Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Galvijai braidžioja po sniegą? Jie rodo savo sveikatą ir stiprybę

Kiekvienais metais ir vis dažniau žiemos metu matome bandas galvijų, vaikštančių sniegu nuklotomis pievomis.

Tokie vaizdai ne vienam primena prieš keletą metų Šilutės rajoną garsinusius skandalus, kuomet keletas netvarkingų ūkininkų žiemos metu taip šaltyje laikė ir melžiamas karves, ir net prieauglį. Tai piktindavo žmones, daugelis neapsikentę skambindavo tai į redakcijas, tai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šilutės skyriaus inspektoriams ar net Savivaldybės valdžiai.

Dabar apie tokius nevykėlius „ūkininkus“ jau nebegirdime, nesulaukiame ir skambučių dėl šaltyje stingdomų galvijų. O žiemos apklotu nuklotuose laukuose matomi tokie gyvuliai turi tankų rudą ar balkšvą kailį ir visu savo kūnu rodo, jog jie yra sveiki ir stiprūs mėsinės veislės atstovai, o mūsų žiemų šalčiai jiems – vienas juokas.

Daugėja mėsinių galvijų bandų

Faktą, kad jau senokai nėra gaunama skundų dėl netinkamai laikomų gyvulių, patvirtina ir VMVT Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus inspektorius Vytautas Mockus. Jis „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad mūsų rajone yra apie 2000 mažesnių ar didesnių galvijų bandų, tarp kurių apie 80 bandų laikomi ir mėsinės veislės galvijai. Juos dažniausiai ir matome išėjusius pasivaikščioti po snieguotas pievas. Kiekvienais metais tokių mėsinių galvijų bandų vis daugėja.

Rajono ūkininkai jau žino, kad net ir giliausią žiemą veterinarijos gydytojai nepataria visiškai izoliuoti gyvulių ir laikyti juos nuolat uždarytus tvartuose ar kitose laikymo vietose. Šiltesniu oru – iki 15 laipsnių šalčio – nesant stipraus vėjo, kritulių galima išleisti tokius galvijus pasivaikščioti po lauką, nes tai teigiamai veikia jų sveikatą ir produktyvumą. Mėsinių veislių galvijus, kurie yra atsparesni šalčiui, lauke galima laikyti ištisus metus, jeigu jiems sudarytos galimybės pasislėpti nuo nepalankių oro sąlygų. Tam tikslui įrengiamos atvirų konstrukcijų pastogės, angarai ar kiti statiniai. Pastato anga turėtų būti atsukta į tą pusę, iš kurios nėra vyraujančių vėjų.

Pieninių veislių galvijų laikyti taip vadinamu šaltuoju būdu nepatartina, nes jie nėra pakankamai atsparūs žiemos temperatūroms. Be to, laikant tokius galvijus žiemą lauke, tikėtini ir ekonominiai nuostoliai: dėl energijos, kurią gyvulys naudos savo kūno temperatūrai palaikyti, melžiamos karvės gali prarasti pieną, prasidės tešmenų uždegimai. Todėl tokius gyvulius rekomenduojama išleisti tik mocionui – trumpiems pasivaikščiojimams gryname ore, kad pagerinti jų medžiagų apykaitą, virškinimą, kvėpavimą ir kraujotaką.

Inspektorius V. Mockus ragina gyventojus, pamačius netinkamomis sąlygomis laikomus, kenčiančius, prastai prižiūrimus ir nuo nepalankių oro sąlygų neapsaugotus gyvūnus, nelikti abejingais ir apie tai informuoti tarnybą telefonu 8 441 62287.

Parduoda jauniklius iki 1 metų

Saugų seniūnijos Petrelių kaimo ūkininkas Kęstutis jau turi apie 300 mėsinių galvijų bandą. Jis veisia beragius Limuzinus, turi ir mėsinių mišrūnų. Parduoda dažniausiai jauniklius iki vienerių metų. Visai užaugintai produkcijai turi supirkėjus, todėl jokio vargo dėl realizacijos nejaučia.

Mėsinius galvijus auginti, pasak Kęsučio, jam sekasi, juos auginti paprasčiau nei pieninės veislės gyvulius. Nereikia rūpintis melžimu, nes tai yra žindeniai gyvuliai – juos išmelžia jaunikliai.

Galvijai yra laikomi tvartuose – pašiūrėse, kitaip tariant pastatuose, turinčiuose tik tris sienas, šeriami šienu ir žalia mase. Jaunikliai papildomai šeriami ir kombinuotaisiais pašarais.

„Mėsiniai gyvuliai patys pasirenka, kiek jiems norisi pabūti lauke, kiek pabraidyti snieguose. Jiems tai įprasta ir malonu. O žmonės, kuriems anksčiau gal ir buvo neįprasta matyti galvijus, braidžiojančius po sniegą, dabar jau apsiprato ir jokių skandalų tai matydami nebekelia“, – sako ūkininkas.

Augina ir veislei, ir mėsai

Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Dėkintų kaime ganosi apie 800 mėsinių galvijų banda. Jų savininkas yra bendrovė, kuriai vadovauja Valdas Balčiūnas. Jis mėsinius galvijus auginti pradėjo vienas pirmųjų Šilutės krašte, prieš 15 metų. Angusų veislės galvijai kilę iš Škotijos. Jie maitinami specialiais „Goldengraso“ bendrovėje pagamintais pašarais – šienu, šienainiu, kukurūzų silosu. Tokią gausią bandą prižiūri vos 5 darbuotojai, užaugintus gyvulius bendrovė parduoda tiek veislei, tiek mėsai.

V. Balčiūnas taip pat pasakoja, jog šie galvijai laisvai braidžiodami po sniegą jaučiasi puikiai.

„Pradžioje buvo žmonių, kurie reiškė baimę, kad tokie gražūs gyvuliai sušals. Dabar matyt jau visi aplinkiniai apsiprato ir supranta, kad lietuviškas šaltukas jiems nebaisus: storas kailis ir stora oda gerai apsaugo juos nuo neigiamos temperatūros. Svarbu, kad jie poilsiui turėtų pastogę ir sausą vietą kur prigulti“, – pasakojo V. Balčiūnas.

Sigitas Grinčinaitis,

Rekomenduojami video