Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Cheminiai tyrimai – mokslui, verslui ir kiekvienam iš mūsų

Kėdainių krašte, Akademijos parko medžių apsuptyje, jaukiai glaudžiasi Lietuvos Agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Centrinių rūmų pastatas. Šiuose rūmuose per du aukštus išsidėsčiusi ir Cheminių tyrimų laboratorija. Daugelis mokslininkų, doktorantų, verslo atstovų, ūkininkų, studentų ir moksleivių jau seniai surado kelią į šią laboratoriją. Tai vieta, kur vykdomi moksliniai tyrimai, projektai, studijuoja doktorantai, siekiantys daktaro laipsnio Žemės ūkio mokslų srityje. 

Dešimtmečiais sukaupta patirtis

Cheminių tyrimų laboratorija turi ilgametes darbo tradicijas, tuo išsiskirdama iš kitų laboratorijų. Tai – dešimtmečiais sukaupta patirtis, mokslinis požiūris į gaunamus rezultatus, moksliniams tyrimams pritaikyta laboratorinė įranga, modernūs analizavimo metodai. Kvalifikuoti mokslo darbuotojai (4 – turintys daktaro laipsnį ir 2 – studijuojantys doktorantūroje) bei patyręs techninis personalas siekia aukščiausios darbo kokybės. Tai sudaro sąlygas moksliniams tyrimams, užsakomoms paslaugoms, analizių atlikimui pripažintais metodais, tiksliai ir greitai, gautų rezultatų įvertinimui.

Paslaugos plačios – įkainiai nedideli

Laboratorijoje atliekamos analizės grupuojamos pagal tiriamus objektus, pagal tai, kam jos skirtos. Tai gali būti augalai (javai, žolės, silosas, techniniai augalai), dirvožemis, vanduo, bioatliekos, digestatai, kompostai… Tai labai patogu užsakovui. Kiekvienam tiriamam objektui yra siūloma dešimtys galimų nustatymo rodiklių. Informacija apie atliekamas analizes skelbiama Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro tinklalapio paslaugų skiltyje: https://www.lammc.lt/. Taip pat svarbu, kad laboratorijoje atliekamų tyrimų įkainiai yra nedideli.

Populiariausias tyrimas – siloso

LAMMC Žemdirbystės instituto Cheminių tyrimų laboratorija specializuojasi pašarų tyrimuose. Cheminiais ir spektrometriniais metodais tiriama varpinių ir ankštinių žolių, kukurūzų ir žolių siloso kokybė, jų pašarinė ir energinė vertė. Vienas populiariausių tyrimų – siloso kokybės įvertinimas. Laboratorijoje taikomas greitas ir tikslus nedestruktyvus siloso kokybės nustatymo metodas, taikant NIRS spektrometriją. Mėginys paruošiamas analizei, skenuojamas, „užrašomas“ atspindžio spektras, kuris po to analizuojamas prietaise instaliuotomis lygtimis. Tai atliekama greitai ir tiksliai. Operatyviai gaunami siloso, žolės kokybės duomenys.

LAMMC Žemdirbystės instituto Cheminių tyrimų laboratorija specializuojasi pašarų tyrimuose. Cheminiais ir spektrometriniais metodais tiriama varpinių ir ankštinių žolių, kukurūzų ir žolių siloso kokybė, jų pašarinė ir energinė vertė. Vienas populiariausių tyrimų – siloso kokybės įvertinimas.

Tobulinami analizių metodai

Artimosios srities infraraudonųjų spindulių spektroskopijos taikymo sritys toliau vystomos, kuriamos ir tobulinamos kalibracinės lygtys bioatliekoms (digestatams) analizuoti. Taikomi ir ankstesni, ir naujai įdiegti bioatliekų, tokių kaip digestatai, analizavimo metodai.

Kai kitais nepasitiki

Laboratorijoje nustatomi javų grūdų kokybės rodikliai (krakmolo, baltymų, riebalų kiekiai, hektolitro masė, sedimentacijos indeksas, glitimo kiekis ir kokybė, kritimo skaičius), atliekamos farinogramos. Tiriama techninių augalų, pvz. rapsų sėklų cheminė sudėtis – gliukozinolatų, žalių riebalų ir baltymų kiekiai. Ne vien selekcininkams, išvedantiems naujas javų veisles, arba tręšimo eksperimentų vykdytojams, tyrėjams, svarbi grūdų kokybė, kuri nustatoma laboratorijoje. Pasitaiko, kad ūkininkų ar bendrovių netenkina grūdų supirkėjų nustatyta kokybės klasė, todėl, norėdami išsklaidyti savo abejones ar tiesiog objektyviai pasitikrinti javų grūdų kokybę, jie atveža mėginius į mūsų laboratoriją.

Populiarėja dirvožemio tyrimai

Pastaruoju laiku vis daugiau dėmesio skiriama dirvožemiui, daugėja dirvožemio tyrimų užsakymų. Dirvožemio mėginiuose nustatoma suminio ir mineralinio azoto, humuso, organinės anglies, suminio ir augalams prieinamų fosforo, kalio ir organinių medžiagų kiekiai. Atliekami ir sudėtingesni dirvožemio tyrimai – nustatoma humuso frakcijos (huminės ir fulvinės rūgštys, vandenye tirpi organinė anglis ir karbonatai).

Laboratorijoje per metus atliekama iki 50 tūkst. skirtingų rūšių analizių. Mėginiai į laboratoriją pristatomi ištisus metus, tik, priklausomai nuo sezono, šiek tiek skiriasi pagal rūšis. Pavasarį dažnesni dirvožemio tyrimai. Užsakovai pageidauja nustatyti mineralinio azoto bei kitus rodiklius, atveža įvertinti įvairių organinių trąšų (mėšlo, kompostų, kt.) sudėtį. Laboratorijoje tiriamas ir šiltnaminiams augalams auginti reikalingas gruntas, durpės, kompostai. Šiems užsakovams labiausiai rūpi rūgštingumas (pH), pagrindiniai augalų mitybos elementai – azotas, fosforas, kalis, drėgmės kiekis. Galime patikrinti, ar dirvožemis neužterštas sunkiaisiais metalais, kokios kokybės vanduo, kuris naudojamas šiltnamio augalų laistymui arba buityje. Pavasario ir vasaros laikotarpiu padaugėja užsakymų nustatyti nitratų kiekį augaluose, žolėje, daržovėse bei šachtinių šulinių vandenyje. Nitratų kiekis nustatomas pažangiu greitu jonometriniu metodu.

Dr. Alvyra Šlepetienė

LAMMC Žemdirbystės instituto Cheminių tyrimų laboratorijos vedėja, vyriausioji mokslo darbuotoja

Rekomenduojami video