Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno – tvaru ir ekonomiška

Jau ne vienus metus UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijoje atliekamas ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno mėginio. Tačiau matome, kad apie šį tyrimą žino ne visi pieno gamintojai. Todėl norime dar kartą priminti apie galimybę taupyti ne tik ūkio finansus, bet ir brangų ūkininko laiką. Ši paslauga aktuali ne tik pieninių galvijų, bet ir ožkų bei avių augintojams.

Ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas – tai vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių galvijų bandos reprodukciją ir ekonomiškumą. Veršingumas ūkiuose paprastai tiriamas rektiniu būdu, praėjus ne mažiau kaip 2 mėn. po sėklinimo, ir tik tada išaiškinamos neveršingos karvės. Kai kurias karves tenka sėklinti ne vieną, o du ar net tris kartus, kol karvė apvaisinama. Tokioje situacijoje ypač svarbu kuo anksčiau sužinoti sėklinimo rezultatą. Neapsėklinus karvės keletą mėnesių, patiriami nemaži ekonominiai nuostoliai. Yra paskaičiuota, kad dėl neveršingos karvės patiriamas 5 Eur nuostolis kasdien, pavyzdžiui, jei ūkyje yra 100 karvių, 10 dienų ilgesnis veršiavimosi intervalas gali sudaryti 5 000 Eur nuostolį, o 20 dienų ilgesnis intervalas – net 10 000 Eur nuostolį.

UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijos specialistų naudojami IDEXX testai, kurių jautrumas siekia 98,8 proc., veršingumą nustato praėjus ne mažiau kaip 28 dienoms po sėklinimo. Karvių veršingumo nustatymas iš pieno yra atliekamas siekiant aptikti ankstyvojo veršingumo baltymą (glikoproteiną (PAGs)), kuris karvės organizme gaminasi tik jos nėštumo laikotarpiu. Veršingumo metu ir tuoj pat po veršiavimosi šio baltymo lygis būna aukštas ir vėliau staigiai krinta. Kai karvė apvaisinama, jo lygis palaipsniui kyla ir nuo maždaug 28 dienos po apvaisinimo stabilizuojasi. Svarbu paminėti, kad glikoproteino gamybos nelemia nei pašarai, nei toksinai, nei įvairios karvių ligos. Todėl teigiamas testo atsakymas niekada nebus klaidingas. Aišku, teigiamas atsakymas negarantuoja, kad apvaisinta karvė nesiabortuos (net iki 20 proc. patiria abortus 25–60 dienų po apvaisinimo), todėl rekomenduojama veršingoms karvėms atlikti patvirtinamąjį testą praėjus 60–70 dienų po apvaisinimo.

Veršingumo tyrimas iš pieno yra „dėkingas“ karvės atžvilgiu, nes nereikia rektalinės apžiūros, išvengiama jos sukeliamo streso. Taip pat naudojant šį metodą išvengiama kontakto tarp gyvulių per diagnostikos priemones, mažėja infekcijos paplitimo galimybė. Operatyviai gaunamas rezultatas leidžia greičiau persėklinti neveršingas karves ir taip sutrumpinti neveršingą laikotarpį bei išvengti papildomų nuostolių. Tyrimas iš pieno tikslingas siekiant identifikuoti ir neveršingas karves, nes galima laiku pritaikyti rujos skatinimo priemones, norint užtikrinti optimalų intervalą tarp apsiveršiavimų.

Tyrimas iš pieno mėginio taip pat tinka ožkoms ir avims. Ožkoms jis atliekamas nuo 28 dienos po sėklinimo, o avims nuo 60 dienos po sėklinimo.

Mėginius veršingumo tyrimui į laboratoriją pieno gamintojai gali atvežti patys arba perduoti UAB „Pieno tyrimai“ vairuotojui-ekspeditoriui. Veršingumo tyrimą atliekant iš gyvūnų produktyvumo tyrimams (GPT) skirtų mėginių taikoma 25 proc. nuolaida. Ūkininkui pakanka tik pažymėti, iš kurių produktyvumo kontrolei siunčiamų mėginių reikia atlikti veršingumo tyrimus. Laboratorijoje šis įdiegtas metodas leidžia greičiausiai iš visų esamų veršingumo tyrimo metodų sužinoti, ar karvė yra veršinga. Gauname labai daug teigiamų atsiliepimų iš ūkininkų, nes šis tyrimas padeda išspręsti nemažai probleminių klausimų dėl karvių reprodukcijos.

Įgyvendindami tvaraus vystymosi principus, siekiame ne tik aplinkosauginių, socialinių, bet ir ekonominių tikslų.


UAB „Pieno tyrimai“ laboratorijoje atliekamas ankstyvasis karvių veršingumo nustatymas iš pieno mėginio.

Rekomenduojami video