Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaGamtaKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Gamta
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cukrinių runkelių plotai didėja, bet kaina mažėja

Gero cukrinių runkelių derliaus šiemet tikisi sulaukti ne visi ūkininkai. Vienur dalį būsimo derliaus jau sunaikino gamtos siųsti išbandymai, kitur – į runkelių laukus įnikę šernai.

Iškniso šernai

Marijampolės savivaldybės Žemės ūkio skyriuje užregistruoti beveik dešimties ūkininkų pareiškimai apie šernų padarytą žalą pasėliams. Pranešta, kad nukentėjo ir kitų Suvalkijos rajonų cukrinių runkelių laukai, ypač – esantys netoli miškų.

Cukrinių runkelių laukuose padarytą žalą ir šiemet skaičiuoja Vidgirių kaime (Šunskų sen., Marijampolės sav.) ūkininkaujantys Neringa ir Darius Tamošaičiai, su šernais kovojantys trejus metus iš eilės. Nuo šių gyvūnų sunkiai atsiginantys cukrinių runkelių augintojai šiemet laukus mėgina saugoti kaip tik išmano – purškia repelentais, laukuose pristatė baidyklių. Tačiau šernai vis tiek beveik kasdien užsuka pasmuguriauti saldžiosiomis šaknimis.

Ūkininkė N.Tamošaitienė guodėsi, kad rausdami cukrinių runkelių pasėlius šernai jau padarė daug žalos – nukentėjo daugiau kaip pusė hektaro lauko, o vasara dar nesibaigusi. Vieną vakarą iš runkelių lauko šeimininkai išvijo net 16 šernų, tačiau kitą dieną vėl susitiko dešimt suaugusių bei būrį jauniklių. Visų net neįstengė suskaičiuoti.

„Dar anksčiau vyro tėvai buvo kreipęsi dėl šernų padarytos žalos, bet nuostolių jiems niekas neatlygino“, – sakė ūkininkė.

Situacija sudėtinga, nes tai ne tik privati ūkininkų žemė, bet ir urėdijai priklausantys komercinės medžioklės plotai. Medžiotojas eina medžioti ten, kur pigiau. Besišaukdami medžiotojų pagalbos ūkininkai baiminasi, kad iki rudens, kai ateis metas nuimti cukrinių runkelių derlių, jo gali mažai belikti. O ir apdraudus pasėlius nėra garantijų, kad žala bus atlyginta.

Ledai sukapojo lapus

Nesiliaujančios liūtys taip pat pridarė žalos – didžiuliai cukrinių runkelių plotai vis dar apsemti vandens. Kitur augalų lapus sukapojo kruša.

Marijampolės krašto ūkininkas Juozas Kairys mano, kad krušos sukapoti runkeliai linkę atsiauginti naujus lapus, todėl labai didelių nuostolių neturėtų būti. Be to, jis tikisi, kad dalį patirtos žalos kompensuos draudikas. Ūkininkui kur kas didesnį nerimą kelia tai, kad drėgmės perteklius – molingesnėse dirvose runkeliai jau seniai stovi apsemti. „Laukui stogo neuždėsi“, – nelinksmai juokavo J.Kairys.

Lietuvos ūkininkų sąjungos Marijampolės skyriaus pirmininkas Sigutis Jundulas neneigė, kad krušos sužalotus augalus gali labiau pulti įvairios ligos. Jis atkreipė dėmesį, kad lietus užmerkė tuos laukus, kur prasta melioracijos įrenginių būklė.

Plotai didėja

AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ fabrikui cukrinius runkelius šiemet augina apie 300 ūkininkų, jie šia kultūra yra apsėję daugiau nei 11 tūkst. ha, daugiausia – Kėdainių krašte. Kadangi nuo 2017-ųjų pradžios ES šalims narėms panaikintos cukraus gamybos kvotos, cukrinių runkelių perdirbėjai gali laisvai padidinti gamybos apimtis. Pavyzdžiui, Kėdainių cukraus fabrike šiemet planuojama pagaminti 125 tūkst. tonų cukraus (pernai – 104 tūkst. t.). Atitinkamai ir ūkininkai šiemet išplėtė šios kultūros auginimo plotus.

Kėdainių krašto ūkininkams palanku auginti cukrinius runkelius, nes čia itin derlingos žemės, tinkančios šiai šakninei kultūrai. Pavasaris, pasak augintojų, nelepino, sėja vėlavo. Ten, kur laiku palijo ir runkeliai gerai sudygo, dabar jie atrodo įspūdingai, bet ten, kur dirvos per daug uždžiūvo, augalai prastesni. Per augino laikotarpį vienuose laukuose lietaus buvo per daug, kituose – per mažai.

Kaina mažėja

Truskavos ŽŪB vadovas ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Kėdainių skyriaus pirmininkas ūkininkas Virmantas Ivanauskas sakė, kad dviejuose ūkiuose šiemet augina 280 ha cukrinių runkelių. „Kol kas dar sunku prognozuoti būsimą derlių. Aišku tik tai, kad šiai kultūrai buvo per daug lietaus“, – teigė jis. Savo laukuose V.Ivanauskas aptinka ir apsemtų plotų, ir žolėtų, ir labai gražiai augančių cukrinių runkelių.

Virmantas Ivanauskas

Šios savaitės pradžioje iš Kėdainių krašto ūkininkų laukų pirmuosius bandymus paėmė AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ specialistai. Šiemečiai tyrimai bus palyginti su pernykščių metų to paties laikotarpio cukrinių runkelių tyrimais. Tada ir ūkininkai žinos, ko galima tikėtis.

„Apie pelną galėsime kalbėti tik baigiantis metams. Reikia ne tik užauginti runkelius, bet ir juos nuimti, išsaugoti iki naujųjų metų. Viską suskaičiavus, kaina nėra itin patraukli. Šiemet už 1 toną mokės šiek tiek per 23 eurus. Vadinasi, balansuosime ant išgyvenimo ribos. Mes, augintojai, manome, kad pelninga auginti būtų gaunant 28–29 eurus už toną“, – lūkesčiais pasidalijo V.Ivanauskas.

Jam pačiam iki Kėdainių cukraus fabriko nuvežti derlių netoli – 30–35 kilometrai. Pernai V.Ivanausko kolegos perteklines saldžiąsias šaknis vežė ir į Marijampolės fabriką (UAB „Lietuvos cukrus“). Kėdainiškius sandoris Suvalkijoje tenkino – su jais bendrovė atsiskaitė.

Runkelių kraštas

Lina Grygelaitienė

Lina Grygelaitienė, Vilkaviškio r. savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja

Mūsų rajone cukrinių runkelių plotai, palyginti su 2016-aisiais, padidėjo 411 ha. Šios kultūros šiemet auginama 2 195,51 ha. Augimo sąlygos gana geros, tačiau drėgmė ir šiluma sudarė palankias sąlygas plisti ligoms, todėl cukrinių runkelių pasėliuose šiais metais intensyviau naudojami fungicidai. Ypač gražūs tie cukriniai runkeliai, kurie buvo pasėti balandžio pradžioje. Derlingumo ūkininkai tikisi gero, o apie cukringumą kalbėti ankstoka, tai priklausys nuo to, kokie orai bus antroje rugpjūčio pusėje ir rugsėjį.

Metai nėra palankūs

Kastytis Patiejūnas

Kastytis Patiejūnas, Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos vadovas 

Cukrininkams šis sezonas yra gana sudėtingas. Pavasarį buvo šalta ir drėgna, cukriniai runkeliai dygo labai nevienodai, todėl daugelio ūkininkų laukuose susiformavo nevienodi pasėliai. Šiais metais itin sunku kovoti su piktžolėmis – reikia dažniau purkšti, nes piktžolės sparčiai auga. Tačiau runkeliai gali labai greitai „užsikabinti“, nes jiems jau visko užtenka – ir šilumos, ir drėgmės.

Panaikinus cukraus gamybos kvotas ir minimalias supirkimo kainas, esame suderėję su perdirbėjais, kad jie šiais metais mums mokės 23 eurus už toną ir priedą nuo gauto pelno. Pernai už 16 proc. cukringumo šakniavaisius buvo mokama 27,8 euro už toną, taip pat pridedamas perdirbėjų priedas iš gauto pelno. Tad šiemete kaina ūkininkai nėra patenkinti.

Šiais metais cukrinių runkelių plotai šalyje padidėjo beveik 15 proc. Tai lėmė ne viena aplinkybė. Viena vertus, tai ir emocinis dalykas. Augintojai visą laiką būdavo ribojami, o dabar staiga gali auginti beveik tiek, kiek nori. Tad tie, kurie turi nuosavos žemės ūkio technikos, norėdami ją geriau išnaudoti, plėtė runkelių auginimo plotus.

Plotai padidinti ir paskatinus tai daryti Marijampolės cukraus fabrikui, mat buvo susitarta – jei fabrikas perdirba 300 tūkst. t. runkelių, augintojui už toną moka pusę euro daugiau. Todėl augintojai ir stengėsi.

Rekomenduojami video