Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
B. Ropė kreipėsi į EK dėl per Lietuvą eksportuojamų rusiškų grūdų

Europos Parlamento (EP) narys Bronis Ropė kreipėsi į Europos Komisiją, teiraudamasis, kokių žingsnių ji ketina imtis ne tik atkurdama grūdų rinkos pusiausvyrą, bet ir stabdydama Rusijos ekonomikos bei karo pramonės rėmimą. 

Anot B. Ropės, Rusija išnaudoja sankcijų netaikymą grūdams ir tokiu būdu tyčiojasi iš karą smerkiančios Europos Sąjungos (ES). „Europos Komisija turi spręsti, kokiomis priemonėmis bus atkuriama grūdų rinkos pusiausvyra, kurią suardė rusiški grūdai. 

Tai ne tik ekonominis, bet ir moralinis klausimas demokratinei Europai. Tikėtina, kad dalis grūdų pavogti iš Rusijos užkariautų Ukrainos teritorijų ir dabar parduodami kaip rusiški. Nekontroliuojamas šių grūdų vežimas per ES vienareikšmiškai reiškia, kad remiama ir Rusijos ekonomika, ir jos karas prieš Ukrainą“, – pabrėžė EP narys. Pasak jo, pigių rusiškų grūdų patekimas į rinką reikšmingai kirto per Europos Sąjungos grūdų augintojų kainas. Lietuviški elevatoriai taip pat tebėra pilni produkcijos. 2023 m. pabaigoje kvietrugių kaina buvo apie 46 proc., rugių – apie 37 proc., kviečių – apie 33 proc. mažesnė nei 2022 metais.

 „Grūdai – maisto produktai, kuriems taikomos išlygos dėl sankcijų. Taigi, prasidėjus Rusijos karui Ukrainoje, grūdams tiesioginės sankcijos netaikomos, tačiau, jeigu grūdai tampa galingu Rusijos instrumentu, uždirbančiu lėšas Rusijos karo pramonei, kyla rimtas klausimas, ar mes tą galime toleruoti, jei Europos Sąjunga griežtai pasisako dėl karo Ukrainoje?“ – klausia B. Ropė. Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos duomenis, Rusijos kviečių eksportas jau 2023 m. buvo per 5 mln. t didesnis nei 2022 metais.


Rekomenduojami video