Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ekologinio ūkininkavimo aktualijos

VšĮ „Ekoagros“ atstovai Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos visuotiniame susirinkime aptarė ekologinės gamybos aktualijas – apžvelgė 2017 m. patikrų rezultatus ir šių metų naujoves.

Kartą per metus

Įgyvendinant ekologiškų žemės ūkio ir maisto produktų gamybą, ženk- linimą ir kontrolę reglamentuojančius teisės aktus ne rečiau kaip vieną kartą per metus atliekama visų ekologinę gamybą vykdančių ūkio subjektų fizinė patikra gamybos vietoje (išskyrus didmeninės prekybos fasuotais produktais ūkio subjektus, kuriuose patikrinimai atliekami kartą per dvejus metus). „Ekoagros“ metams pasibaigus analizuoja ir apibendrina šių patikrų metu nustatytas neatitiktis.

„Neatitiktimis laikomi tiek nežymūs, tiek šiurkštūs pažeidimai, kurie turi įtakos produktų statusui. Taigi tai ne tik tokie pažeidimai kaip draudžiamų ekologinėje gamyboje medžiagų ar genetiškai modifikuotų organizmų panaudojimas, bet ir prašomos informacijos nepateikimas tikrintojui, netinkamas buhalterinės apskaitos tvarkymas, netinkamas ekologinės gamybos veiklos žurnalo pildymas ir kita“, – sako „Ekoagros“ kokybės vadovas Tomas Demikis.

Taikomos poveikio priemonės taip pat skirtingos: ūkio subjektui gali būti skiriamas įspėjimas, kuriuo nurodoma neatitiktį pašalinti per nustatytą laiką, tačiau už šiurkščius ar sistemingus pažeidimus produkcija ar net visas ūkis gali būti ir nesertifikuojami. Neatitikčių lygius ir už jas taikomas poveikio priemones galima rasti „Ekoagros“ interneto svetainės skyriuje „Ekologinis ūkininkavimas“ („Procedūros“).

Neatitikčių mažiau

Praėjusiais metais jokių pažeidimų nenustatyta 1 126 pirminės ekologinės gamybos ūkio subjektuose (45 proc. visų pareiškėjų). 2016-aisiais be jokių neatitikimų dirbo 1 068 pirminės ekologinės gamybos ūkio subjektai (42 proc. pareiškėjų). Dažniausia poveikio priemonė, pritaikyta maždaug pusei prasižengusių pareiškėjų, buvo įspėjimas pašalinti neatitiktį.

Dažniausiai užfiksuoti pažeidimai ekologinės augalininkystės srityje buvo auginama paralelinė produkcija, augalų derlius neatitiko mažiausio nustatyto kiekio, nustatytas neleistinos dauginamosios medžiagos naudojimas, augalų tankumo reikalavimų neatitikimai ir kt.

Dažnesni pažeidimai gyvulininkystės srityje: gyvūnams šerti sunaudota daugiau, nei galima, pereinamojo laikotarpio pašarų, žolėdžiai gyvūnai šerti įprastiniais pašarais arba ganyti nesertifikuotuose plotuose, įsigyta daugiau gyvūnų, nei buvo galima ir kt.

„Pernai, palyginti su ankstesniais metais, pvz., 2011-aisiais, augalininkystės ir gyvulininkystės srityse nustatyta perpus mažiau neatitikčių. Deja,  nemažėja atvejų, kai nustatoma, jog ekologinėje gamyboje naudojamos neleidžiamos sintetinės cheminės medžiagos“, – sako T.Demikis.

Teisinės naujienos

Daugelis šiuo metu galiojančių pagrindinių ES teisės aktų, reglamentuojančių ekologinę gamybą, buvo priimti daugiau nei prieš 20 metų. Per tą laiką sektoriuje įvyko didelių pokyčių. Prieš dvidešimt metų ekologiški produktai sudarė tik tam tikrą nišą. Šiuo metu ekologinė gamyba yra vienas iš dinamiškiausių žemės ūkio sektorių. Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalios naujas ES ekologinės gamybos reglamentas. Tai bus visame ES ekologinės gamybos sektoriuje taikomas bendras taisyklių rinkinys.

Svarbiausia numatoma naujovė – ES ūkio subjektams ir ES nepriklausančių šalių ūkio subjektams bus suvienodinti sertifikavimo principai.  Tad turėtų pagerėti prekybos sąlygos.

Naujuoju reglamentu supaprastinamos kai kurios procedūros. Pavyzdžiui, smulkieji ūkiai galės jungtis į grupę ir kartu sertifikuotis. Taigi jų sertifikavimosi išlaidos bus mažesnės, jiems bus lengviau prisijungti prie ekologinės gamybos sistemos. Dabar patikrinimai paprastai atliekami kasmet. Ateityje planuojama leisti nacionalinėms institucijoms pačioms spręsti dėl nerizikingų ūkių tikrinimo kas dvejus metus.

Kol įsigalios naujas reglamentas, dar nemažai laiko. Jį patvirtinus, tiek ministerijos, tiek „Ekoagros“ interneto svetainėse bus skelbiama naudinga informacija, padėsianti užsiimantiesiems ekologine gamyba pereiti prie naujos sistemos.

Nacionalinės taisyklės

Peržiūrimi ir dabar galiojantys nacionaliniai teisės aktai. Yra paskelbtas projektas, netrukus bus patvirtinti nauji Ekologinio žemės ūkio taisyklių pakeitimai.

Ketinama supaprastinti ekologinės gamybos ūkio veiklos žurnalą. Taip pat planuojama leisti patiems ūkininkams priimti sprendimą dėl sėklos atnaujinimo. Norintieji pirmą kartą sertifikuoti gyvulininkystės ūkį paraiškas galės teikti visus metus. Taip pat reikės sertifikuoti sparčiai populiarėjančią elektroninę prekybą.

Informacija apie taisyklių pakeitimus, kai šie bus patvirtinti, bus skelbiama „Ekoagros“ interneto svetainėje.

Kooperacijos svarba

Ekologinis ūkininkavimas – tai ir aplinkosaugos priemonė, sprendžianti tokius klausimus kaip klimato kaitos prevencija ar biologinės įvairovės išsaugojimas, ir sveikas maistas, ir, žinoma, verslas šią veiklą vykdančiam ūkininkui. Ką daryti, kad šis verslas būtų sėkmingas, susirinkime dalijosi mintimis asociacijos nariai. Pagrindine tema tapo poreikis kooperuotis.

Kooperatyvo „Eko tikslas“ vadovas Mindaugas Petkevičius apžvelgė ekologiško pieno rinką Lietuvoje ir užsienyje. Pasak jo, užsienyje lietuviško ekologiško pieno poreikis yra, o kooperatyvas turi plėtros planų, tad ūkininkai kviečiami prisijungti.

„Pavydžiu pienininkams, nes jie turi kooperaciją“, – sakė Nikolajus Dubnikovas, ekologiškai ūkininkaujantis jau apie dešimt metų ir auginantis sertifikuotus mėsinius galvijus. Pasak jo, ekologinė mėsinė galvijininkystė yra perspektyvi ir dar neišnaudota šaka. O kooperacija neabejotinai turi būti prioritetas. l

Rekomenduojami video