Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Biržų rajone – kiaulių skerstuvės

Biržų rajone iki šiol afrikinis kiaulių maras būdavo nustatomas šernams. Tačiau gyventojo ūkyje laikomoms kiaulėms ši liga nustatyta pirmą kartą. Veterinarams teko atlikti eutanaziją dar dviem kiaulėms. Jų gaišenos išvežtos tirti į Vilniuje esančią Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratoriją. Gautas atsakymas, kad viena jų taip pat buvo užsikrėtusi šiuo virusu.

Tiriama ir dar viena A. V. laikytos kiaulės skerdiena. Šeimininkai kiaulę savo reikmėms pasipjovė sausio 20 dieną. Aiškinamasi, ar ir ji nebuvo užsikrėtusi AKM.

Vakar aptarti šios grėsmingos situacijos skubiai rinkosi rajono Ekstremalių situacijų komisija.

Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Adolfas Rinkūnas informavo, kad veterinarijos gydytojai - inspektoriai penktadienį ir šeštadienį intensyviai tikrino į afrikinio kiaulių maro trijų kilometrų spinduliu esančią apsaugos zoną patekusių laikytojų kiaules.

Nors prieš tai buvo oficialiai registruoti 6 asmenys, auginę 12 kiaulių, tačiau paaiškėjo 11 laikytojų, auginusių 20 kiaulių.

„Padėtis ūkiuose vidutinė. Ramongalių kaimas išgąsdintas. Žmonės paskerdė visas laikytas kiaules. Viename kieme išskersti išvis pusparšiai. A. V. artimiausias kaimynas kiaulę paskerdė vos nustačius AKM. Paėmėme visų paskerstų kiaulių mėginius tyrimams. Jei užkrato nerasime, gyventojai kiaulių mėsą galės vartoti savo reikmėms“, - atliktus darbus vardijo A. Rinkūnas.

Veterinarijos inspektoriai bandė aiškintis galimas užkrato priežastis. Pasak A. Rinkūno, kiemas, kur nustatytas AKM, tvarkingas, žmonės normalūs. Savininkas dirba Kirdonių žemės ūkio bendrovėje ir yra atsakingas už Vabalninko ir Papilio seniūnijose esančius laukus. Jis automobiliu važinėja, juos apžiūri, įvertina pasėlių būklę. Tad neatmetama, kad užkratą iš laukų jis galėjo atsivežti per batus. Dar į kiemą prieš Kalėdas iš miško parvežta medienos.

Tiesa, šeimininkas aiškina, kad pas kiaules jis neina, o jo žmona eidama visuomet persirengia. Šalia tvarto yra dezinfekcinis kilimėlis.

Šeimininkas aiškina, kad kiaulėms pliko savo užaugintus miežius, kreikia savo pagamintais šiaudais.

Rajono aplinkos apsaugos agentūros inspektorius Artūras Griška domėjosi, kiek „po tiesumais“ nuo Ramongalių yra Lamokėlių kaime esantis L. Dževečkos kiaulių ūkis, kuriam kilusi didelė grėsmė. Čia laikomos 183 kiaulės. Juolab, kad L. Dževečka turi žemių Čypėnuose, Ramongaliuose, kur netoliese rastas AKM.

Pasak A. Rinkūno, iki šio ūkio yra 5 kilometrų atstumas.

„Dževečkos reikalavimų laikosi, į jo ūkį važiuosime papildomai“, - sakė A. Rinkūnas.

Jis labiausiai ir baiminasi afrikinio kiaulių maro užkrato dideliame kiaulių ūkyje, nes gali tekti išskersti ir utilizuoti visas laikomas kiaules. Tuomet reikėtų savivaldybės ir seniūnijų pagalbos.

Kalbėta ir apie kilusią grėsmę didžiausiam rajone kiaulių ūkiui „Biržų bekonas“.

Čia laikoma 17179 registruotos kiaulės. Tikimasi, kad ši bendrovė užkrato išvengs, nors netoli bendrovės esančiame Lujėnų kaimo miške buvo sumedžiotas afrikiniu kiaulių maru sirgęs šernas.

Biržų rajono savivaldybės administracijos direktorius Rimantas Pauža domėjosi, ar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai turi administracinių priemonių skatinti gyventojus laikytis reikalavimų. Vabalninko seniūnijos seniūnė Lilija Vaitiekūnienė sakė pati ne kartą įsitikinusi, kad kaimo žmonės nesilaiko biosaugos reikalavimų. Nei jie turi dezinfekcinius kilimėlius, nei persirengia eidami į tvartus.

Veterinarai rajono gyventojų prašo susikaupimo, sąmoningumo ir laikytis biosaugos reikalavimų. O geriausia nelaukiant, kol liga pradės plėstis, paskersti savo laikomas kiaules.

Duomenis apie kiaules reikia perregistruoti kiekvieno ketvirčio pirmą mėnesį. Tai galima daryti ne tik rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyboje, bet ir seniūnijose bei pas privačius veterinarijos gydytojus.

Šiais metais Biržų rajone AKM buvo nustatytas devyniolikai šernų (iš jų rasta 12 gaišenų ir 7 sumedžioti). Praėjusiais metais rajone AKM buvo nustatytas 28 šernams (19 gaišenų ir 9 sumedžioti). Iki šiol maras nustatytas tik dviem namų ūkyje laikomoms kiaulėms.

Kol nepaskelbta ekstremali situacija, už privalomai paskerstas kiaules žmonėms kompensuoti turėtų rajono savivaldybė. Paskelbus ekstremalią situaciją tai turės daryti Vyriausybė.

Mykolas Kutka

 

 

Rekomenduojami video