Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
2020 m. GMO Lietuvoje neaptikta

Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) kasmet vykdo žemės ūkio augalų pasėlių ir Lietuvoje parduodamų gėlių, kuriose yra didelė tikimybė aptikti genetiškai modifikuotų organizmų (toliau –­ GMO) priemaišų, stebėseną.

2020 m. Augalininkystės tarnybos specialistai, vadovaudamiesi Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2015 m. kovo 26 d. įsakymu Nr. A1-170 „Dėl Genetiškai modifikuotų organizmų atsiradimo rizikos kultūrų ir šalių sąrašo patvirtinimo“, paėmė 74 mėginius iš Lietuvoje auginamų kviečių (20 mėginių), rapsų (20 mėginių), kukurūzų (15 mėginių), bulvių (6 mėginiai), cukrinių runkelių ir liucernų (po 5 mėginius) bei sojų (3 mėginiai) pasėlių ir10 mėginių iš rinkoje esančių gėlių­ petunijų ir gvazdikų.

Pasėlių mėginiai genetinės modifikacijos tyrimams buvo imami iš šiais metais žemdirbių deklaruotų žemės ūkio augalų plotų visoje Lietuvoje. Grūdinių kultūrų auginimas vyrauja derlingiausiuose šalies regionuose, kur intensyviai vystoma augalininkystė, o ūkiuose auginama po 50 ir daugiau hektarų kviečių, kukurūzų ar rapsų. Daugiausiai mėginių iš atokiau vienas nuo kito esančių vienarūšių pasėlių ėmė Šiaulių ir Vilniaus (po 8 mėginius), Kauno (7 mėginius), Marijampolės ir Klaipėdos (po 6 mėginius) regioniniai skyriai. Iš rinkoje parduodamų gėlių šiais metais paimti 3 gvazdikų (melsvos ar mėlynos spalvos) ir 7 petunijų (su rizikos veislėms būdingais požymiais) mėginiai. Mėginių ėmimo vietos parodytos žemėlapyje:­ skirtingų rūšių pasėlių bei parduodamų gėlių mėginiai vaizduojami vis kita spalva:

Visi šie mėginiai buvo pateikti Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistams augalų genetinės modifikacijos tyrimams atlikti. Pasak Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejaus Fedotovo, jau yra gauti visų mėginių tyrimų rezultatai, kurie ir šiais metais patvirtino, jog Lietuvos augalininkystės ūkiuose ir šalies rinkoje esančiose gėlėse GMO priemaišų nerasta: „Vykdydami GMO kontrolę galime pasidžiaugti, kad šalies žemdirbiai atsakingai žiūri į ūkininkavimą – neaugindami GMO kultūrų saugo vartotojus ir gamtą“, – teigė tarnybos vadovas.

Genetinės modifikacijos tyrimams 2020 m. paimtų mėginių žemėlapis

2020 m. birželio mėn. iš Vengrijos kompetentingos institucijos buvo gautas informacinis pranešimas apie genetiškai modifikuotų kukurūzų sėklų siuntą („SweetWonder“ veislės), kuri atkeliavo iš Vokietijos (kilmės šalis JAV). Atsižvelgiant į tai, regioninių skyrių specialistai, atlikdami galimai genetiškai modifikuotų pasėlių stebėseną, ypatingą dėmesį kreipė į tai, ar kukurūzų pasėliai nebuvo auginami iš genetiškai modifikuotų kukurūzų sėklų veislės „Sweet Wonder“.

Pastarasis atvejis tik dar kartą įrodo, kaip yra svarbu kontroliuoti augalinės produkcijos auginimą, transportavimą ir tiekimą rinkai.

VATZUM

Rekomenduojami video