Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Galima išreikšti nuomonę dėl glifosato ateities Europos Sąjungoje

Ar glifosatas, viena plačiausiai pesticiduose naudojamų veikliųjų medžiagų, sunaikinančių piktžoles, ir po 2022 m. bus naudojamas ES, priklausys nuo Europos Komisijos ir ES valstybių narių sprendimo, paremto naujausiais mokslo duomenimis. Aptariant šiuos duomenimis, savo nuomonę kviečiamos pareikšti visų ES šalių suinteresuotos organizacijos, asociacijos, mokslo institucijos ir kt.

Glifosatas į žemės ūkio istoriją įėjo kaip itin paveiki priemonė piktžolėms naikinti, bet dėl kontroversiškai vertinamo jo poveikio aplinkai ir žmogaus sveikatai, tebekelia nemažai ginčų.

Europos Sąjungoje šią augalų apsaugos produktų veikliąją medžiagą leidžiama naudoti iki 2022 m. gruodžio 15 d. Prieš priimant sprendimą, ar pratęsti naudojimą, EK įgaliotos keturios ES valstybės – Prancūzija, Vengrija, Olandija ir Švedija – išnagrinėjo naujausius mokslo duomenis ir pateikė glifosato vertinimo ataskaitą. Jos santrauką galima rasti čia.

Šiuo metu glifosatas klasifikuojamas kaip sukeliantis rimtus akių pažeidimus bei ilgalaikį toksinį poveikį vandens organizmams, ir vertinimo ataskaitoje nesiūloma keisti esamos klasifikacijos.

Viešąją konsultaciją dėl ataskaitos rengia dvi ES institucijos: Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) ir Europos maisto saugos agentūra (EFSA). ECHA laukia komentarų dėl pasiūlyto glifosato suderinto klasifikavimo ir ženklinimo. Į juos bus atsižvelgta rengiant ECHA mokslinę nuomonę. EFSA, atsižvelgusi į ECHA pateiktą nuomonę, įvertins galimą riziką ir pateiks išvadas EK.

Pastabas, susijusias su pasiūlytu glifosato suderintu klasifikavimu ir ženklinimu, galima teikti ECHA čia, o susijusias su glifosato, kaip augalų apsaugos produkto veikliosios medžiagos, vertinimo ataskaita, – EFSA čia iki lapkričio 22 d.

Išsamesnės informacijos apie viešąją konsultaciją galima teirautis Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės patarėjos Donatos Pipiraitės-Vališkienės ( tel. 8687 25786, donata.valiskiene@am.lt).

Glifosatą sukūrė ir 1974 m. juo pradėjo prekiauti JAV chemijos bendrovė „Monsanto“, herbicidą pavadinusi „Roundup“.

Rekomenduojami video