tris dešimtmečius. Šiuo metu 4 arų vynuogyne vyras augina per 50 veislių vynuoges, tarp jų šešios – A.Gailiūno – labai ankstyvos, ištvermingos mūsų besikeičiančiam klimatui, ir skanios.

„Šiemet, kaip ir pernai, vynuogių derlius – gausus. Bet nemenką jų kiekį sugadino širšės, kurių šiais metais buvo labai daug“, – teigė vynuogių augintojas.

Pasak J.Slankausko, šiltėjant Lietuvos klimatui, vynuogės tampa patrauklios augintojams. Šiomis uogomis domisi jaunimas ir vynuogynams skiria nemenkus plotus.

„Jeigu Lietuvoje ir toliau vyraus šiltas klimatas, čia puikiai derės vynuogės, tinkančios vyno gamybai. O jei šalyje bus sudarytos teisinės sąlygos užsiimti smulkiąja vyndaryste, vynuogynų plotai dar labiau išaugs“, – tvirtino V.Slankauskas.

Vyras iš vynuogių taip pat pasigamina vyno savo reikmėms bei sulčių. Pašnekovas pripažino, kad puoselėja mintį savo išpuoselėtą vynuogyną perduoti į patikimas rankas.

Pakvietė į parodą

Apie tai, kad susidomėjimas vynuogių auginimu didėja, pasakojo ir Vynuogininkų asociacijos pirmininkas Steponas Puipa. Šią savaitę jo vynuogyne, esančiame Trakų rajone, organizuojama lauko dieną, į ją ketina susirinkti gausus būrys dalyvių.

„Į lauko dieną užsiregistravo labai daug interesantų, todėl sudarėme net dvi grupes. Smagu, kad žmonės domisi, lankosi ir semiasi patirties“, – pabrėžė S.Puipa. Vynuogių asociacijos pirmininkas tvirtino auginęs 130 veislių vynuoges veislių, iš jų atrinko tik 56, tinkamiausias auginti Lietuvos klimato sąlygomis. Pasak pašnekovo, ne visos vynuogių veislės yra atsparios šalčiui, beje, kai kurios nėra atsparios ligoms, būna nederlingos arba neskanios. S.Puipa pakvietė sodininkus, besidominčius Lietuvoje auginamų vynuogių perspektyvomis, į penktąją Lietuvoje užaugintų vynuogių parodą, kuri vyks š. m. rugsėjo 13–14 dienomis Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose.

„Parodoje bus pristatytos 150 veislių vynuogės, užaugintos Lietuvos vynuogininkų profesionalų bei mėgėjų. Kai kurių veislių uogas bus galima degustuoti, taip pat iš augintojų sužinoti išsamią informaciją apie visų veislių savybes, auginimą bei priežiūrą. Bus parduodami ir sodinukai. Todėl lankytojai turės galimybę apsispręsti, ką nori auginti, ir išsirinkti bei įsigyti labiausiai patikusią veislės sodinukų“, – sakė S.Puipa.

Siūlo išsirinkti iš gausybės

Andrius Diliautas, Lietuvos vynuogininkų asociacijos narys

Tiems, kurie pradeda domėtis vynuogininkyste ir planuoja sodinti tik kelias veisles, siūlyčiau iš gausios desertinių vynmedžių pasiūlos išsirinkti ankstyvąsias veisles, brandinančias šviesias uogas: Super Ekstra, kurių uogos saldžios, labai skanios, subtilaus akacijų medaus aromato, ir Galahad – išlaikančią aukšto skonio savybes. Pačios skaniausios iš tamsiauogių uogų – Galante ir Muscat Bleu. Rekomenduočiau auginti šalčiui atsparias, besėkles veisles – Somerset Seedless, kurių uogos yra rausvos, smulkutės, bei Trollhaugen – uogos smulkios, traškios, labai saldžios, taip pat Jupiter bei Venus. Dekoratyviniais tikslais auginama Jukka, kuri yra itin atspari ligoms ir šalčiui, jos uogos ir kekės gana didelės. Sauso, saldaus ir pusiau saldaus vyno gamybai bei sultims naudojamos veislės Saint Pepin vynuogės. Šios veislės žiedai moteriško tipo, bet jei auga netoli kiti vynmedžiai, apsidulkina labai gerai. Pristatysiu ir kelias naujienas kolekcininkams, desertines vynuogių veisles – Pamiati Dženejeva ir New York Muscat.

 

Rekomenduojami video