Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Europos Parlamente spręs dėl paramos nuo liūčių nukentėjusiai Lietuvai

Europos Parlamento (EP) Biudžeto komitetas trečiadienį balsuos dėl Europos Sąjungos (ES) Solidarumo fondo lėšų skyrimo nuo 2017 m. stichinių nelaimių nukentėjusioms šalims, tarp jų ir Lietuvai. 

Iš viso norima skirti beveik 34 mln. eurų paramą. Lietuva, planuojama, gaus didžiausią, beveik 17 mln. eurų siekiančią finansinę pagalbą. Lenkijai atiteks daugiau nei 12 mln. eurų, Graikijai – 2,5 mln. eurų, Bulgarijai – kiek daugiau nei 2 mln. eurų.

Galutinį sprendimą dėl lėšų skyrimo priims Europos Komisija (EK). Nelaukdamas tolesnio EP sprendimo, žemės ūkio ministras Giedrius Surplys jau patvirtino ES solidarumo fondo lėšų panaudojimo pažeistai melioracijos infrastruktūrai atkurti ir prevencinėms priemonėms taikyti taisykles.

„Nors EK dar nėra priėmusi galutinio sprendimo dėl dotacijos skyrimo ir atitinkamai Lietuvos Vyriausybė nėra priėmusi nutarimo dėl institucijų, atsakingų už Solidarumo fondo administravimą, paskyrimo, siekdami, kad gavus dotaciją melioracijos statinių remonto ir rekonstravimo darbus būtų galima pradėti vykdyti kuo greičiau ir šiems darbams vykdyti būtų kuo ilgesnis terminas, iš anksto teikiame derinti žemės ūkio ministro įsakymo projektą“, – teigiama pirmadienį užregistruotame žemės ūkio ministro įsakyme.

„Šią sumą numatyta skirti liūčių pažeistų melioracijos griovių ir juose esančių statinių rekonstravimui, melioracijos infrastruktūros statinių atstatymui (tiltų, pylimų, tvenkinių užtvankų hidrotechnikos statinių rekonstravimui), pažeistų drenažo sistemų rekonstravimui“, – Eltai aiškino Žemės ūkio ministerijos Visuomenės informavimo skyriaus vyriausioji specialistė Jurga Vaičiūnė.

Pasak J. Vaičiūnės, 2017 m. rugpjūčio-spalio mėnesiais iškritę gausūs krituliai sukėlė ilgalaikę žalą ūkininkų pasėliams, dėl to žuvo derlius 77,5 tūkst. ha plote. EK, atsižvelgdama į tai, kad labiausiai nukentėjo žieminiai pasėliai, šiai žalai kompensuoti Lietuvos ūkininkams jau išmokėjo 9,12 mln. eurų.

EP vertinimu, 2017 m. vasarą ir rudenį Lietuva buvo veikiama nuolatinių liūčių, kai prisotintas vandens dirvožemis buvo nepajėgus sugerti vandens pertekliaus. Dėl to kilo potvyniai, pridarę nuostolių infrastuktūrai ir žemės ūkio sektoriui.

Per kelis 2017 m. mėnesius kritulių lygis Lietuvoje įprastą rodiklį viršijo 280 proc., kas lėmė, kad drenažo sistemos buvo perkrautos ir nepajėgė susidoroti su lietumi. Liūtys tais metais pažeidė per 100 km kelių, o 2017 m. spalio 4 d. Lietuvoje buvo paskelbta ekstremali situacija.

Skaičiuojama, kad liūčių padaryta žala Lietuvai iš viso siekė 407,4 mln. eurų.

Rekomenduojami video