Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Alinančios sausros pasekmė – mažesnis derlius

Neprognozuojami orai, ko gero, didžiausias ūkininkų galvos skausmas. Pernai Lietuvą merkęs lietus, o šiemet kamavę karšiai, regis, padarė savo – bulvių derlius šiais metais mažesnis kone 25 procentais.

Nors bulvių, burokėlių, kopūstų ir kitų daržovių derlius jau beveik nuimtas, tačiau nei produkcija, nei kainos ūkininkų visai nedžiugina. Pasak augintojų, šįmet bulvių ne tik mažiau, bet ir supirkimo kainos, atsižvelgiant į auginimo sąlygas, galėtų būti geresnės.

Tikėjosi gausesnio derliaus

Kėdainių rajone, Lančiūnavoje, ūkininkaujantis Vidmantas Girdzijauskas augina apie 100 hektarų bulvių, tiek pat kopūstų ir dėl įvairesnio asortimento dar po 10–15 hektarų morkų ir burokėlių. Jo teigimu, ankstyvosios daržovės nedavė tokio derliaus ir pelno, kokio buvo tikimasi.

„Ypatingai ankstyva daržovė reikalauja daugiau drėgmės, tad tie plotai, kurie buvo laistomi, be abejo, davė patenkinamus rezultatus, tačiau, deja, ne visus laukus turime galimybę drėkinti, tad nuėmus derlių turėjome daug neprekinės produkcijos. Na, o vasarinės ir rudeninės produkcijos, kurią sandėliuosime, jau dabar matome, kad bus 25 procentais mažiau nei pernai“, – neslepia V. Girdzijauskas.

Rinka diktuoja savo sąlygas

„Visoje Europoje buvo ta pati bėda – nesibaigianti sausra, tačiau bulvių kaina vis tiek išlieka gana žema. Konkuruodami tarpusavyje ir norėdami pritraukti pirkėją, prekybos centrai dempinguoja daržoves, kas mums, ūkininkams, yra labai skaudu.

Kita vertus, kaina nėra aukšta, nes smulkūs ūkiai, kurie neturi gerų sandėliavimo sąlygų, stengiasi priduoti produkciją kuo anksčiau – kas sudaro sąlygas daržovę pirkėjui nusipirkti labai pigiai. Tačiau šaltuoju periodu, manau, kaina bus gana aukšta, kadangi matome, jog poreikis ir Skandinavijoje, ir pietinėje Europoje yra. O jei yra poreikis, su laiku ateis ir kaina. Na, o šiuo metu bulves parduodame panašia kaina, kaip ir pernai“, – sako ūkininkas.

V. Girdzijauskas atkreipia dėmesį, jog žemomis bulvių kainomis per daug žavėtis ir užsipirkti jų visai žiemai nereikėtų, nes neaišku, kaip produkcija, paveikta tokios sausros, laikysis per žiemą. Mat pernai dėl per didelės drėgmės produkcija sandėliuose nesilaikė, o kaip bus šiemet, vėlgi lieka neaišku.

Paveikė ir kopūstus

Ūkininko teigimu, iki šios dienos jau yra nuimtas ir burokėlių, ir bulvių derlius, dabar pamažu pradedami nuiminėti kopūstai, o tuo tarpu morkoms dar kiek per anksti.

„Tiesa, kadangi kopūstai nemėgsta tokios šilumos, kokia buvo šiemet, tad jie turi nemažai pažeidimų. Kadangi prastai veikė ir cheminės priemonės, kurias galime naudoti, galime nujausti, kad nors derlius ir bus kokybiškas, tačiau jo bus mažiau. Na, o nekondicinės išvaizdos neturinti prekė bus perdirbta. Džiaugiamės, raugdami kopūstus ir rinkoje su šia produkcija atrodydami neprastai. To sieksime ir ateityje“, – teigė V. Girdzijauskas.

Judita GAIŽIUVIENĖ

 

www.rinkosaikste.lt

Rekomenduojami video