Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alytuje vilkai išpjovė avis: gyventojai ruošiasi – budės naktimis

Vilkų išpuoliai nesibaigia, o ūkininkų nuostoliai dėl išpjautų gyvulių kasmet didėja. Vilkai praeitą naktį įsisuko į avių bandą Alytaus rajone. Ir tai jau antra savaitė iš eilės, kai vilkai puola to paties ūkininko avis.

Alytaus rajone, Rakatanskų kaime, ūkininkai laiko poros šimtų avių bandą. Ji retėja, mat įsisuko vilkai. Jau antra savaitė iš eilės, kai žmonės randa papjautų avių. Ūkininko gyvulius prižiūrintis Dainius sako, kad praeitą naktį papjautos keturios, o prieš savaitę trys. Yra ir sužalotų. Daug avių ėringos. Žmonės bijo, kad dabar kruvinų vilkų puotų daugės: esą vilkų patelės į medžioklę pradėjo vestis ūgtelėjusius vilkiukus.

„Apmokymai buvo. Kaip pas kareivius, būna apmokymai, tai vilkai mokė vaikus, vilkučius. Nes buvo daug apkandžiojimų. O šį sykį daug pavalgyta. Suvalgyta daug avies yra“, – sako Alytaus rajono gyventojas Dainius. Šį medžioklės sezoną visoje Lietuvoje buvo leidžiama sumedžioti 172 vilkus. Tai yra kelis kartus daugiau nei ankstesniais metais. „Yra dar nuomonė, kad tarsi vilkams mažai maisto, tačiau tikrai taip nėra, nes matome, kiek daug kanopinių, tų pačių stirnų, vilkams maisto pakanka. Bet vilkai eina, kur jiems lengviau tiesiog“, – teigia medžiotojas Tomas Būdelis.

Avis Rakatanskų kaime prižiūrintis Dainius nerimauja, kad vilkai ir vėl netrukus ateis, tad ruošiasi bemiegėms naktims – budės ganykloje. Gyvuliai aptverti, netoli gyvena žmonės, tačiau plėšrūnai viso to nepaiso. „Nežinau, tikriausiai budėsime naktį. Budėsime, žiūrėsime, kažką darysime. Nepaliksime mes jų taip. Jie grįš. Kaip ir pas mane tas pats buvo – jie grįš grobio greičiausiai, nes jie pradėjo“, – kalba jis. Ūkininkai pikti – nori, kad medžiotojams būtų leista sumedžioti daugiau vilkų. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, nors vilkų leidžiama sumedžioti vis daugiau, jų padaromi nuostoliai ūkininkams vis didėja.

„Jeigu lygintume 2018–2020 metų skaičius, tai vilkų šiemet sumedžiota nuo 62 iki 172. Žala išaugo nuo 150, nuo 80 tūkst. eurų. Tai reiškia, kad vilkų populiacija tikrai nemažėja“, – aiškina Žemės ūkio ministro patarėjas Daivaras Rybakovas.

Ūkininkai savo gyvulius saugo tvoromis, perka specialias patrankas vilkams baidyti. Tačiau jie greitai prie bet kokių priemonių pripranta. O jei kurio ūkininko banda pasirodo neprieinama, sliūkina kitur, kur gyvuliai lengviau pasiekiami. „Jeigu čia ūkininkas įsitaisytų aukštesnę tvorą arba garsinę patranką, vilkai nueitų į kitą ūkį. Tai manome, kad tas limitas turi būti daromas, kaip turi būti daromas. Kad būtų tvarkingai medžiojama, nepakenkiant nei populiacijai“, – tęsia jis. Medžiotojai skaičiuoja, kad Lietuvoje dabar gali būti per pusė tūkstančio vilkų. Plėšrūnus ginančios organizacijos teikia mažesnį skaičių.

Rekomenduojami video