Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Augalininkystės aktualijos lapkričio mėnesį

Kaimų senoliai neprisimena panašios situacijos, kad net 18 mėnesių iš eilės būtų tokie lietingi orai, kaip nutiko 2016-2017 metų laikotarpiu. Žinoma, dabar mus labiausiai domina žiemkenčių pasėlių būklė, ar sugebės jie sėkmingai praeiti užsigrūdinimo žiemai procesą?

Nesiliaujantis lietus visą 2017 m. rudens periodą stipriai permirkė dirvas, buvo labai sunku paruošti dirvas sėjai, pasėti ir po to atlikti būtinus pasėlių priežiūros darbus. Žieminius kviečius sėjome net iki spalio 10-20 dienos. Rugsėjį ir spalį žiemkenčių šaknims permirkusiuose laukuose nepakako deguonies, ir jų absorbcinė galia tesudarė apie 60-70 % potencialiai galimos. Lapai jautė didelį šviesos energijos deficitą, dėl to fotosintezės produktyvumas buvo žemokas, nors ir teigiamas. Tos keliolika saulėtų dienų per rugsėjo - lapkričio (pirma dekada) mėnesius buvo tikra atgaiva tiek žieminiams rapsams, tiek žieminiams javams. Tiesioginiai saulės spinduliai yra ne tik fotosintezės proceso energija ir reguliatoriai, bet taip pat ir būtinas veiksnys, stimuliuojantis augalo generatyvinį vystymąsi.

Galbūt dėl šių saulėtų dienų šiuo metu dauguma žiemkenčių pasėlių pagal savo išsivystymo laipsnį atitinka bent minimalius agrobiologinius augalų poreikius prieš žiemos periodą. Optimistiškai nuteikia ir ilgalaikės orų prognozės lapkričio mėnesiui, nes jos yra palankios vėlyvos sėjos žiemkenčių augimu ir visų sėjos datų augalų užsigrūdinimo žiemai procesui. Rugsėjo pirmos dekados sėjos žieminiai rapsai lapkričio pirmos dekados viduryje turėjo suformavę 3-4 tikruosius lapelius (III organogenezės etapas). O sinoptikų prognozės rodo, kad rapsų augimui orai bus palankūs iki šio mėnesio 20-23 dienos. Tad tikėtina, kad ir vėlyvos sėjos žieminiai rapsai gali pasiekti pageidaujamą IV organogenezės etapą, kai jų žiemkentiškumas labai padidėja.

Didesnė dalis rugpjūčio pabaigos sėjos žieminių rapsų pasėlių pagal savo išsivystymo laipsnį jau dabar atitinka IV organogenezės etapo požymius. Nepaisant tikrai nepalankių orų sąlygų, tačiau dėka kokybiškos pasėlių priežiūros, dabar turime patenkinamos arba net geros būklės žieminių rapsų pasėlių. Žieminių rapsų išsivystymas palyginti mažai atsilieka nuo reikalaujamo šiam periodui, tačiau dauguma jų yra mažesnės masės nei buvome įpratę matyti paskutiniuosius kelerius metus. Be to, daugelyje žieminių rapsų pasėlių turėjome, kai kuriuose iš jų vis dar turime paviršiniu vandeniu užlietų plotų, kuriuose augalai yra žuvę. Dėl to tiek geros būklės, tiek ir silpnesni rapsų pasėliai netolygūs. Tai turės neigiamos įtakos, norint kitąmet pasiekti aukštesnį žieminių rapsų derlingumą.

Prognozuojamos lapkričio pabaigos – gruodžio pradžios orų sąlygos turėtų būti palankios užsigrūdinimo žiemai procesui praeiti. Jeigu taip atsitiktų, žieminių rapsų pasėlių sėkmingo peržiemojimo tikimybė padidėtų 35-45 %.

Minėjome, kad šį rudenį kai kuriuose ūkiuose žieminių kviečių sėja užsitęsė net iki spalio vidurio. Jie jau sudygę ir net turi suformavę 1-2 lapelius (II organogenezės etapas). Yra nemaža tikimybė, kad ir šių pasėlių augalai iki lapkričio trečios dekados pradžios pasieks bent III organogenezės etapo pradžią, kas sustiprintų jų žiemkentiškumą. Rugsėjo sėjos žieminiai kviečiai jau yra pradėję krūmijimosi procesą ir pasiekę III-IV organogenezės etapus, priklausomai nuo sėjos laiko ir dirvos našumo lygio.

 

 

Rekomenduojami video