Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Deksteriai. Ką apie juos žinome?

 Ne per seniausiai Lietuvoje pradėta auginti dar viena mėsinių galvijų veislė – deksteriai. Į Lietuvą pirmosios šios veislės telyčaitės ir vienas buliukas atvežti 2017 m. pabaigoje iš Vokietijos. Šiuo metu deksterių yra tik dviejuose Lietuvos ūkiuose. Iki šiol jie priskiriami prie retų galvijų. Ką apie juos žinome?

Deksterio karvių veislė kilusi iš Airijos pietvakarių regiono, sukryžminus dvi vietos galvijų veisles. Tai labai originali, turinti net dvi paskirtis, veislė. Tai ir pieniniai, ir mėsiniai galvijai. Jiems reikia mažiau ganyklų ir pašarų nei kitoms veislėms. Gerai prisitaiko tiek prie karšto, tiek prie šalto klimato. Lauke gali gyventi ištisus metus, tik nuo vėjo ir kitų nepalankių gamtinių sąlygų jiems reikia prieglaudos ir gėlo vandens. Šie švelnūs, atsparūs ir lengvai valdomi galvijai – vieni mažiausių pasaulyje galvijų. Šios veislės karvės užauga nuo 95 iki 110 cm ūgio, sveria iki 270–320 kg (buliai iki 450 kg). Galvijų kūnas yra platus ir gilus, su gerai išapvalintais užpakaliniais ketvirčiais.

Deksteriai – trumpaplaukiai, gali būti trijų spalvų – juodos, rudai rausvos ir rusvos spalvos. Jie neturėtų turėti baltų dėmių, išskyrus kai kurias labai mažas baltas dėmes ant bambos pilvo / tešmens ir kai kuriuos baltuosius plaukus uodegos „jungiklyje“. Daugelis deksterių turi gana mažus ir storus ragus, augančius į išorę.

Ši veislė tinka jautienai ar pieno gamybai. Pieno riebumas – apie 4 proc., pagal savybes labai panašus į džersių veislės galvijų. Deksterių pienas nuo kitų skiriasi tuo, kad jame yra smulkesni riebalų lašeliai. Primelžiama 6–8 l per dieną. Deksterių karvės pasižymi ypač geromis motininėmis savybėmis. Jos gali išmaitinti savo pienu 2–3 veršiukus ir dažnai mielai prižiūri kitų karvių jauniklius. Lengvai veršiuojasi.

Yra du deksterių karvių tipai – trumpakojės ir ilgakojės. Trumpakojės yra chondrodisplazijos mutacijos nešiotojos. Ilgakojės šios mutacijos neturi. Deksterių veislės galvijai labai panašūs į angusus. Tačiau pramoniniam ūkiui jie netinka, geriau rinktis tiems ūkiams, kurie vykdo tiesioginius pardavimus ar mąsto apie edukacines programas ūkyje, verčiasi kaimo turizmu. Šie galvijai – ramūs, prieraišūs, duoda įvairiapusę naudą. Neaukštos deksterių karvės nereiklios laikymo sąlygoms, labai pieningos, ilgaamžės, suėda mažai pašarų. Mėsinių šios veislės galvijų mėsa pasižymi dideliu marmuringumu, yra kokybiška ir skani. Vidutinis deksterių skerdenos svoris – 145–220 kg. Daugiausia šios veislės galvijų auginama JAV, Jungtinėje Karalystėje, Kanadoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir Pietų Afrikoje. Europoje daugiausia deksterių veisėjų yra Skandinavijoje, Olandijoje, Vokietijoje, Šveicarijoje.

 

Agroakademija.lt

Rekomenduojami video