Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
AB „Lytagra“ žemės ūkio parodoje pristatė Lietuvoje nematytas inovacijas

Žemės ūkio parodoms sustojus dėl pandemijos, žemės ūkio technikos gamintojams, akivaizdu, poilsio nebuvo. Po vienerių metų pertraukos sugrįžusioje parodoje „Ką pasėsi... 2021“ pristatyta itin daug naujienų, inovatyvių sprendimų ūkiams. Daugumos lankytojų dėmesys nukrypo į AB „Lytagra“ stendą, kuriame traukos tašku tapo ne tik pirmasis pasaulyje metano dujomis varomas traktorius, bet ir atnaujinti kombainai, žemės dirbimo ar pašarų ruošimo technika.

Didelė technologinė pažanga

Norintys pajausti tikrą žemės ūkio technologijų pulsą galėjo tai padaryti apsilankę „Lytagros“ stende. Čia visos mašinos, pradedant nuo teleskopinių krautuvų, savaeigių smulkintuvų ir baigiant kombainais, žemės dirbimo technika, buvo atnaujintos.

Bendrovės komercijos direktorius Rimas Norvilas, sveikinęs užsukusiuosius į stendą, džiaugėsi pagaliau galintis su ūkininkais kalbėtis ne per ekraną, o gyvai: „Išmokome bendrauti nuotolinėmis ryšio priemonėmis, tačiau labai džiaugiuosi, kad turime progą susitikti, paspausti vienas kitam ranką. Šiemet viskas, ką mato ūkininkai, buvo atnaujinta. „New Holland“ pristato pirmąjį pasaulyje dujinį traktorių, kiekvieno gamintojo („Krone“, JCB, „Amazone“, „Lelly“) gamyboje atlikta nemažai atnaujinimų“, – apie didelį technologinį šuolį, įvykusį per pastaruosius pusantrų metų, kalbėjo R.Norvilas.

Atrado aukso vidurį

Ieškoti naujų sprendimų ūkiui, pratęsti derybų dėl naujo pirkinio („Krone“ kukurūzų skabyklės) į „Lytagros“ stendą užsukęs Šilutės krašte mišrų ūkį valdantis Tomas Kazlauskas pabrėžė, kad kiekvieno ūkininko tikslas – rasti aukso vidurį, t. y. gerą kainos ir kokybės santykį, operatyvų, kokybišką servisą. Būtent ši sėkmės formulė lėmė, kad ūkininkas ir AB „Lytagra“ bendradarbiauja jau beveik dešimtmetį, o ūkininko technikos kieme net 90 proc. mašinų įsigyta „Lytagroje“.

Pirmieji žemdirbio pirkiniai – „New Holland“ kombainas, 6 serijos „New Holland“ traktorius, „Amazone“ sėjamoji, JCB krautuvas. Šiandien Tomo Kazlausko technikos kieme jau du 8 serijos „New Holland“ kratikliniai kombainai, trys JCB krautuvai. „Absoliučią daugumą mano ūkio mašinų parko sudaro technika iš „Lytagros“. Iš jų įsigijau pašarų ruošimo, žemės dirbimo ir derliaus dorojimo mašinas, JCB krautuvai ūkyje dirba praktiškai be pertraukų. Jei bent viena mašina būtų nuvylusi, technikos tiesiog ieškočiau kitur, tačiau per visą šį laiką jie nė karto nenuvylė“, – gerų žodžių savo partneriams negailėjo T.Kazlauskas.

Nors daug technikos pardavėjų kalba apie kokybišką ir greitą servisą, technikos aptarnavimą, tik ūkininkai yra geriausi šios paslaugos vertintojai. Technika dažniausiai genda pačiu nepalankiausiu laiku, o imant derlių ar sėjant brangi kiekviena minutė. „Šią vasarą skambinau į „Lytagros“ servisą dėl garantinio kombaino. Atsiliepęs specialistas buvo Skuode, bet net nepraėjus pusantros valandos kombainas buvo paruoštas darbui. Man patinka, kad „Lytagros“ specialistas atvažiavęs į ūkį apžiūri visas mašinas, o ne tik tą, kuriai reikia pagalbos. Visuomet geriau gedimams užbėgti už akių“, – įsitikinęs mišraus ūkio savininkas T.Kazlauskas.

Lietuvoje dar nematytas traktorius

Ūkininkas tikino esantis atviras naujovėms, todėl jei tik pasitaikys galimybė ūkyje išbandyti ir naujausią metano dujomis varomą „New Holland“ T6.180 „Methane Power“ traktorių, jis tokia galimybe būtinai pasinaudos. Tai pirmasis pasaulyje alternatyviu kuru (metanu, biometanu) varomas traktorius, kurio serijinė gamyba prasidės jau kitąmet.

„Traktorius varomas atsinaujinančiomis žaliavomis, todėl stambūs ūkininkai patys gali gaminti degalus ir tapti nepriklausomais nuo degalų tiekimo. Džiaugiamės, kad vienas iš priešserijinių, bandomųjų „New Holland“ T6.180 „Methane Power“ traktorių jau yra Lietuvoje. Šio traktoriaus laukia lauko bandymai ūkiuose“, – didžiausią parodos naujieną pristatė AB „Lytagra“ komercijos direktorius R. Norvilas.

Išoriškai šį traktorių sudėtinga atskirti nuo serijinio dyzelio 6 serijos „New Holland“ traktoriaus. Skirtumą pamatyti galima tik žvilgterėjus po variklio gaubtu – skiriasi viršutinė variklio dalis, degalų bakai. Kai „New Holland“ ėmėsi kurti metanu varomą traktorių, esminė sąlyga buvo nepabloginti variklio charakteristikų, lyginant su standartiniu to paties darbinio tūrio dyzeliniu varikliu. Nepaisant ženkliai sumažėjusių išmetamų teršalų, T6.180 „Methane Power“ turi tokią pačią 180 AG didžiausią galią ir išmetamų teršalų emisija yra žymiai mažesnė negu leidžia griežti TIER V etapo reikalavimai. Eksploataciniai kaštai yra net 30 proc. mažesni lyginant su analogiškos galios dyzeliniu varikliu.

Senas kombainas – rekomendacija naujam

Per visas tris parodos dienas ūkininkams buvo pristatyti ir atnaujinti kombainai. Pasirinkimas „New Holland“ kombainų gamoje platus: kratikliniai, daugiabūgniai, rotoriniai, hibridiniai, kurių galingumas nuo 170 AG iki 700 AG, tad išsirinkti gali bet kokios apimties ir sudėties ūkis.

Pasiteiravus, kuris kombainų modelis šiandien vietos ūkiuose pats populiariausias, R.Chositašvili patikino, kad dažniausias žemdirbių pasirinkimas – CX 8 serijos „New Holland“ daugiabūgnis, keturių kūlimo separavimo būgnų kombainas. „Pirmasis šios serijos kombainas pagamintas prieš dvidešimt metų. Per tiek laiko jis tikrai pamėgtas ūkininkų, pelnytai gavęs pasitikėjimą. Jie vieni našiausių iš kratiklinių kombainų, universalūs, tinkantys įvairioms augalų kultūroms. Tikrąją kombaino vertę parodo jo likutinė vertė. Net ir keliolikos metų CX kombainą atpirkus iš ūkininko, naudotam kombainui rasti naują šeimininką nesudėtinga“, – įsitikinęs „New Holland“ technikos grupės vadovas.

Patobulinti krautuvai

Patogesnius, ergonomiškesnius sprendimus operatoriams šiemet siūlo ir JCB gamintojai. Pasak „Lytagros“ Technikos skyriaus grupės vadovo Kęstučio Vaičaičio, tam, kad JCB atnaujintų krautuvų operatorių kabinas, Jungtinėje Karalystėje praėjusiais metais netgi pastatyta nauja gamykla. Pastangos atsipirko: trečios serijos kabinose operatoriams užtikrintos tyliausios darbo sąlygos, 360 laipsnių matomumas, įdiegti didesni ekranai, patobulinta valdymo sistema.

K.Vaičaitis skaičiavo, kad vien šiais metais „Lytagra“ pardavė apie 80 skirtingo dydžio ir galingumo teleskopinių krautuvų. „JCB yra krautuvų rinkos lyderis. Šis gamintojas išsiskiria tuo, kad visos dalys gaminamos ir montuojamos vienoje vietoje. Ūkininkai visada klausia, kur technika gaminta, kur surinkta ir pan. Pavyzdžiui, JCB krautuvo strėlė gaminama iš vieno metalo lydinio, o būtent ji atlieka praktiškai visus krovimo darbus“, – JCB pranašumą prieš kitus gamintojus įvardijo pašnekovas.

„Lytagros“ Technikos skyriaus grupės vadovas pasakojo, kad parodoje bene daugiausiai lankytojų dėmesio sulaukė JCB 403 Agri ratinis krautuvas. Nors palyginti su kitais krautuvas nedidelis, jis yra nepaprastai tvirtas, todėl gali susidoroti ir su sudėtingais darbais.

Ūkiams, turintiems aiškią filosofiją

„Lytagros“ atsivežtame gausiame gyvulininkystės ūkiams skirtame technikos parke ūkininkai norėjo daugiau sužinoti apie savaeigį „Krone“ BIG X smulkintuvą. Net keturios tokios mašinos jau parduotos, o ir parodoje demonstruotas smulkintuvas jau rezervuotas ūkiui iš Jurbarko r.

Kaip pasakojo „Krone“ technikos vadybininkas Domantas Jarušauskas, šią techniką renkasi ūkiai, turintys savo filosofiją apie pašarų ruošimą. „Smulkintuvo veleną turime rinktis pagal tai, kiek kukurūzo siloso naudosime racione. Dažniausiai ūkininkai šį smulkintuvą renkasi su dviem rinktuvais: žolei ir kukurūzams. Dėl to jis dirba ne kaip kombainas, t. y. porą savaičių per metus, bet puikiausiai pasitarnauja pjaunant žolinius pašarus. „Krone“ BIG X galingumas varijuoja nuo 480 AG iki 1 180 AG. Per dieną galima nupjauti apie 20 ha kukurūzų, o jei darbo sąlygos palankios – iki 30 ha“, – vieną našiausių rinkoje savaeigių pašarų smulkintuvų pristatė D.Jarušauskas.

Lenktynėms su prastais orais

Nors rudeninė sėja jau į pabaigą, ūkininkų dėmesys buvo nukreiptas į ateinančių metų darbus, kurie, tikėtina, nebus lengvesni nei šiųmečiai. Sėją vis labiau išderina nepalankūs orai. K.Vaičaitis pastebi, kad Lietuvoje sparčiai populiarėja beariminė žemdirbystė, tad paklausa tokiems padargams itin didelė. Tam tikslui „Amazone“ sukurtas kombinuotas skutikas „Ceus 7000-2TX“ su dviem skutikų eilėmis, noragais, lyginimo diskais, volais žemę išpurena 5–14 cm gyliu ir iš karto į laukus gali važiuoti sėjamoji. „Tiek imant derlių, tiek pradėjus rudeninę sėją ūkininkai dažnai lenktyniauja su nepalankiais orais, todėl darbo tikslumas, greitis gali labai daug lemti. Skutikas puikiai išdirba net ir drėgnas dirvas. Aišku, šiam padargui reikia galingos technikos, tačiau ūkininkas visuomet gali rinktis mažesnį skutiką, jų darbinis plotis siekia nuo 4 iki 7 metrų“, – pabrėžė K.Vaičaitis.

Rekomenduojami video