Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dalis ūkininkų interpeliacijos K. Navickui nepalaiko

Seime kitą savaitę planuojant interpeliaciją žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui, Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjunga (LJŪJS) laikosi pozicijos, kad ministras turi likti poste. Sąjungos kreipimęsi pažymima, kad K. Navicką nušalinti siekiama būtent tuo metu, kai Lietuvoje diskutuojama dėl ateinančių ketverių metų žemės ūkio politikos, spaudžiant stambiesiems ūkininkams.

„LJŪJS nepritaria ir nepalaiko raginimo atsistatydinti žemės ūkio ministrui K. Navickui“, – rašoma atvirame įstaigos laiške.

Jame minima, kad pakeisti ministrą siekia didžiosios žemės ūkio bendrovės ir stambieji žemvaldžiai, nepatenkinti Žemės ūkio ministerijos parengtu Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginiu planu, Žaliojo kurso gairėmis. Laišką pasirašiusio LJŪJS pirmininko Vytauto Buivydo teigimu, didžiosios dalies Lietuvos ūkininkų pozicija kitokia, jie ministro darbu patenkinti, kadangi jis gina jaunųjų ūkininkų bei smulkių ūkių savininkų interesus.

„Didžiųjų žemės ūkio bendrovių ir stambiųjų žemvaldžių pareiškimai apie Lietuvos žemės ūkio raidą, Strateginį planą ir Žaliąjį kursą neatitinka daugelio šalies ūkininkų nuomonės ir gina tik dalies stambiausių ūkininkų lobistinius interesus siekiant, kad nebūtų įtvirtintos išmokų „lubos“, kad Žaliojo kurso reikalavimai nemažintų pelningumo, kad jauni, smulkūs ir vidutiniai ūkiai nebūtų pajėgūs konkuruoti dėl žemės”, – kreipimesi teigia V. Buivydas.

„Sutapimas ar ne, tačiau žemės ūkio ministras atsistatydinti raginamas tada, kai vyksta svarbiausios, esminės diskusijos dėl Strateginio plano, kuriame, kaip ministras ir buvo žadėjęs, esminis dėmesys skiriamas jauniesiems ūkininkams, taip pat smulkiems ūkiams“, – rašoma jo laiške.

Rašte pažymima, kad smulkiesiems ūkiams yra sunku konkuruoti su stambiaisiais konkurentais, „permušančiais“ žemės nuomos kainas, jaunieji ūkininkai neturi pirmumo teisės žemei įsigyti ar išsinuomoti, todėl jų galimybės įsitvirtinti yra ribotos.

Savo ruožtu K. Navicko vadovaujamos ministerijos parengtoje strategijoje, anot LJŪS pirmininko, jauniesiems ūkiams yra numatyta rekordinė iki 100 tūkst. eurų parama, taip pat siūlomas smulkiems bei vidutiniams ūkiams palankesnis išmokų modelis.

„Toks paramos modelis kritikuojamas didžiųjų žemvaldžių, tačiau tikimės, kad žemės ūkio ministrui pavyks jį apginti“, – rašome sąjungos laiške

V. Buivydas taip pat tikina, kad K. Navickas atsižvelgė į ūkininkų kritiką dėl dialogo stokos – ministerijos ir ūkininkų darbo grupės kiekvieną savaitę renkasi į susitikimus Lietuvos žemės ūkio strategijai aptarti ir bendram sutarimui rasti. Be to, ministras kas mėnesį į susitikimus kviečia ir asocijuotąsias ūkininkų struktūras.

„Ministras ištesėjo pažadą daugiau bendrauti su ūkininkais – kiekvieną mėnesį kviečiama Žemės ūkio ministerijos kolegija, kurioje tiek Žemės ūkio rūmai, tiek Žemės ūkio taryba aptaria svarbiausius žemės ūkio klausimus. To bendradarbiavimo galimai trūko iš pradžių, tačiau dabar ministerijos dėmesys ūkininkams yra sustiprėjęs“, – dėstoma jo laiške.

ELTA primena, kad praėjusią savaitę Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ inicijavo interpeliaciją K. Navickui, kurią pasirašė 56 parlamentarai. Ministras kaltinamas vangumu sprendžiant įsisenėjusias žemės ūkio problemas bei ieškant, kaip padėti įtampą dėl sudėtingos situacijos trąšų ir kitose žemės ūkio rinkose išgyvenantiems ūkininkams ir maisto gamintojams.

Pats K. Navickas tikino, kad interpeliacija inicijuojama politiniais motyvais.

Nepasitikėjimą ministru dar praėjusių metų pabaigoje išreiškė Žemės ūkio tarybos atstovai. Jų teigimu, K. Navickas netinkamai komunikuoja su ūkininkų atstovais, netvarko valstybinės žemės, pamiškių. Kritikos sulaukė Žemės ūkio ministerijos vykdoma Žaliojo kurso įgyvendinimo strategija, didėjantys mokesčiai, ministerijos vadovas kaltintas prastu vadovavimu ir nekompetencija. Ragindami ministrą trauktis, žemdirbiai tuomet prašė K. Navicko nekankinti savęs ir žemės ūkio atstovų.

Rekomenduojami video