Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Derliaus kokybė geresnė, kainos mažesnės

Šiemetis grūdų derlius kiek didesnis ir geresnės kokybės, nei pernykštis, bet žemdirbiams už jį mokama  maždaug ketvirtadaliu mažiau nei pernai. Atpigus grūdams, grūdų augintojai ir perdirbėjai abejoja, kad nors kiek mažės miltų, duonos ir pašarų kainos.

Šiųmečiai grūdai, ypač maistiniai kviečiai – itin geros kokybės, nemažai ekstra klasės. Bet už juos mokama penktadaliu mažiau nei pernai, labiausiai – trečdaliu – nukrito rugių supirkimo kaina, gerokai pigo ir pašariniai miežiai.

Abejoja, ar pigs

Dažniausiai, kai žaliava brangsta, kyla ir gaminių kainos. Ar šiemet, atpigus grūdams, kiek nors mažės miltų, duonos ir pašarų kainos, grūdų augintojai ir perdirbėjai abejoja.

„Pašarų savikainoje grūdai sudaro didesnę kainos dalį nei duonos kainos. Aišku, gyvulininkystės sektorius šiek tiek lengviau atsikvėpė... Grūdai nors būtų ir už dyką, gautų malūnininkai juos, duona vis tiek neatpigtų“, – tikina Grūdų augintojų asociacijos prezidentas Aušrys Macijauskas.

Agrarinės ekonomikos institutas skaičiuoja, kad, pavyzdžiui, žemdirbio dalis nesudaro nė dešimtadalio ruginės duonos kainos, panašiai gauna ir malūnai. Daugiau nei trečdalis kainos tenka kepykloms, per ketvirtadalį – prekybininkams.

Grūdus maistui mala dvi didelės Lietuvos įmonės. Pasak vienos jų vadovo, bendrovė beveik visus miltus ir pašarus parduoda Lietuvoje, o pusę supirktų grūdų eksportuoja. Esą jų kainos krito dėl pasaulinių rinkų.

„Pigti, manau, neturėtų, nes galutinė miltų kaina susideda iš supirktų grūdų kainos – ne tik šiuo metu... Juo labiau, kad galutinei kainai įtakos turi kiti makroekonominiai rodikliai, – kaip darbo užmokesčio kilimas ir kt.“, – aiškina „Kauno grūdų“ vykdomasis direktorius Remigijus Veikalas.

Brango miltai

Į didžiausių šalies kepyklų penketuką patenkančios įmonės vadovas sako, kad iš Lietuvos ir Latvijos malūnų perkami miltai per metus brango, o kepama duona – ne.

„Nuo pernai rugsėjo miltų kaina, bent jau mūsų kompanijai, pakilo nuo 25–30 proc. Pernai duonos kainos nekeitėme, konkurencija didelė. Iki naujų metų kainų keisti neplanuojame, o kaip bus 2020 m., pamatysime. Kardinalaus duonos produktų kainų kilimo nebus, gal keli procentai“, – tikina „Biržų duonos“ vykdomasis direktorius Andrius Kurganovas.

Kepyklėlės, daugiau nei du dešimtmečius kepančios duoną, pyragus ir konditerijos gaminius, savininkė sako, kad perkami miltai pastaraisiais metais brango tik keliais centais už kilogramą, o gaminių kainos kyla, nes kiekiai maži, asortimentas platus, reikia daug rankų darbo.

„Įvertinus kitas netiesiogines išlaidas: darbo užmokestis, patalpų nuoma, elektra, įpakavimo medžiagos ir dar daug kitų mažų dalykėlių – tai sudaro pagrindinį procentą. Per daug mėnesių susikaupia, tai vis tiek reikia pakelti kainas dėl kitų išlaidų“, – sako „Duonpelnio“ vadovė Violeta Pieslikienė.

 

Rekomenduojami video