Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Darbėnų seniūnijoje – ekstremali situacija

Kuniginės miške aptikus aštuonias šernų gaišenas ir užfiksavus afrikinio kiaulių maro užkratą, penktadienį posėdžiavusi Kretingos rajono savivaldybės Ekstremelių situacijų komisija Darbėnų seniūnijoje paskelbė ekstremalią situaciją.

Pasak Ekstremalių situacijų komisijos pirmininko Egidijaus Viskonto, toks sprendimas suteikia galimybę panaudoti Savivaldybės administracijos direktoriaus rezervo lėšas.

„Tokiu būdu galėsime daug operatyviau pasirūpinti ne tik kiaulių maro užkrato prevencija, bet ir efektyviau likviduoti šios ligos pasekmes. Surastos šernų gaišenos turi būti užkasamos ne mažiau kaip dviejų metrų gylio duobėse, o tokiems darbams skubiai padaryti jau reikalinga technika. Taip pat būtina kuo greičiau pasirūpinti ir įvairiomis apsaugos priemonėmis, kurios bus išdalintos kieulių augintojams. Taip pat reikės atitinkamais įspėjamaisiais ženklais pažymėti ir teritorijas, kuriose aptiktos afrikiniu kiaulių maru užkrėstos gaišenos. Gerai, kad kol kas kiaulių augintojų valdose ši liga dar nebuvo fiksuota“, – sakė E.Viskontas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos departamento direktorius Antanas Bauža teigė, jog afrikiniu kiaulių maru užkrėsta zona laikoma visa Kretingos rajono savivaldybės teritorija.

„Kol kas nustatyta, kai nuo kiaulių maro dugaišo šernai tik Darbėnų seniūnijos teritorijoje esančiame miške, medžiotojų klubo „Lūšis“ medžioklės plotuose. Tačiau įtariama, jog nuo šios ligod galėjo nugaišti ir neseniai Skuodo rajono teritorijoje aptikti keli šernai. Jų tyrimų rezultataų kol kas dar negavome“, – sakė A.Bauža.

Kretingos rajone yra 133 registruoti kiaulių augintojai, auginantys 561 kiaulę. Neabejojama, jog kiaules augina daugiau gyventojų. Tačiau afrikinio kiaulių maro padaryti nuostoliai gali būti kompensuojami tik registruotiems augintojams.

VMVT specialistai primena, jog gyventojams radus šernų gaišenų, liesti jų negalima, būtina nedelsiant pranešti VMVT teritoriniams padaliniams arba bendruoju nemokamu telefonu 8 800 40403. Pranešus apie rastą šerno gaišeną mokama 30 eurų „premija“.

VMVT taip pat primena, jog svarbu laikytis visų biosaugos reikalavimų, padedančių apsisaugoti nuo pavojingos ligos. Labai svarbu užtikrinti, kad kiaulių laikymo vietoje nesilankytų pašaliniai asmenys, kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų parginti gyvuliai, kielės būtų šeriamos tik termiškai apdorotais pašarais.

Pasak VMVT specialistų, afrikinis kiaulių maras gali plisti įvairiausiais būdais. Užkratą gali pernešti net ir vabzdžiai. Todėl visiškai nuo jo apsisaugoti labai sudėtinga.

Aistas Mendeika

Rekomenduojami video