Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ar naudinga dirvas voluoti?

Į šį klausimą Skandinavijos šalių žemdirbiai atsakytų tik teigiamai. Volai intensyviai naudojami daugumoje skandinavų ūkių. Gi Lietuvoje volų, kaip atskiros mašinos, o ne įvairių žemės dirbimo ir sėjos agregatų sudėtinės dalies, nauda ir svarba arba nėra žinoma, arba primiršta. Tačiau gerų volų pritaikymo pavyzdžių, paieškojus, galima rasti ne tik molingose Pasvalio žemėse. Kai kuriuose Lietuvos ūkiuose volų paskirtis gerokai išplėsta ir jie naudojami ne tik dirvai tankinti bei jos paviršiui lyginti, grumstams trupinti bei akmenims į žemę įspausti.

Tokios pagrindinės volų panaudojimo sritys nurodomos žemdirbystės vadovėliuose. Prienų rajone gyvulininkystės ūkį valdantis Algimantas Mieliauskas su volais atlieka ir daugiau darbų. Kiek metų volai naudojami, Algimantas ir neprisimena. „Volus įsigijau gal prieš aštuonerius, o gal ir prieš dešimt metų, – bando prisiminti ūkininkas. – Kitų padargų neturėjome, bet volus nusipirkome“. Nors ūkyje auginami gyvuliai (iš viso 350 galvijų), tačiau didžioji dalis valdomos žemės – apie 500 ha – skirta augalininkystei ir didžioji dalis užaugintų grūdų parduodama. Jis tvirtina, kad technologiniame žemės dirbimo ir sėjos procese volams tenka labai svarbus vaidmuo. Kaip ir dauguma žemės dirbimo ir sėjos mašinų Algimanto įsigyti volai pagaminti Švedijos kompanijoje „Väderstad“.

Sėja... su volais?

Smulkiasėklių augalų sėja su skutikliais, ant kurių sumontuota sėjamoji, jau nieko nestebina. Daugumoje ūkių ši technologija pasiteisino ir sėkmingai tebetaikoma. Pasirodo, kad sėti galima ir su volais. Algimantas su „Rollex 620“, ant kurių sumontuota „BioDrill“ sėjamoji, į kvietrugius pavasarį įsėja dobilų arba žolių sėklų mišinį, taip pat tokiu būdu atnaujina ir pievas. „Dar vienas darbas, kuriam volai labai tinkamas padargas – pavasarinis žiemkenčių volavimas. „Rollex 620“ įrengta lyginimo lenta, prie kurios galima pritvirtinti rėžtuvus“, – aiškina ūkininkas. Volai su šia reguliuojamo gylio lyginimo lenta su rėžtuvais sutrupina dirvos paviršių, taip įleisdami oro į dirbamą sluoksnį. „Lyginimo lentą įgiliname tiek, kad neišrautų augalų“, – priduria jis.

„Argi sunkus volas nenulaužia gležnų daigų?“ – kaip mat iškyla klausimas. Algimantas savo patirtimi remdamasis patikina, kad nors daigai ir šiek tiek pamindomi, tačiau paspaudus įšalo iškilnotą dirvą prie šaknų, pagerinamas kontaktas su žeme ir paskatinamas jų krūmijimasis, nesvarbu, kad daigeliai ir buvo paguldyti. Tai nė kiek dygstančiam pasėliui nepakenkia. Volai Mieliauskams labai pravertė ir tada, kai dar nebuvo sukomplektuotas visas žemės dirbimo padargų parkas. Su jais vasarą ir rudenį buvo lyginamos suartos dobilienos, trupinami grumstai. „Ir dabar po rudeninės sėjos, susidarius daugiau grumstų, į darbą kinkomi volai, kurie juos sutrupina ir dar dirvos paviršių palygina“, – volų naudą akcentuoja ūkininkas.

Po sausros volų paklausa šovė aukštyn

Pasak bendrovės „Väderstad“ vadovo Romo Naudžiūno, volavimo nauda Lietuvoje dar mažai vertinama, nors kitose šalyse volai užima tokią pat svarbią vietą žemės dirbimo technologijoje kaip ir kiti padargai. Po pernykštės sausros Švedijos kompanija vos spėja vykdyti išaugusius volų užsakymus. „Jų pardavimai gerokai padidėjo ne tik pačioje Švedijoje, bet ir Norvegijoje bei kitose Skandinavijos šalyse. Jei šiandien kas nors užsisakytų volą, padargą galėtume pristatyti tik birželio mėnesį, t. y. tada, kai optimalus jų panaudojimo laikas jau bus pasibaigęs“, – pabrėžia įmonės vadovas. Anot jo, tokį staigų šuolį lėmę pernai užsitęsusi sausra, kurios padariniai būtų buvę menkesni, jei dirvos būtų suvoluotos ir dėl to išgarinta mažiau drėgmės. Dirvos volavimas yra aktyvi dirvos drėgmės reguliavimo priemonė.

R. Naudžiūnas pastebi, kad pavasarinis dirvų volavimas turėtų įgauti vis didesnę svarbą, nes jau keli metai, kai pavasarį po sėjos įsivyrauja sausi orai ir daugiau kaip mėnesį dangus šykšti lietaus. Po sėjos gali būti privoluoti beveik visi pasėliai, kad būtų pasiekiamas geresnis sėklų ir dirvos sąlytis.

 

Dėl volavimo pasiekiamas geresnis sėklų ir dirvos sąlytis. Kapiliarais drėgmė lengviau kyla į viršų iki sėklų ir, ypač kai sausa, jos greičiau ir tolygiau sudygsta © Organizatorių nuotr.

Kapiliarais drėgmė lengviau kyla į viršų iki sėklų ir, ypač kai sausa, jos greičiau ir tolygiau sudygsta. Pastebėta, kad voluotoje dirvoje susiformuoja tankesni pasėliai. Skaičiuojama, kad tinkamai parinkus volus ir jų naudojimo laiką, galima gauti nuo 10 iki 20 proc. didesnį derlių.

Papildoma priemonė nuo šliužų

Volai praverčia ne tik tada, kai siekiama kontroliuoti dirvos drėgmės režimą. Jie nestovi be darbo ir rudenį. Jei dirvoje daug augalų likučių, po rapsų sėjos dirvą taip pat rekomenduojama voluoti, kad būtų pagerintas sėklų sąlytis su dirvožemiu. „Pastaruoju metu akcentuojama ir volavimo, kaip papildomos apsisaugojimo nuo šliužų priemonės, nauda. Šių kenkėjų yra visur, nepriklausomai nuo valstybių sienų. Šliužams patinka drėgmė, šiaudai ir skanūs rapsų daigeliai, bet jiems labai nepatinka saulė, o grumstai gera vieta nuo jos pasislėpti. Kai dirvos paviršių sudaro smulki frakcija, jie tiesiog neturi, kur slėptis“, – daugiau volavimo privalumų įžvelgia R. Naudžiūnas.

Rekomenduojami video