Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Augalų apsaugos produktų naudojimo priežiūra tampa dar efektyvesnė

Įsigaliojus naujoms Augalų apsaugos produktų (AAP) saugojimo, tiekimo rinkai, naudojimo taisyklėms, ne tik aiškiau ir detaliau reglamentuoti su augalų apsaugos produktais susijusios veiklos reikalavimai verslo subjektams bei privatiems asmenims, bet ir suteikti nauji efektyvesnės ūkio subjektų veiklos priežiūros įgaliojimai kontrolę vykdančiai Valstybinei augalininkystės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba). Nuo šių metų įtvirtinta nauja nuostata, leidžianti imti augalų ar jų dalių bei dirvožemio ėminius AAP veikliųjų medžiagų liekanoms juose nustatyti, kai kyla įtarimas, kad AAP buvo panaudoti netinkamai.

„Džiaugiamės, kad mūsų pasiūlymui buvo pritarta. Galima teigti, kad tai proveržis, nes iki šiol visi AAP naudojimo patikrinimai buvo dokumentiniai ir vizualūs, o taip dažnu atveju negalima vienareikšmiškai nustatyti tiesos. Pakeitimai atlikti siekiant užtikrinti sveiką augalinę produkciją ir saugią aplinką, – dabar atsiranda galimybė imti ėminius bei objektyviai ir tiksliai nustatyti, ar AAP buvo naudojami ir ar tai buvo daryta laikantis reikalavimų. Ypač aktuali galimybė tirti augalus, kuriuos auginant apskritai neleistinas AAP naudojimas (pavyzdžiui, grikius), kai kyla įtarimas dėl piktnaudžiavimo glifosato veikliosios medžiagos turinčių herbicidų ar kitų AAP naudojimo“, – sako Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Pasak S.Fedotovo, visi šie pakeitimai suteiks specialistams daugiau galimybių vykdyti efektyvesnę AAP priežiūrą bei leis užtikrinti dar geresnę maisto, pašarų ir aplinkos saugą. Nustačius naudojimo taisyklių pažeidimo faktą, AAP naudotojui teks sumokėti ne tik baudą, bet ir už laboratorijoje atliktus tyrimus. Naujos taisyklės taip pat padės užkirsti kelią nesaugių neregistruotų ar falsifikuotų AAP platinimui ar naudojimui, nes numatyta galimybė imti ir AAP ėminius kokybinės ir kiekybinės sudėties tyrimams.

Naujoje tvarkoje taip pat atsirado nuostatų, kurios mažina administracinę naštą verslui. Supaprastinta profesionaliųjų naudotojų AAP naudojimo apskaitos žurnalo forma – vietoj buvusių 16 grafų reikės pildyti tik 5. AAP pardavėjai turės pildyti mažiau dokumentų – visiškai atsisakyta AAP pardavimų žurnalo, kurį iki šiol privalu buvo tvarkyti AAP pardavėjams, taip pat nebereikia teikti AAP pardavimo duomenų, kurie anksčiau buvo teikiami Augalininkystės tarnybai kas ketvirtį. Nebeliko ir reikalavimo verslo subjektams per penkias dienas teikti informaciją Augalininkystės tarnybai apie įvežamus iš Europos Sąjungos valstybių narių AAP. Taip pat nuo šiol AAP platintojams suteikta galimybė pratęsti pasibaigusio galiojimo termino AAP pardavimą, jei tokių AAP turėtojai Augalininkystės tarnybai pateiks prašymą dėl pasibaigusio galiojimo AAP ėminių paėmimo jų kokybinės ir kiekybinės sudėties nustatymui. Jeigu atlikus tyrimus bus nustatoma, kad pasibaigusio galiojimo termino AAP kokybinė ar kiekybinė sudėtis atitinka Lietuvoje registruoto AAP sudėtį, bus priimamas sprendimas dėl tokio AAP tiekimo rinkai Lietuvos Respublikoje pratęsimo dar 12 mėnesių nuo tyrimo atlikimo datos.

 

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informacija

   

vatzum_logo

Rekomenduojami video