Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dr. E.Gedgaudas: „Inovacijų taikymas gali sustiprinti pieno ūkius“

Pasaulis vystosi vis greičiau, procesai, susiję su žmonių technologiniais atradimais, skatina milžinišką pažangą skaitmeninių technologijų ir biotechnologijų srityse. Apsirūpinimas maistu ir kiti būtini žmonijos poreikiai išlieka ir toliau išliks prioritetu, tačiau pasaulyje nuolat augant gyventojui skaičiui, veikiame ir sekiname pasaulinius resursus, klimatą, bioįvairovę, darome įtaką pačiai žmonijos raidai ir saugiam išlikimui.

ŽŪR iniciatyva

Projektą „Pieno ūkių neigiamo poveikio aplinkai mažinimas didinant konkurencingumą ir gyvulių sveikatingumą“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Žinių perdavimas ir informavimo veikla“ veiklos srities „Parama parodomiesiems projektams ir informavimo veiklai“ inicijavo Žemės ūkio rūmai (ŽŪR). Projekte numatyta inovacija, kuria bus sprendžiamos pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo problemos bei diegiama inovacija Šilalės, Kazlų Rūdos, Telšių, Radviliškio, Skuodo, Ukmergės ir Kauno rajonų ūkiuose.

Iš ūkių atstovų, dalyvaujančių projekte, jau suformuotos pasidalijimo patirtimi grupės, kurios tarpusavyje susitiks ir diskutuos projekto įgyvendinimo klausimais, dalinsis patirtimi ir pasiektais rezultatais net 24 kartus. Įgyvendinus bandymus ūkiuose, bus organizuota 10 lauko dienų ir 10 seminarų visose Lietuvos apskrityse, kurių metu bus pristatyti ūkiuose pasiekti projekto rezultatai.

„Pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo (nagų ligų) problemą spręsime naudodami naują technologiją, kurios Lietuvoje dar niekas netaiko. Ši inovacija plačiai naudojama Olandijoje ir Vokietijoje, neseniai pradėta taikyti Danijoje, Švedijoje bei Suomijoje. Projekto dalyvių ūkiuose bus įrengta purškimo sistema: specialiais purkštukais prieš melžimą ant karvių kanopų bus purškiamas tirpalas, kuris kanopas apsaugos nuo dermatito (lot. dermatitis digitalis).

Dr. E.Gedgaudas: „Pieno ūkių konkurencingumo ir gyvulių sveikatingumo (nagų ligų) problemą spręsime naudodami naują technologiją, kurios Lietuvoje dar niekas netaiko.“

Įrengę purškimo sistemas ūkininkų, dalyvaujančių projekte ūkiuose, atliksime parodomuosius bandymus, vertinsime karvių nagas bei atliksime monitoringą. Tada analizuosime rezultatus ir jų pritaikomumą ūkyje, parengsime rekomendacijas, su kuriomis supažindinsime žemės ūkio veiklos subjektus, užsiimančius pienine galvijininkyste. Tikėtina, kad šis projektas atvers naujas galimybes gerinti gyvulių sveikatingumą, t.y. mažinti karvių sergamumą nagų ligomis, tuo pačiu pagerinti produkcijos kokybę ir išlaikyti ūkių konkurencingumą, o tuo pačiu prisidėti ir prie palankesnės aplinkos kūrimo, mažinti antibiotikų naudojimą ir kt.

Inovatyvų karvių nagų priežiūros paketą sudaro automatinis kilimėlis ir priemonė karvių nagų priežiūrai, kuri pagaminta iš natūralių ekstraktų, yra neutrali odos pH, nekenksminga aplinkai ir užtikrinanti gerą priemonės patekimą ant nagų. Vidinis kilimėlio sluoksnis sugeria vandenį ir priemonę nagų priežiūrai, viršutinė kilimėlio dalis paleidžia tirpalą dėl atsiradusio spaudimo užlipus gyvuliui. Kilimėlis pildosi automatiškai, naudoja intensyviai veikiantį tirpalą, nesukelia streso gyvuliams, efektyviai veikia, jei gyvulys juo pereina 3–4 kartus per dieną. Rinkinys (kilimėlis ir priemonė) turi būti keičiamas kas 5 mėnesius. Speciali pompos sistema yra sukurta specialiai naudoti kartu su automatiniu kilimėliu ir priemone nagoms. Automatinis kilimėlis jau turi fiksuotą automatinį dozavimą karvių nagų priemonei. Naudojant kilimėlį su purškimo priemone bus užtikrinta nuolatinė karvių nagų apsauga.

Parodomuosius bandymus ūkininkų, dalyvaujančių projekte, ūkiuose atliksime etapais: įvertinsime pirminį gyvulių bendrą sveikatingumą ir apžiūrą, įvertinsime ūkio savininkų tikslus, kuriuos jie nori pasiekti projekte. Drauge mokysimės, kaip ir kiek galima sumažinti nagų ligų dažnumą, kaip pagerinti gyvulio sveikatingumą taikant naujas priemones, įvertinsime racioną, gyvulių sveikatingumą, nagų higieną. Parodomojo bandymo laikotarpiu tokią analizę ūkiuose atliksime 3 kartus, kad galėtume įvertinti besikeičiančią situaciją. Vykstančius pokyčius aptarsime grupių susitikimuose. Tai padės operatyviai nustatyti ūkyje gaunamą rezultatą, taip pat išsiaiškinti, kaip gyvuliai prisitaiko prie pokyčių, kaip veikia nagų dezinfekavimo įranga“, – informuoja projekto vadovas dr. E.Gedgaudas.

Apie pieninių karvių nagų problemas

Mokslininkai N.Charfeddine (JAV) ir M.A.Perez Cabal (Ispanija) paskelbė mokslinį straipsnį apie pieninių karvių nagų ligas ir jų įtaką primilžio mažėjimui, vaisingumo rodiklių kritimui, mastitų rizikos didėjimui. Dėl karvių nagų ligų padidėja gyvulio streso lygis, sumažėja suvartojamo pašaro kiekis, prailgsta laikas tarp veršiavimųsi, silpsta imunitetas ir kt. Visa tai turi įtakos ir ūkio ekonominiams rodikliams, nes dėl nagų ligų patiriami ekonominiai nuostoliai gali siekti net iki 300 eurų vienai melžiamai karvei per metus. Karvių nagų ligų gydymas yra vienas brangiausių, o susirgimai siekia per 40 proc. atvejų per metus.

Profilaktikos priemonių nuo nagų ligų taikymas pieno ūkyje tapo neatsiejama gero pieno ūkio tvarkymo dalimi. Profilaktiškai nagas karvėms apžiūrėti reikėtų bent du kartus per metus: prieš ganiavą ir pargynus į tvartus. Taip pat būtina periodiškai atlikti nagų dezinfekciją. Viena iš nagų ligų profilaktikos priemonių – dezinfekavimo vonelės. Jas rekomenduojama įrengti grįžimo iš melžimo aikštelės tako gale. Leistinų ir tinkamų nagoms dezinfekuoti medžiagų nėra daug. Dažniausiai naudojamas 5 proc. vario sulfatas. Jis mažina pH ir tokiu būdu dezinfekuoja. Šalutinis poveikis – vario sulfatas džiovina nagos raginį audinį, kuris praranda elastingumą, todėl, naudojant didesnės koncentracijos tirpalą, audinys gali suskeldėti. Be to, vario sulfatas aplinkoje sunkiai skyla, todėl dirvožemyje susikaupia per daug vario. Per didelė vario koncentracija kenkia javams.

Svarbu, kad karvių savininkai suprastų, jog daug geriau ir ekonomiškai naudingiau yra užtikrinti nagų ligų prevenciją ne tik prižiūrint aplinką, bet ir darant rutininius nagos patikrinimus bei drožimus. Jau įsisenėjusi liga dažniausiai sunkiau pasiduoda gydoma, todėl pats gydymas ir pieno išlaukos laikas užsitęsia. Tačiau didžiausia problema yra ta, jog dauguma ūkininkų neįvertina nagų ligų atsiradimo grėsmės. Infekcines nagų ligas rekomenduojama kontroliuoti tokiomis prevencijos priemonėmis kaip vonelės, nagų ir kojų plovimas, dezinfekavimas nagų purškalais.

Vonelės yra labai veiksminga priemonė, naudojama kaip tinkamos karvių nagų priežiūros programos dalis. Siekiant pagerinti karvių nagų priežiūrą, valymui ir dezinfekavimui rekomenduojama naudoti nagų voneles. Tik naudojant nagų dezinfekavimo voneles galima tikėtis išvengti infekcinių nagų ligų, tačiau nereikėtų pamiršti, kad gera tvarto higiena (kraikas, tinkama tvarto ventiliacija, dažnas mėšlo šalinimas, tvartų dezinfekcija ir kt.) mažina infekcijų tikimybę ir taupo ūkio lėšas.

Galvijų nagų profilaktinės priežiūros priemonės sumažintų išlaidas, skirtas galvijų gydymui, taip pat antibiotikų naudojimą nagų infekcijų gydymui. Sėkmingai projekto rezultatus pritaikius pieno ūkiuose, ženkliai sumažės laiko sąnaudos, skirtos galvijų priežiūrai ir gydymo kaštams.

Rekomenduojami video