Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar turėsime Lietuvos juodmargių holšteinų veislę?

Spalio 26 d. Žemės ūkio mokslo taryba – mokslo, verslo ir valdžios atstovai – Žemės ūkio ministerijoje (ŽŪM) vykusiame posėdyje diskutavo apie gyvulių veisimo ir naujų veislių išvedimo perspektyvas.

Pasak žemės ūkio ministro Broniaus Markausko, Žemės ūkio mokslo tarybos (ŽŪMT) garbės pirmininko, žinant aiškią tarybos poziciją vienais ar kitais klausimais yra lengviau priimti sprendimus, nes diskusinių temų, apimančių gyvulininkystės sektorių, yra daug.

„Ant mano stalo jau guli Pereinamojo laikotarpio nacionalinės paramos už galvijus taisyklių pakeitimo projektas, dėl kurio prašau ir ŽŪMT diskutuoti. Europos Sąjungos (ES) reikalavimai aiškūs – Pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą už bulius ir karves žindenes skirti net ir tiems ūkininkams, kurie šiuo metu neturi galvijų. Tačiau ar tikrai turime mokėti išmokas nebelaikantiems galvijų?“, –  klausė ministras.

Šie taisyklių keitimo projektai bus apsvarstyti su socialiniais partneriais, suinteresuotų asociacijų vadovais, ministerijos specialistais.

Dar prieš tarybos posėdį ministerija gavo praėjusiame ŽŪMT posėdyje aptartus mokslo ir verslo pasiūlymus bei rekomendacijas dėl gyvulininkystės plėtros perspektyvų. Pateikti siūlymai apima teisinius, finansinius, aplinkosauginius, technologinius, veislininkystės bei kitus gyvulininkystės sektoriui aktualius klausimus.

Ypač daug diskusijų posėdyje sukėlė klausimas, ar galima juodmargius galvijus, pasiekusius 93,75 proc. holšteinų kraujo veislės, pervadinti į Lietuvos juodmargius holšteinus su atskiru veislės kodu.

Ministerija, gavusi Lietuvos juodmargių galvijų gerintojų asociacijos prašymą pripažinti numatomą įgyvendinti naujai kuriamos galvijų veislės selekcinę programą ir pageidavimą sukurti naują – Lietuvos juodmargių holšteinų veislę, kreipėsi į ŽŪMT, prašydama rekomendacijų, ar tai yra įmanoma ir kokiais pagrindais.

Gauti pasiūlymai nevienareikšmiai. Vieningos nuomonės neprieita ir posėdyje – išaiškinus ES nuostatas dėl gyvulių veisimo ir naujų veislių išvedimo, pristačius kitų šalių patirtis, mokslo ir verslo diskusijoje nesutarta dėl teisinių ir praktinių aspektų šiai veislei pripažinti. Todėl ŽŪMT rekomendavo sukurti darbo grupę, vadovaujamą Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų, kuri iki š. m. gruodžio 20 d. išanalizuotų faktus, išsiaiškintų, ar jų pakanka, ir pateiktų išvadas ministerijai.

Rekomenduojami video