Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Dalis šviežių daržovių brangsta – kaltina ne tik šaltą pavasarį

Daugelis verslo sektorių dėl skirtingų priežasčių didina produkcijos kainas. Brangsta ne tik pramoninės prekės, bet ir maistas – jeigu tikėjotės, kad daržovių kainos šiemet bus mažesnės nei pernai, panašu, kad tai bent jau kuriam laikui teks pamiršti.

Naujausi duomenys apie daržovių mažmeninės prekybos kainas Lietuvos didžiųjų prekybos tinklų parduotuvėse rodo, kad dalies produktų kainos, palyginus su 2020 m. atitinkamu laikotarpiu, yra padidėjusios. Norintiems prekybos tinkluose įsigyti lietuviško seno derliaus nesupakuotų baltagūžių kopūstų, gali tekti pakloti 0,49 Eur/kg, o štai praėjusiais metais už kilogramą reikėdavo mokėti maždaug 0,31 Eur/kg.

Padidėjo ir morkų kainos – už nesupakuotas seno derliaus produktą dabar tektų susimokėti 0,59 Eur/kg, o štai praėjusiais metais mokėjome 0,41 Eur/kg. Plautų, supakuotų lietuviškų bulvių kaina padidėjo nuo 0,69 Eur/kg iki 0,79 Eur/kg, tiesa, neplautų ir nesupakuotų bulvių kaina kiek mažesnė – 0,51 Eur/kg. Kiek atpigo ir kai kurios kitos daržovės, tačiau specialistai įspėja, kad artimiausiu metu galime sulaukti didesnių kainų pokyčių.

Galima tikėtis kainų didėjimo

Lietuvos daržovių augintojų asociacijos vadovė Zofija Cironkienė pasakoja, kad šiuo metu kalbėti apie kai kurias daržovių rūšis ir spręsti, kokia gi kaina bus ateityje ir kaip ji gali pasikeisti, dar kol kas anksti. Tiesa, tam tikri daržovių kainų pokyčių galime sulaukti. P

asak pašnekovės, kainų didėjimą gali nulemti ne tik pavasarį užklupusios nepalankios klimato sąlygos daržovių augintojams, bet ir rinkoje pabrangusio gamybinės medžiagos. „Kol kas apie daugiausia suvartojamų šakninių daržovių kainas yra per anksti kalbėti, o ankstyvųjų daržovių, išskyrus ilgavaisių agurkų ir pomidorų, kainos dar nerodo didelių pokyčių, nors tam prielaidų ir būtų – brango fasavimo ir kitos gamybinės medžiagos.

Galima tikėtis didesnių ankstyvųjų kopūstų kainų, nes šių pasėlių plotai Lietuvoje mažėja, taip pat ir pasiūla iš ūkių, be to, pavasaris buvo šaltas ir šlapias, suvėlavo jų sodinimas“, – aiškino Z. Cironkienė.

Kita vertus, anot jos, kas žino, kokias sutartis turi prekybos įmonės su pietinių šalių eksportuotojais. Esą jeigu ten derlius bus geras, didesnio kainų šuolio Lietuvoje gali ir nebūti. „Iš dabar jau tiekiamų daržovių svogūnų laiškai yra pigesni nei praėjusiais metais, špinatų, prieskoninių žolelių, trumpavaisių agurkų kainos yra kaip praėjusiais metais, salotos šiek tiek brango, nes lauke šiemet sunkesnė jų priežiūra, lėtesnis augimas, be to, salotų yra brangesnis pakavimas, nei kitų daržovių.

Ypač pabrango kartoninės dėžės, vienkartiniai euro padėklai. Labiausiai pabrango ilgavaisiai agurkai ir pomidorai, nes augintojų, šiuo laiku galinčių pasiūlyti šią produkciją, Lietuvoje tik keli, didelės konkurencijos su užsienio augintojais nebuvo, nes visą Europą orai pavasarį nelepino, šalyse, iš kurių paprastai importuojami ilgavaisiai agurkai ar pomidorai, augintojai neinvestuoja į dienos apšvietimą, todėl ten taip pat nebuvo derliaus pertekliaus.

Kadangi augintojai yra silpnoji grandis kainų derybose, visgi, jei kainos kyla lentynose, pirmiausia reikėtų klausti pardavėjų“, – kalbėjo Z. Cironkienė. Pašnekovė priduria, kad dėl nuo lietaus permirkusios dirvos kyla rizika apskritai dėl viso šiųmečio derliaus. „Laikymui skirtų daržovių kainas dar anksti prognozuoti, nors nerimaujama, ar pavyks jas užauginti sveikas, atitinkančias prekybos standartus, nes lietūs ir permirkusi dirva neleidžia atlikti pasėlių priežiūros darbų.

Dalis sėklų supuvo žemėje nesudygusios, todėl atsėtuose laukuose gali nespėti subręsti derlius. Ankstyvųjų daržovių kainos didele dalimi priklausys nuo to, ar bus jų perteklius pietinėse šalyse.

Prielaidas kainų didėjimui sudaro ir šaltas, šlapias pavasaris, didėjanti produkcijos išauginimo savikaina“, – pridūrė asociacijos vadovė.

Prekybininkai tikina, kad pokyčių tikrai gali būti

„Maximos“ komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad nuogąstavimų dėl būsimų daržovių kainų didėjimo tikrai yra. „Vėsus ir vėlyvas šiųmetis pavasaris ne tik pavėlino šviežią derlių, bet ir gali lemti kainų pokyčius.

Girdime iš daržoves tiekiančių Lietuvos ūkininkų, kad dėl itin lietingos gegužės vėlavo sėja, o jeigu meteorologinės sąlygos ir toliau nedžiugins, rudenį sulauksime ne tik menkesnio, bet ir brangesnio lietuviškų daržovių derliaus. Šį pavasarį lietuviškų daržovių savikaina yra tikrai didesnė, tačiau stengiamės savo pirkėjams išlaikyti kainas tame pačiame lygyje, kaip ir pernai. Pavyzdžiui, šiuo metu šviežių lietuviškų agurkų ir pomidorų kainos „Maxima“ parduotuvėse yra tokios pačios kaip 2020-ųjų birželio pradžioje.

Vėlyvas ir vėsus pavasaris daržovių kainas koreguoja ir pietinėse Europos bei kitose užsienio šalyse. Importinių agurkų ir pomidorų, šviežių bulvių, baltagūžių kopūstų savikaina irgi yra padidėjusi. Esame pasiryžę tiek su Lietuvos augintojais, tiek daržovių importuotojais ieškoti abipusių sprendimų, kad mūsų pirkėjai reikšmingų kainų pokyčių nepajustų“, – teigė pašnekovė.

Rekomenduojami video