Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Bloga žinia Alytaus ūkininkams: išskerdę gyvulius, liks be nieko

Alytuje vis nesibaigia bėdos po padangų gaisro. Ūkininkams gali tekti išskersti šimtus galvijų ir būrius vištų. Mat piene ir kiaušiniuose randama kenksmingų medžiagų. Taip pirmadienį pareiškė žemės ūkio ministras. Žemdirbiai apie tokį siaubą kol kas negali nė pagalvoti. Nors už išskerstus gyvulius žadamos kompensacijos, ūkininkų tai neguodžia.

lytaus rajono Genių kaimo ūkininkui Romualdui – sunkus metas. Gali būti, kad jo gyvuliams – paskutinės dienos. Atlikti tyrimai parodė, kad po padangų gaisro šių karvių pienas užkrėstas kenksmingomis medžiagos. Dabar vyras laukia pakartotinių tyrimų išvadų. Jei ir šį kartą paaiškės, kad pienas blogas – galvijus greičiausiai teks išskersti. Jų turi pusšimtį: „Baisus dalykas. Nežinau ką reiktų daryti, neįsivaizduoju. Nežinau. Ar visai mesti ūkininkauti ir eiti darbų ieškot? Bet amžius, netoli šešiasdešimt, tai niekas nenorės tokių darbininkų. Gaila, aišku. Ir čia daug metų kurtas tas ūkis. Ne per vienus metus.“

Apie tai, kad devyniuose kaimuose gali tekti išpjauti ir galvijus, ir vištas, šiandien pranešė Žemės ūkio ministras Andrius Palionis: „Pagal paskutinius duomenis, dabar yra 142 karvės ir kiaušiniuose kur nustatytas dioksinas, tai kalba apie vištų utilizavimą viso kaimo. Ten apie du šimtai vištų.“

Dioksinais užkrėstų kiaušinių rasta Jasunskų kaime pas Aldoną. Moteris stebisi: tame pačiame aptvare laiko, ir vištas antis. Tačiau užkrėsti tik vištų kiaušiniai. Moteris sako girdėjo, kad gali tekti išpjauti paukščius. Jų turi beveik 20: „Laukiam, kol ką pasakys. Ir kaip tas antis, vištas? Ką jom daryti? Pjaut? Ir kur dėti tą visą kalną mėsos? Užkast, o kad žemė įšalusi. Čia valdžia turi rūpintis, ar ne?“

Padangų gaisro paliestose vietovėse ūkininkaujantys žmonės sako, kad viena bėda veja kitą. Štai Nijolė sako, kad parduoti paruošė septynis bulius. Tačiau jų parduoti neleidžiama. Nors ir nebuvo nustatyta, kad gyvulių mėsa negera. Moteris sako, kad jei ūkininkams iš tiesų tektų išskersti galvijus – ūkiams tai reikštų žlugimą.

Ministerijos žadamos kompensacijos žemdirbių netenkina: „Viskas. Ūkininkui reikštų, kad tu jau sužlugdytas visam laikui. Čia ne taip, kad nuėjai į darbą ir gale mėnesio gavai atlyginimą. Karvutę reikia auginti tris metus, kad produkciją iš jos gautum. Tai trys metai mums yra daug. Kada mes atsistosime ant kojų.“ Beje, nežinia kada sunaikinę bandas ir išpjovę paukščius žmonės galės naujus gyvulius auginti. „Kadangi buvo rasta dioksinų ir žolėje. Tai turime palaukti pavasario, kad išdygus naujai žolei. Ar bus dioksinų ar nebus, kad atvežus švarius gyvulius, kad vėl jų neužkrėstų“, – sako A. Palionis.

Galutinis sprendimas ar ir kiek išskersti gyvulių turėtų būti priimtas šiomis dienomis.Tuo tarpu Vidaus reikalų ministerija šiandien paskelbė, kad bus vertinama Alytaus ugniagesių, taip pat ir jų vadų veikla dėl padangų gaisro ,,Ekologistikoje‘‘. Anot viceministrės, pagrindinis ir svarbiausias klausimas, kodėl nebuvo imtasi visų priemonių, kad būtų užtikrinta priešgaisrinė sauga objekte.

„Tas objektas nebuvo net ir įtrauktas į pavojingų objektų sąrašą. Jis nebuvo tikrinamas, jam nebuvo net ir sudarytas planas. Puikiai galite įsivaizduoti, kai atvažiavo ugniagesiai kokią situaciją pamatė. Neturint nei stogo, nei konstrukcijų, nei sienų plano. Neturint schemos perplanavimo, neturint išankstinio gaisro gesinimo plano“, – teigia viceministrė Beata Maliušicka.

Alytaus ugniagesiai ministerijos priekaištus atsisakė komentuoti. Beje, įvertinti ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento vadovybės veiksmai. Esą pareigūnai neteikė tinkamos informacijos ministerijai, o taip pat vadai Vilniuje per mažai įsitraukė į Alytuje gesinamą gaisrą.

Geda Kumžienė

Rekomenduojami video