Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Apvažiuos LDK teritoriją

Liepos šeštąją greta Medininkų pilies buvo duotas startas neįprastam žygiui – du žinomi keliautojai automobiliais Vitoldas Milius ir Audrius Sutkus savaitę važiuos istorinėmis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) ribomis. XV amžiuje tai buvo didžiausia Europos valstybė, apimanti septynias šiandienines šalis.

Klausė istorikų

Keliautojai važiuos apytiksliu LDK perimetru ir kirs Lietuvą, Latviją, Rusiją, Ukrainą, Moldaviją bei Lenkiją. Baltarusija – septintoji šiuolaikinė į buvusios LDK teritoriją patenkanti valstybė – bus apvažiuota aplink.

Šiai kelionei ne be reikalo pasirinktas automobilis. V.Milius filosofiškai teigia, kad viskas keičiasi, tačiau panašumų rasti galima net lyginant labai skirtingus objektus. Pavyzdžiui, anksčiau valstybių teritorijų dydis kisdavo bene kasmet, o šiandien, nors gyvename ramiais laikais, dydžio pokyčių vaidmenį perėmė kiti dalykai – mūsų naudojami daiktai.

A.Sutkui tai bus dar viena repeticija prieš didžiąją savo gyvenimo kelionę. Jis šiuo metu ruošia kelioninį visureigį ir metų pabaigoje su žmona pajudės į ketverius metus truksiančią kelionę aplink pasaulį. Jos metu vyras planuoja įveikti apie 300 tūkst. kilometrų.

Kelionės LDK ribomis metu bus nuvažiuota apie 4 tūkst. kilometrų, ji truks maždaug savaitę, tačiau įdomių potyrių netrūks. Kurdami maršrutą keliautojai konsultavosi su istorikais ir stengėsi sudėlioti kuo tikslesnį XV amžiaus pradžios LDK perimetrą.

Nors visiškai tiksliai jį atkartoti neįmanoma dėl paprastos priežasties – prieš 600 metų buvusių ribų niekas tiksliai įvardyti negali, – V.Milius su A.Sutkumi važiuos kiek įmanoma arčiau numanomų buvusios didžiausios Europos valstybės sienų.

Ukrainos pietuose yra išlikę nemažai LDK buvimą liudijančių ženklų – įvairios tvirtovės ir kiti objektai. Keliautojai planuoja dalį jų aplankyti ir kartu pasimatyti su Dniepro upe keliaujančia projekto „Nacionalinė ekspedicija“ komanda, kurioje yra ir lenktynininkas Benediktas Vanagas. V.Miliaus ir A.Sutkaus tikslas – televizijos žiūrovams pristatyti Lietuvos istoriją ir papasakoti apie buvusią LDK.

„Lenkijoje, Lietuvoje taip pat yra LDK laikus menančių pastatų, tik Rusijos teritorijoje nieko neišlikę. Todėl per ją greičiausiai važiuosime sustodami tik degalinėse, o kitose šalyse stengsimės įamžinti kuo daugiau Lietuvos istorijai reikšmingų objektų ir juos parodysime tautiečiams“, – sako V. Milius.

Trukdis – blogi keliai

Liepos 6 d. vakare nuo Medininkų pilies pajudėję keliautojai konkretaus laiko, kada kurį objektą privalo pasiekti, nėra apsibrėžę. Nenustatyta ir galutinė data, kada kelionė turi būti baigta. Preliminariai skaičiuojama, kad apvažiuoti visus objektus pavyks per savaitę, tačiau realų laiką gali pakoreguoti nenumatyti trukdžiai kertant valstybių sienas, kelių remontas ir daugybė kitų priežasčių.

„Keliaudami naudosimės „Google Maps“ programėle, kurioje pateikiama informacija apie remontuojamus kelių ruožus, eismo spūstis realiuoju laiku ir daug kitų svarbių dalykų. Tačiau visko numatyti neįmanoma, o Rusijoje, Ukrainoje ar Moldavijoje gali tekti susidurti su įvairiais netikėtumais“, – aiškina V.Milius, minėtose valstybėse nuvažiavęs ne vieną tūkstantį kilometrų.

Vienas tokių netikėtumų – prastos būklės keliai. Automagistralėmis lietuviai beveik nevažiuos, o kitų kelių būklė tose valstybėse yra prasta. Ruožas gali būti pažymėtas kaip asfaltuotas, tačiau iš tikro asfalto kokybė gali neleisti važiuoti greičiau nei lietuvišku žvyrkeliu.

Lėtai važiuoti prastais keliais ne vienintelė bėda – juose didelė tikimybė pradurti padangą ar apgadinti automobilį, o tai priverstų sugaišti dar daugiau laiko. Tiesa, kelionė vyks gana civilizuotomomis vietovėmis, o nakvynės numatytos viešbučiuose.

Rekomenduojami video