Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dar galima padidinti pupų derlingumą

Daugiamečiais meteorologų duomenimis, liepos mėnuo Lietuvoje būna šilčiausias ir lietingiausias. Šių metų liepos orai, kaip prognozuoja sinoptikai, bus apie 2,0-3,0 °C šiltesni nei daugiamečiai vidutiniai, o kritulių iškris normos ribose. Jeigu taip būtų, tai liepos mėnuo bus labai palankus žieminiams migliniams javams, žirniams bei žieminiams rapsams užbaigti aktyvų vegetacinį ir jų brandos periodą. Per šį mėnesį tikriausiai subręs ir normaliu laiku pasėti vasariniai miežiai.

Vasarinių kviečių, pupų, vasarinių rapsų aktyvioji vegetacija dar tęsis ir rugpjūtį. Tręšiant per lapus, dar galima padidinti vidutinį jų derlingumą, pagerinti grūdų ar sėklų kokybę. Vasarinių augalų tręšimui ant varpų ar ant ankštarų po sėklų užmezgimo naudojame tirpalą, sudarytą iš Karbamido (20 kg ha-1) + Yelia NPK (4-5 kg ha-1) + Thiomax Oil (2 l ha-1). Esant pakankamam augalų žaliosios masės kiekiui ir aktyviai vykstant fotosintezei, šio subalansuoto tręšimo dėka gali būti sukuriama 350-500 kg ha-1 sausųjų medžiagų. Dauguma jų panaudojama grūdų ar sėklų užpildymui, taigi tiesiogiai įtakoja augalų derlingumą ir derliaus kokybinius parametrus.

Šiame straipsnyje norime plačiau pakalbėti apie šios vasaros pupų pasėlių būklę, ką dar galime padaryti, kad pupų vidutinis derlingumas būtų ne mažesnis nei gavome 2015-2017 metais, o gal ir dar didesnis. Šiam tikslui pasiekti turime visas sąlygas. Antai, šių metų liepos pradžioje mūsų partnerių ūkiuose atlikti pupų biometriniai matavimai rodo, kad jų pasėlių produktyvus tankumas buvo 22-35 vnt. augalų m-2 ribose; ankščių kiekis augale – 6-8 vnt., o sėklų ankštyse – 2-5 vnt.. Be to, pupų pasėliai, pasėti aukštesnio našumo priemolių ar molių žemėse, mažai nukentėjo nuo buvusių sausrų. Šiuo metu čia jų pasėliai beveik neturi „senatvės ar nuovargio“ požymių, fotosintezės procesas vis dar intensyvus. Tai – ypač geri pupų pasėlių įvertinimo biometriniai duomenys liepos mėnesio pirmai dekadai.

Žinant, kad dabartiniu metu geri pupų pasėliai dar labai gausiai žydi, o esamos oro sąlygos yra palankios apsivaisinimui, galime tikėtis, kad šiose žemėse po žydėjimo pabaigos augale vidutiniškai gali susiformuoti apie 15-20 ankščių. Iš jų brandą turėtų pasiekti bent 8-11 vnt., nes pupų pasėliuose, net ir esant intensyvioms technologijoms, paprastai nunyksta apie 50-55 % augale užsimezgusių ankščių. Dabartiniai pupų pasėlių įvertinimo rodikliai leidžia prognozuoti net 5,5-7,0 t ha-1 derlingumą, priklausomai nuo konkretaus lauko dirvožemių našumo lygio.

Pavyzdžiui, yra nustatyta, kad norint užauginti daugiau kaip 6 t ha-1 pupų derlių, dirvožemių humusingumas privalo būti ne žemesnis kaip 2,2-2,5 %, fosforo ir kalio kiekis – > 120-140 mg kg-1, o reakcija apie pH 6,0-7,0. Tik tokiuose dirvožemiuose savo funkcijas optimaliai atlieka Rhizobium bakterijos, ir augalai intensyvaus augimo metu būna aprūpinti amoniakiniu (NH4) azotu. Priešingu atveju pupų pasėliai papildomai tręšiami azoto (apie 50 kg ha-1) trąšomis augalų žydėjimo viduryje. Dabar ir yra tas laikas. Siūlome netaupyti ir pupų pasėlius patręšti arba amonio salietra, arba amonio sulfatu.

Ankščių nunykimo mastus mažina ir tręšimai per lapus. Bene pigiausia priemonė prieš ankščių užuomazgų nunykimą šiuo metu yra pupų pasėlių tręšimas per lapus Yelia NPK (5 kg ha-1) + Thiomax Oil (2 l ha-1). Jeigu dar nesunaikinti amarai arba grūdinukai bei yra ligų požymių, tai į tręšimo darbinį tirpalą įmaišome insekticido Fastac®50 (0,25 l ha-1) ir fungicido Signum® (0,5 kg ha-1).

Amarai turi aštrius čiulptuvus, kuriais praduria augalo lapo, ūglio ar kitos dalies paviršių ir jį po truputį iščiulpia. Užpultas amarų, augalas silpsta, vysta, jo dalys raukšlėjasi ir šviesėja. Grūdinuko patelės kiaušinėlius deda ant jaunų ankščių. Kenkėjo lervos įsigraužia į ankštis ir sėklas, kuriuose ir vystosi. Vienoje ankštyje gali būti kelios lervos. Tokios pupos nei sėklai, nei maistui nebetinka. FASTAC® 50 veikia ilgai, nes jis gerai prikimba prie vaškinio sluoksnio, dengiančio lapų paviršių, todėl sunkiai nuplaunamas lietaus, atsparus šviesos poveikiui, gerai veikia esant šiltam orui.

Jeigu pupų pasėliuose dar nesunaikinti amarai arba grūdinukai bei yra ligų požymių, tai į tręšimo darbinį tirpalą įmaišome insekticido Fastac®50 (0,25 l ha-1) ir fungicido Signum® (0,5 kg ha-1).

Lietuvoje naudoti pupų, žirnių pasėliuose registruotas fungicidas Signum®, į kurio sudėtį įeina dvi veikliosios medžiagos – piraklostrobinas ir boskalidas. Jos veikia nuo rudosios dėmėtligės, askochitozės, puvinių, rūdžių. Tai yra pagrindinės ir daugiausiai žalos ankštinių pasėliuose padarančios ligos. Išplitusios šios ligos gali labai pakenkti grūdų kokybei ir sumažinti derlių. Ypač palankios sąlygos ligoms plisti – drėgni vasaros mėnesiai. Ankštinių augalų pasėliuose žalos gali padaryti ir pašaknio puviniai, kurie pažeidžia šaknis, dėl to pasėlis gali sugulti. Tai yra per sėklą plintančios ligos, todėl ypač svarbu nupurkšti sėklinius pasėlius. Su Signum® nupurkštos pupos užaugina žymiai sveikesnį derlių, iš kurio galima paruošti kokybiškesnę ir mažiau ligų sukėlėjais apkrėstą sėklą.

Tikslingai ir laiku atlikus pasėlių priežiūros, ypač augalų apsaugos, darbus, galima padidinti pupų vidutinį derlingumą ir pagerinti sėklų kokybę, kad jos atitiktų pasaulio rinkos reikalavimus, nes mūsų vidaus rinka yra maža. Džiugu, kad mūsų ūkininkai jau padarė didelę pažangą, įsisavindami ankštinių augalų auginimo technologijų subtilybes.

Rekomenduojami video