Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Daugėja K. Navicką palaikančių ūkininkų: „ministras mus girdi ir sprendžia mūsų problemas“

Seime planuojant interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, vis daugiau šalies ūkininkų bendruomenių išsako jam viešą palaikymą – praeitą savaitę paramą ministrui išreiškė Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga, o šią – Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacija „Kooperacijos kelias“ bei Lietuvos šeimos ūkininkų sąjunga.

Organizacijų pirmininkų Jono Kuzminsko ir Vido Juodsnukio kreipimesi į Seimo narius, kurį gavo naujienų agentūra ELTA, akcentuojama, kad smulkiuosius ūkininkus girdi ir jų keliamas problemas linkusi spręsti tik Žemės ūkio ministerija (ŽŪM). Jos darbu sektoriaus atstovai yra patenkinti.

Palaikomos ir ministerijos parengto Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano gairės, kurias aršiai kritikuoja stambieji žemvaldžiai. Ši ūkininkų grupė, rašto autorių teigimu, viešumoje girdima gerokai garsiau, be to, jos interesus gina dalis Seimo Kaimo reikalų komiteto (KRK) narių.

„Įprastai labai garsiai girdimas tik stambiems ūkininkams atstovaujančių žemės ūkio atstovų balsas. Tačiau jie rūpinasi tik didelių ūkių interesais, o smulkių ūkių balso negirdi niekas, išskyrus ministeriją“, – akcentuojama dokumente.

Anot besikreipiančiųjų, pagalba smulkiesiems ūkininkams yra ministerijos prioritetas, jie jaučia asmeninį K. Navicko rūpestį.

„Apskritai Žemės ūkio ministerijos prioritetas ir asmeninis ministro dėmesys smulkių ūkių likimui labai jaučiamas, kaip ir įsiklausymas bei atsižvelgimas į paprasto ūkininko problemas, kurios nedelsiant sprendžiamos“, – rašoma J. Kuzminsko ir V. Juodsnukio laiške parlamentarams.

„Žemės ūkio ministras mus girdi ir problemas sprendžia“, – akcentuojama jame.

Nepasitikėjimas K. Navicku, anot ūkininkų atstovų, išreikštas „ne laiku ir ne vietoje“ – būtent formuojant galutines Strateginio plano nuostatas. Kaip rašoma dokumente, šiame plane smulkiems ir vidutiniams ūkiams siekiama numatyti daugiau paramos, palankias sąlygos plėtoti veiklą.

Akcentuojama, kad formuodama strategiją ŽŪM numatė įvesti tiesioginių išmokų „lubas“, taip užtikrinant sąžiningesnį lėšų paskirstymą tarp ūkių, nors dėl to yra „aršiai puolama“ stambiųjų žemvaldžių.

„Ir, kas netikėčiausia, kai kurių KRK narių, kurie atstovauja didelių ūkių interesams. Mums didžiausia baimė, kad stambių ūkių interesai nugalės, o smulkių ūkių neliks“, – pažymi dokumento autoriai.

„Iki šiol K. Navickas labai daug dirbo dėl smulkiųjų ūkininkų, ir tai svarbiausia, nes dideli ir efektyvūs ūkiai šiandien gali susitvarkyti patys. Tą jis žada daryti ir toliau“, – rašoma laiške.

Taip pat giriami pernai gruodį viceministrais tapę Paulius Astrauskas bei Egidijus Giedraitis. Kaip teigiama laiške parlamentarams, patys anksčiau ūkininkavę politikai „labai giliai“ supranta Lietuvos žemės ūkio problemas, dėl to pagerėjo dialogas tarp ŽŪM ir ūkių.

„Atsirado supratimas ir susikalbėjimas, niekada nebuvome palikti už durų net ir su pačiomis mažiausiomis problemomis“, – rašoma ūkininkų atstovų.

Organizacijų vadovai rašte taip pat mini, jog ŽŪM yra atlikusi keletą mažiesiems ūkiams ir jų kooperatyvams svarbių bei naudingų sprendimų: visų pirma K. Navicko nuspręsta dar kelerius metus leisti parduoti ne tik atšaldytą pieną, taip pat laikinai atsisakyta reikalavimo laikyti karves nepririštas.

„ŽŪM atsižvelgia ir į smulkių Lietuvos ūkininkų situaciją, kad jiems būtų lengviau išgyventi“, – teigia J. Kuzminskas ir V. Juodsnukis.

ELTA primena, kad gegužę Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ inicijavo interpeliaciją K. Navickui, kurią pasirašė 56 parlamentarai. Ministras kaltinamas vangumu sprendžiant įsisenėjusias žemės ūkio problemas bei ieškant, kaip padėti įtampą dėl sudėtingos situacijos trąšų ir kitose žemės ūkio rinkose išgyvenantiems ūkininkams ir maisto gamintojams.

Pats K. Navickas tikino, kad interpeliacija inicijuojama politiniais motyvais, o praeitą savaitę poziciją, jog ministras turi likti poste, išreiškė Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga. Jos vadovo Vytauto Buivydo teigimu, K. Navicką nušalinti siekiama būtent tuo metu, kai Lietuvoje diskutuojama dėl ateinančių ketverių metų žemės ūkio politikos, spaudžiant stambiesiems ūkininkams.

Nepasitikėjimą ministru dar praėjusių metų pabaigoje išreiškė Žemės ūkio tarybos atstovai. Jų teigimu, K. Navickas netinkamai komunikuoja su ūkininkų atstovais, netvarko valstybinės žemės, pamiškių. Kritikos sulaukė Žemės ūkio ministerijos vykdoma Žaliojo kurso įgyvendinimo strategija, didėjantys mokesčiai, ministerijos vadovas kaltintas prastu vadovavimu ir nekompetencija. Ragindami ministrą trauktis, žemdirbiai tuomet prašė K. Navicko nekankinti savęs ir žemės ūkio atstovų.

Rekomenduojami video