Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dūzgianti džiovykla augina pelną

Permainingi Lietuvos orai ūkininkams neretai pakiša koją, tačiau Kėdainių rajono žemės ūkio bendrovė „Nemunas“ lietingų orų per daug gali nesibaiminti. Įsigijusi modernią džiovyklą, ji be vargo išdžiovina derlių ir taip padidina savo pajamas. Galimybes įsigyti džiovyklą atvėrė europinė parama – bendrovė dalyvavo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonėje „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.

Darbas patogus

ŽŪB „Nemunas“ pagal KPP 2014–2020 metų priemonę „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ pateikė projektą „ŽŪB „Nemunas“ žemės ūkio valdų modernizavimas“ ir gavo 114 163 eurų paramą. Bendrovės administracijos vadovas Edvardas Gabinaitis džiaugiasi už šias lėšas įsigytu pirkiniu – suomiška porcijine grūdų džiovykla, kurios našumas – 60 tonų grūdų per valandą.

Džiovykla valdoma vienu pultu, tad dirbti patogu ir nesudėtinga – vienas operatorius gali nustatyti džiovinimo bei aušinimo parametrus ir stebėti džiovyklos darbą. Per parą naujasis įrenginys išdžiovina po 4–5 porcijas grūdų (1 porcija – 58 kub. m grūdų).

Padidino pajamas

ŽŪB „Nemunas“ administracija nusprendė pirkti grūdų džiovyklą tik tada, kai įsitikino, kad investicijos tikrai atsipirks ir duos pelno. Remiantis atliktais skaičiavimais, įsigiję grūdų džiovyklą ūkininkai lietingais metais sutaupo net iki 30 proc. lėšų.

„Kviečių ir rapsų grūdus parduodame, bet rudenį, suskaičiavę išlaidas ir pajamas, neretai nusivildavome – pajamos būdavo nedaug didesnės už išlaidas“, – prisiminė E.Gabinaitis.

E.Gabinaitis

Nors praėjusiais metais Lietuvos ūkininkus vargino sausra, ir 2016-ieji, ir 2017-ieji mūsų šalyje buvo lietingi. „2016-aisiais dėl lietaus netekome 20–30 proc. lėšų, nes supirkėjams reikėjo sumokėti už grūdų džiovinimą. Lietingą 2017 metų rudenį jau dūzgė mūsų džiovykla, gerokai padidinusi pajamas“, – džiaugėsi E.Gabinaitis.

2017-ųjų rudenį, kai prie „Nemuno“ bendrovės grūdų sandėlių buvo sumontuota suomiška porcijinė grūdų džiovykla, bendrovės finansų balansas gerokai pagerėjo.

ŽŪB „Nemunas“ plėtoja ir gyvulininkystę, ir augalininkystę. Ji valdo apie 1 200 hektarų žemės, kasmet vidutiniškai prikulia po 1,5 tūkst. tonų rapsų, 3,5 tūkst. tonų kviečių, 700 tonų miežių. Augina apie 500 galvijų, iš kurių – 200 melžiamų karvių, todėl miežius pasilieka galvijų pašarui. Bendrovėje nuolat dirba 30 darbuotojų.

Parama sulaukia didelio dėmesio

Ūkininkai, siekiantys modernizuoti savo ūkius, praėjusiais metais dėl paramos galėjo kreiptis du kartus. Antras paraiškų pagal KPP 2014–2020 metų priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ rinkimo etapas baigėsi pirmadienį, t. y. praėjusių metų gruodžio 31 d.

Per nepilną mėnesį, nuo gruodžio 3 d. iki gruodžio 31 d., buvo pateikta 271 paraiška, kuriose pareiškėjai paprašė daugiau kaip 36 mln. eurų paramos. Tuo metu šiam paraiškų rinkimo etapui buvo skirta 30 mln. eurų paramos suma.

Paramos paraiškas galėjo teikti žemės ūkio veiklą vykdantys subjektai, investuojantys į specializuotus gyvulininkystės, sodininkystės, daržininkystės, uogininkystės ar augalininkystės sektorius. Šiuo paraiškų rinkimo etapu paramos lėšomis finansuojama specializuotame žemės ūkio sektoriuje būtinų pastatų ir (arba) statinių statyba, rekonstravimas ar kapitalinis remontas, valdos infrastruktūros sutvarkymas bei įrangos, būtinos veiklai specializuotame žemės ūkio sektoriuje vykdyti, įsigijimas. Taip pat paramos lėšomis gali būti kompensuojama naujos žemės ūkio technikos (išskyrus traktorius ir kombainus) bei įrangos (įskaitant ir žemės ūkio įrangą) įsigijimo išlaidų dalis.

Paraiškos pagal investicines priemones vertinamos keliais etapais: pirmame etape atliekamas paraiškų prioritetinis vertinimas, antrame etape – tinkamumo skirti paramą vertinimas. Pirmame etape sudaroma paraiškų pirmumo eilė įvertinus jų atitiktį atrankos kriterijams pagal paramos paraiškoje, jos prieduose ir registruose esančią informaciją.

Veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ įgyvendinimo taisyklėse buvo numatyti 7 paraiškų atrankos kriterijai, už atitiktį kiekvienam iš jų suteiktas tam tikras balų skaičius. Privalomas mažiausias projektų atrankos balų skaičius buvo 35 privalomi balai. Jeigu projektų atrankos vertinimo metu nustatoma, kad projektas nesurinko privalomojo mažiausio 35 balų skaičiaus, paraiška atmetama. Didžiausia galima balų suma – 100 balų. Šiuo metu atliekamas prioritetinis paraiškų vertinimas.

Metas ruoštis

Šiais metais ūkininkai ir žemės ūkio veiklą vykdantys juridiniai asmenys vėl galės teikti paraiškas KPP 2014–2020 metų priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ paramai gauti. Paraiškos bus priimamos nuo kovo 1 d. iki balandžio 30 d. Priemonė finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto. Šaukimui numatyta skirti 25 mln. eurų paramos lėšų.

Pagal veiklos sritį remiama tokia veikla:

  • žemės ūkio produktų gamyba;
  • prekinių žemės ūkio produktų (pagamintų (išaugintų) valdoje) apdorojimas (rūšiavimas, pakavimas, surinkimas ir t. t.), perdirbimas ir tiekimas rinkai arba pripažinto žemės ūkio kooperatyvo iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų supirkimas ir realizavimas, supirktų iš savo narių jų valdose pagamintų ar išaugintų žemės ūkio produktų perdirbimas ir iš jų pagamintų maisto ir ne maisto produktų realizavimas.

 

KPF_LOGOspalv(1)LOGO

Rekomenduojami video