Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
G. Nausėda EK pirmininkei pristatė Lietuvos žemės ūkio sektoriaus problemas

Prezidentas Gitanas Nausėda prieš ketvirtadienį prasidedančią Europos Vadovų Tarybą su Europos Komisijos (EK) pirmininke aptarė praeitą savaitę Vilniuje protestavusių ūkininkų reikalavimus.

Apie tai šalies vadovas informavo savo feisbuko paskyroje.

„Europos Vadovų Tarybos susitikimo išvakarėse Briuselyje su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen aptariau Lietuvos ūkininkų keliamus aplinkosauginių reikalavimų, konkurencingumo, perdėto reguliavimo klausimus“, – socialiniame tinkle rašo G. Nausėda.

„Žemės ūkis yra strateginė ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos ūkio šaka. Mūsų visų bendras interesas išlaikyti stiprų žemės ūkį, užtikrinti konkurencingumą, apsirūpinimą maistu ir maisto saugumą“, – sakė šalies vadovas, Lietuvoje praeitą savaitę pasibaigus, o kai kur Europoje besitęsiant masiniams ūkininkų protestams.

Įraše prezidentas tikina EK vadovei pristatęs „Lietuvoje ypač aštrų“ daugiamečių pievų atstatymo klausimą.

„Pakviečiau įsiklausyti į ūkininkų nuogąstavimus ir drauge ieškoti tvarių sprendimų, atliepiant tiek žemės ūkio sektoriaus, tiek aplinkosaugos bendruomenių pozicijas“, – teigė G. Nausėda.

Prievolė atstatyti daugiametes pievas buvo vienas iš 6 protestavusių ūkininkų reikalavimų, dėl kurio sausį Briuselyje jau vyko pačių ūkininkų, žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikimai su EK žemės ūkio komisaru.

Deryboms su Komisija tęsiantis, praeitą savaitę pranešta, kad reikalavimas atšaukiamas laukiant EK sprendimo, kuris leistų sumažinti būtinų atkurti daugiamečių pievų plotą.

Ūkininkai, pagal ES reikalavimus, įpareigoti atkurti daugiametes pievas, kadangi 2023 m. jų plotas sumažėjo daugiau nei 5 proc. lyginant su referenciniais 2018 metais. Šie metai nėra palankūs Lietuvai, nes iki 2018 m. pievų plotai Lietuvoje didėjo, o nuo tada – mažėja.

ELTA primena, kad keli tūkstančiai ūkininkų sausio 23–26 dienomis protestavo Vilniuje, į sostinę atvyko apie 1,3 žemės ūkio ir miško technikos vienetų.

Protestuotai, be to, kad būtų atšaukta prievolė atkurti daugiametes pievas, dar reikalavo stabdyti saugomų teritorijų plėtrą, užkardyti rusiškų grūdų importą į Lietuvą, grąžinti seną žymėto dyzelino naudojimo tvarką, sumažinti šiemet atsiradusį itin aukštą akcizą suskystintosioms naftos dujoms.

Žymėto dyzelino ir naftos dujų akcizų klausimai turėtų būti išspręsti Seimo, vasario 12–15 dienomis suplanuotoje neeilinėje parlamento sesijoje.

Rekomenduojami video