Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
EKSKAVATORINIS KRAUTUVAS. Pasirinkimo kriterijai

Ekskavatorinis krautuvas – bene populiariausia mašina, atliekant įvairius žemės kasimo, krovimo, pervežimo ir kitus darbus. Ši technika sėkmingai dirba statybose – pirmoji atvyksta, paskutinė išvyksta.

Ekskavatorinis krautuvas yra daugiafunkcis dėl savo specifikos. Priekyje atidaromas kaušas su atlenkiamomis šakėmis paletėms sudaro galimybes paprastai pakrauti ir iškrauti, gabenti krovinius, stumdyti, formuoti reljefą, jį lyginti. Ekskavatoriaus įranga yra užpakalinėje pakabos dalyje su šoninio poslinkio galimybe išilginės ašies atžvilgiu. Galima naudoti papildomus priedus: įvairaus pločio kasimo, išlyginamuosius, profilinius kaušus (taip pat ir pasukamus), žemės grąžtus, betono hidrokūjus ir t.t.

„Tačiau rinkdamiesi ekskavatorinį krautuvą, pirmiausia turite žinoti – šią techniką perkate tam, kad ji dirbtų, o ne tam, kad gaištumėte laiką ją remontuodami ar laukdami detalių. Todėl ekskavatorinį krautuvą rinkitės pagal prekės ženklo patikimumą bei technines charakteristikas: našumas, valdymas, darbo vietos patogumas, priežiūros paprastumas ir pan.“, – akcentuoja UAB „Avesco Lithuania“ mažosios technikos pardavimo vadovas Baltijos šalyse Mindaugas Lapienis.

Pirmiausia būtina įvertinti techninę specifikaciją

Kad investicija į techniką atsipirktų ir nereikėtų papildomų išlaidų, pirmiausia būtina įvertinti techninę specifikaciją – pagrindinį ir vienintelį ekskavatorinio krautuvo pasirinkimo kriterijų.

Pirmas žingsnis – nusistatyti parametrus, pagal kuriuos rinksitės ekskavatorinį krautuvą. Atsižvelgti  reikia ne tik į galią, bet ir į pakrovimo aukštį, kasimo gylį bei kitus kriterijus, svarbius vykdant įvairias užduotis.

Žinodami, ko reikia, pasirinkite ekskavatorinio krautuvo modelį, kurio techninės charakteristikos atitinka šiuos reikalavimus. Atminkite – mašina negalės nuolat dirbti maksimalia galia, o perteklinė galia ir funkcionalumas – tai nepagrįstos išlaidos. Tačiau norint naudoti krautuvą darbui su daugiafunkciais priedais, reikia papildomo 20–30 % didesnio galingumo.

Kitas  žingsnis – kreiptis į pardavimo atstovus ir sužinoti:

 • kokiu atstumu nutolusi technikos aptarnavimo paslauga;
 • kokia patirtis, aptarnaujant šią techniką;
 • ar vietoje sandėliuojamos būtiniausios atsarginės dalys, priežiūros priemonės (guoliai, filtrai ir t.t.), per kokį trumpiausią laiką galima įsigyti reikiamas atsargines detales;
 • sužinokite garantinį laikotarpį, ar galima apskaičiuoti garantiją pagal dirbtas motovalandas.

Svarbus kriterijus – kaina, todėl palyginkite ir kitų parduodamų modelių kainas bei pardavimo sąlygas. Ekskavatoriniai krautuvai nėra pigūs, o įmonių lėšos dažnai būna apyvartoje, tad reikia ieškoti kredito, kurį gali suteikti ir technikos pardavėjai. Pvz., statybinės technikos gamintojas „Caterpillar“ Lietuvoje teikia „Cat Financial“ finansavimo paslaugas. Šios paslaugos teikiamos lanksčiomis sąlygomis, kuomet ne tik techniką, garantinį aptarnavimą, techninę priežiūrą, bet ir finansinį sprendimą galima gauti iš vienų rankų.

Veiklos nuomos paslaugą pasirinkusiai įmonei „Cat Financial“ perduoda naudotis pageidaujamą techniką iš anksto numatytam laikotarpiui ( 1–5 metai). Klientas per sutarties laikotarpį moka nuomos įmokas, o pasibaigus sutarčiai gali pasirinkti: grąžinti techniką bendrovei, pratęsti nuomos sutartį ar įsigyti naudotą mašiną. Ši paslauga patogi įmonėms, turinčioms ilgalaikius, pvz. 2–3 metų projektus, kai reikia konkrečios technikos, tačiau sunku suplanuoti, ar pasibaigus projektui ji dar bus reikalinga.

Renkantis ekskavatorinį krautuvą nemažą reikšmę turi prekės ženklo žinomumas šalyje. Šiuolaikinės mašinos dirba padidėjusių apkrovų sąlygomis, dėl to yra specialūs reikalavimai techninės priežiūros kokybei ir dažnumui. Dažnai pasitaiko, kai įsigijus pigesnę techniką iš mažai žinomų gamintojų ji visiškai nuvertėja dėl ilgai pristatomų atsarginių dalių ir ilgai trunkančio remonto ar aptarnavimų. Siekiant išvengti nereikalingų išlaidų rekomenduojama įsigyti tik gerai žinomų prekių ženklų ekskavatorinius krautuvus, kurių aptarnavimą užtikrins išplėtotas paslaugų centrų tinklas.

Populiarių Cat® ekskavatorinių krautuvų apžvalga
Tarp Lietuvoje ne vieną dešimtmetį dirbančių Cat® ekskavatorinių krautuvų yra modelių su skirtingo ir vienodo dydžio ratais, su mechaniniu valdymu ir vairasvirtėmis. Šios mašinos lengvai įveikia bet kokio pravažumo dirvą, todėl gali pasiekti net labai sunkiai pravažiuojamas vietas. Tai aukštos kokybės, patogūs, greiti ir modernūs ekskavatoriniai krautuvai, kurie ženkliai palengvina atliekamas užduotis. Lyginant su kitais modeliais, išlenkta strėlės forma žymiai padidina pakrovimo ir iškrovimo zonos pasiekiamumą, palengvina kasimo darbą, pvz., už neaukštos tvoros, gyvatvorės ir t.t.

https://www.youtube.com/watch?v=htbKrv3ZD9I&list=PLzAvwItcVIh5ngTXECzQTD9npHGRQr0Rk

Mūsų rinkai „Caterpillar“ siūlo 4 naujus ekskavatorinių krautuvų modelius, suprojektuotus ir pagamintus pagal rinkos poreikius: Cat® 428, 432, 434 ir 444 modeliai, kurie atitinkamai pakeičia 428F2, 432F2, 434F2 ir 444F2. Naujosios mašinos turi galingus dyzelinius variklius, modernią transmisiją ir šiuolaikinę hidraulinę sistemą, atliekančią papildomas darbines funkcijas keičiantis apkrovai.

Taigi kas yra Cat® 428, 432, 434 ir 444 ekskavatoriniai krautuvai, kuriems suteiktas naujas indeksavimas?

„Pirmiausia atkreipiame dėmesį į modernizuotą operatoriaus valdymo sistemą, apimančią analoginius įrenginius su spalvotu skystųjų kristalų ekranu. Pažangi naujosios serijos apsaugos sistema blokuoja variklį, transmisiją ir hidraulinę sistemą, kol operatorius ekrane neįveda slaptažodžio. 428 ir 434 modelius galima įsigyti su vairasvirčių valdymu. Modeliuose 432 ir 444 sėdynėse įmontuotos vairasvirtės operatoriui užtikrina didesnį valdymo komfortą“, – sako M. Lapienis.

Šiuo metu rinkoje populiariausi ekskavatorinai krautuvai su sumažintais priekiniais ratais – Cat® 428, 432. Geriausios klasės mašinos galią bei našumą užtikrina Cat 434 ir 444 (visais vienodais dideliais ratais). Ypatingu populiarumu pasižymi Cat® 444. Visi šie modeliai skiriasi ratais, maksimaliu kasimo gyliu, keliamąja, hidraulinės sistemos galia bei (dėl visų vairuojamų ratų sistemos) geru manevringumu net itin ankštose vietovėse.

Krabo tipo vairavimas

Modeliuose Cat 434 ir 444 gamintojas yra ženkliai padidinęs manevringumą, operatorius gali naudoti 3 valdymo režimus: normalus – 2 priekiniais ratais, visais 4 ratais ir krabo tipo vairavimas – krautuvo judėjimas į šoną, kai reikia pasukti abi ratų poras viena kryptimi. Šio judėjimo kokybė ir aiškus įgyvendinimas yra labai sudėtingas, prieinamas tik pirmaujančių gamintojų sukurtiems ekskavatoriniams krautuvams. Kad krautuvas galėtų judėti visais vairuojamais ratais, „Caterpillar“ panaudojo pačią sudėtingiausią kinematinę schemą.

Cat® ekskavatorinių krautuvų specifikacijos:

Modelis428432434444
VariklisCat C3.6Cat C3.6Cat C3.6Cat C3.6
Maksimali galia, kW68766876
Darbinis svoris, kg8 1318 3229 1709 462
Krautuvo keliamoji galia, kg3 4883 4884 3034 310
Maksimalus kėlimo aukštis, mm3 4633 4623 5183 615
Maksimalus kasimo gylis, mm5 7006 1695 7486 218

Variklis
Dyzeliniuose Cat varikliuose įkūnytos išskirtines Cat® prekės ženklo savybes: patikimumas, ekonomiškumas, puikus našumas. Varikliai naudoja mažai degalų, dirba tyliai, yra ilgaamžiai, o naujausios technologijos užtikrina minimalų degalų naudojimą ir išmetimą į atmosferą. Šiems varikliams taikoma papildomo aptarnavimo nereikalaujanti SCR selektyviojo katalizinio reduktoriaus technologija su išmetamųjų dujų valymo skysčiu ir DPF filtru. Suvartodamos iki 10% mažiau degalų šios mašinos atitinka Euro 5 aplinkos apsaugos standartus.

Visuose 4 modeliuose panaudotas dyzelinis 4 cilindrų variklis – Cat C3.6, kuris atitinka Euro 5 standartus. Šie varikliai naudoja mažiau degalų ir į aplinką išmeta mažiau CO2. Variklių maitinimo sistemų, siurblių ir purkštukų gamybai gamintojas taiko sudėtingas technologijas, todėl šios detalės dirba griežtų tolerancijų ribose. Palyginus su F2 serijos varikliu, eksploatavimo išlaidas mažėja iki 10 %.

Transmisija
Šiuolaikinių ekskavatorinių krautuvų Cat® transmisija yra sudėtingas mechanizmas, lemiantis  valdymo tikslumą, kokybę ir mnvringumą. Visi naujos kartos mašinų modeliai turi standartinę 4 varomųjų ratų pavarą su galiniu tilto diferencialo blokavimu, taip didinant sukibimą. Operatorius gali pasirinkti vieną iš 3 darbo režimų: ekonomišką, standartinį arba standartinį plius (padidinto produktyvumo), kuris maksimaliai padidina mašinos našumą ir greitį.

Modelis 432 – lengvesnis pavarų perjungimą su naująja „Powershift“ pavarų dėže. Standartinė dėžė lieka modeliuose 428. Modeliai 444 ir 434 ir toliau bus komplektuojami su visiškai automatine pavarų dėže.

Hidraulinė sistema
Visuose naujuose modeliuose yra didelės galios kintamo tūrio stūmoklinis siurblys, kuris leidžia puikiai suderinti galią ir operatoriaus poreikius – suteikia pastovią hidraulinę galią ir didelį greitį, kai jo reikia, užtikrina didelę degalų ekonomiją. Reguliuojamu pagalbiniu srautu mašinos hidraulinę sistemą galima tiksliai pritaikyti prie naudojamo įrankio. Norint padidinti našumą naujos kartos Cat® ekskavatorinius krautuvus galima komplektuoti su greitos jungties mechanizmu, kuris leidžia greitai pakeisti kaušą, hidraulinį plaktuką, rotatorių, kelio frezą ir kt. Svarbu: naujos mašinos suderinamos su ankstesnės F2 serijos priedais.

Modelius 428 ir 434 galima įsigyti su naujais strėlių cilindrais, kurie 25% padidina strėlės pakėlimą ir našumą.

Moderni ir patogi darbo vieta
Visiškai atnaujinta ekskavatorinių krautuvų Cat® kabina gerina operatoriaus darbo sąlygas, užtikrina gerą matomumą, puikias ergonomines savybes ir aukštą komforto lygį. Kaip ir ankstesniuose modeliuose, šoniniai langai atsidaro, fiksuojami atitinkamoje padėtyje. Abejos kabinos durys taip pat pritaikytos fiksavimui. Galinis langas pasikelia aukštyn prie lubų. Kabinoje įrengta klimato kontrolė automatiškai palaiko nustatytą temperatūrą. Sistema turi papildomą galingą oro kondicionavimo elementą, kuris užtikrina puikų vėdinimą ir kabinos aušinimą esant aukštai lauko temperatūrai.

Naujoje mašinos kabinoje visi valdikliai gerai matomi ir lengvai prieinami iš operatoriaus vietos. Pertvarkytoje operatoriaus valdymo sistemoje įrengti analoginiai automatiniai davikliai, kurių rodmenys matomi spalvotame LCD ekrane. Pasirenkamas jutiklinis ekranas leidžia ne tik kontroliuoti mašinos funkcijas, bet ir programiniu mygtuku greitai jas keisti, pvz., kalba, modelio valdymas ar hidraulinio valdymo nustatymai. Spustelėjus „Meniu“, iššokantys informaciniai darbo režimai siūlo greitą naršymą tarp darbo informacinėje juostoje ar piktogramų adreso lauke, o pilno teksto diagnostiniai aprašymai palengvina mašinos trikdžių šalinimą bei priežiūrą. Naujosios serijos mašinose patobulinta apsaugos sistema, kuri leidžia paleisti variklį tik LCD ekrane įvedus atitinkamą atpažinimo slaptažodį. Reguliuojami priekiniai bei galiniai žibintai užtikrina maksimalų darbo zonos apšvietimą, nukreipiant šviesą į reikiamą vietą.

Operatorius gali pasirinkti ECO, standartinį arba standartinį plius galios valdymo režimą. ECO režimas (ekonominis ir ekologinis) padeda sutaupyti degalų ir sumažinti eksploatavimo išlaidas. Standartinis plius režimas – daugiau greičio ir galios, kai to reikalauja laikas ar sunkios kasimo sąlygos.

Darbo vietos valdymas
Naujoji optimali ekskavatorinių krautuvų operatoriaus sėdynė leidžia vienu rankenėlės paspaudimu keisti padėtį iš transportavimo ir darbo su priekiniu atidaromu kaušu į darbą ekskavatoriumi. Visų modelių sėdynės turi pneumatinę pakabą, yra ergonomiškos, todėl dirbant visą darbo dieną užtikrinamas didelis našumas, bet mažas nuovargis. Darbui šaltesniu metu galima užsakyti šildomą sėdynę. Kaip papildomą variantą modeliuose Cat® 428 ir 434 galima įsigyti vairasvirtes. Cat® 432 ir 444 naujoje sėdynėje įmontuoti valdikliai suteikia patogesnį valdymą.

Visuose 4 Cat® modeliuose įrengta nuotolinio duomenų stebėjimo sistema Cat Product LinkTM, leidžianti nuotoliniu būdu stebėti mašinas, jų darbo našumą, rinkti eksploatavimo duomenis: degalų sunaudojimą, naudingo krovimo suvestines, gedimus, planinės techninės priežiūros priminimus ir t.t. Tokia informacija leidžia optimizuoti technikos užimtumą, sutrumpinti prastovas, sumažinti eksploatacines sąnaudas ir padidinti bendrą veiklos produktyvumą.

Patogus aptarnavimas padidina produktyvumą ir sutrumpina priežiūros laiką
Siekiant išlaikyti gerą ekskavatorinio krautuvo būklę jo eksploatavimo metu, būtina techninė priežiūra. Operatorius privalo kasdien tikrinti techniką, kad būtų išvengta tvirtinimo elementų atsilaisvinimo, degalų, aušinimo skysčio ir alyvos nuotėkio, nešvarumų ir kitų nuosėdų kaupimosi, kurie galėtų sukelti gedimus, avarijas.

Kasdieninio aptarnavimo metu tikrinama degalų, alyvos aušinimo ir hidraulinių skysčių lygiai, elektros sistema – ar nėra atsijungusių laidų. Prie kasdieninio aptarnavimo priskiriamas pagrindinės, papildomos ir teleskopinės strėlės, kaušų atskirų trinčių porų rankinis tepimas, kurio dažnumas nurodytas gamintojo techniniuose dokumentuose. Toks tepimas mažina kontaktinius įtempimus, dalių trintį ir susidėvėjimą, apsaugo nuo korozijos ir sukietėjimo bei pašalina kietąsias daleles nuo paviršiaus.

Mažesnis komponentų, mazgų ir detalių susidėvėjimas pasiekiamas periodiškai atliekant ekskavatorinių krautuvų prevencinę techninę priežiūrą, kuri pailgina mašinos tarnavimo laiką. Tačiau šios technikos aptarnavimas – papildomas laikas ir išlaidos. Kad aptarnavimui reiktų mažiau laiko, reikia patogaus priėjimo prie būtiniausių kontrolės, aptarnavimo ir techninės priežiūros taškų.

Ekskavatoriniuose krautuvuose Cat® tokia galimybė yra. Naujasis, lengvai atidaromas variklio skyriaus dangtis suteikia prieigą prie visų tikrinimo ir papildymo angų, oro filtro, langų plovimo skysčio bakelio bei prie kitų komponentų. Pakėlus variklio dangtį lengvai atliksite:

 • variklio alyvos lygio kontrolės ir papildymo procedūrą;
 • greitai išvalysite arba pakeisite variklio oro filtrą;
 • aušinimo radiatorių patikrą ir skysčio lygio patikrinimą bei papildymą;
 • lengvai pakeisite dyzelino, variklio ir hidraulinės sistemos filtrus;
 • atliksite kitus remonto ir aptarnavimo darbus.

 UAB „Avesco Lithuania“ pagal sutartis su klientais teikia:

 • garantinį ir pogarantinį techninį aptarnavimą;
 • variklių, hidraulikos, elektros prietaisų ir važiuoklės diagnostiką;
 • Cat® S.O.S. alyvos ir skysčių analizę;
 • hidraulinių cilindrų išardymą, surinkimą ir užsandarinimą;
 • prevencinį techninį aptarnavimą ruošiant techniką žiemai.

Jei verčiatės statyba, komunalinėmis paslaugomis ar kraštovaizdžio formavimu, „Caterpillar“ siūlo sprendimus, padėsiančius sėkmingai įgyvendinti projektus, didinančius konkurencingumą. Dėl patogių sąsajų su papildomais darbo įrankiais ir greitos jungties mechanizmo ekskavatoriniai krautuvai yra universalios mašinos, atliekant įvairius darbus. Užtikrinant didelį našumą ir minimalias degalų sąnaudas, Cat® technologija derina novatorišką inžineriją ir pažangiausias technologijas. Investicija į Cat® techniką – svarus indėlis į bet kurios įmonės reputaciją.

Rekomenduojami video