Nors už lango vis dar maloni šiluma, kiekvienais metais, šąlant orams, artėja padangų keitimo metas. Padangų parduotuves užplūsta naujų padangų komplektų ieškantys pirkėjai, o autoservisuose eilės norinčių tas padangas montuoti. Vienas komplektas tarnauja 4–5 metus, tačiau tikslus laikas labai priklauso nuo eismo sąlygų, vairavimo stiliaus, automobilio tipo ir pan. O kada Lietuvoje reikia keisti žiemines padangas ir kaip sužinoti, ar jų pakaks sekančiam sezonui?
Reikalavimai Lietuvoje
Lietuvos klimatas yra labai įvairus ir sunkiai nuspėjamas – žiema gali būti šilta ir sausa arba stingdanti. Bet kokiu atveju, vairuotojai turi būti pasiruošę, todėl reikalavimai padangoms keičiasi kartu su sezonais.
Vasarines padangas į žiemines reikia pakeisti iki lapkričio 10 dienos. Vasarinių padangų žiemą eksploatuoti negalima, o minimalus leistinas žieminių padangų protektoriaus gylis – 3 mm.
Padangų gamintojai rekomenduoja žiemines padangas keisti vasarinėmis tada, kai vidutinė dienos temperatūra viršija 7 laipsnius šilumos, o vasarines padangas į žiemines privaloma pasikeisti iki lapkričio 10 dienos.
Padangų gamintojai ant padangų nurodo tik jų pagaminimo datą, bet ne jų galiojimo laiką. Kai kurie ekspertai ragina jau 2 metų senumo padangas vadinti senomis, praradusiomis savo savybes. Tačiau dauguma ekspertų teigia, jog būtina pakeisti 5 metų senumo padangas. Bet jeigu padangas saugojate tinkamai, netgi 10 metų senumo padangos nebus vadinamos per senomis. Norint prailginti savo padangų tarnavimo laiką, būtina jas teisingai prižiūrėti.
Bet kuris vairuotojas vos per kelias minutes gali nustatyti savo padangų amžių. Visos padangos yra sužymėtos kodais, kurie nurodo, kelintais metais ir kelintą metų savaitę padanga yra pagaminta. Norint sužinoti padangos amžių pirmiausia ant jos šono reikia rasti užrašą DOT (Department of Transportation) kartu su raidžių ir skaičių kombinacijomis.
Ovalo formos rutulyje esantys skaičiai nurodo padangos pagaminimo datą. Pirmieji du skaičiai nurodo pagaminimo savaitę, paskutiniai du – pagaminimo metus. Pavyzdžiui, skaičių derinys 2213 nurodo, jog padanga buvo pagaminta 2013 metais, 22-ą savaitę. Svarbu atminti, kad automobilio draudimas negalioja tada, kai eismo įvykio priežastimi yra eksploatacijai netinkamos arba draudžiamos padangos.
Kaip pamatuoti?
Naujų padangų protektoriaus gylis siekia 8–9 mm. Su tokiu protektoriumi padangos užtikrina geriausią sukibimą su įvairiomis kelio dangomis ir puikias vandens sklaidymo savybes. Kuo mažesnis likutis, tuo šios savybės darosi prastesnės. Nors stipriai susidėvėjęs protektorius gali būti pastebimas ir plika akimi, sužinoti, ar jis atitinka anksčiau minėtus reikalavimus, galima jį pamatavus.
Patogiausias būdas pamatuoti protektoriaus likutį yra pasitelkus tam skirtą įrankį arba slankmatį. Tiesiog įstatykite jį į griovelį ir pamatuokite, koks atstumas tarp apatinės ir viršutinės protektoriaus dalies. Pamatuoti galite ir naudodami monetą – jeigu ją įstačius į griovelį nesimato žvaigždutės ant monetos krašto, padanga tinkama naudoti (žieminėms padangoms naudokite 2 eurų, o vasarinėms – 1 euro monetas).
Kaip prižiūrėti?
Vieni ekspertai ragina keisti 2 metų senumo padangas, nes jos senos, praradusios savo savybes, kiti teigia, jog būtina pakeisti 5 metų senumo padangas. Bet jei padangas saugojate tinkamai, netgi 10 metų senumo padangos nebus vadinamos per senomis. Norint prailginti savo padangų tarnavimo laiką, būtina jas prižiūrėti.
Patikrinkite padangų protektorius. Jeigu matomos protektoriaus nusidėvėjimo indikatorių juostelės, vadinasi, padangas būtina keisti. Padangos kraštuose atsiradusi nusidėvėjimo juosta reiškia, kad trintis į kelio dangą nėra vienoda ir reikia sulygiuoti ratus.
Keiskite visas padangas vienu metu. Optimaliam padangų naudojimui ir kontrolei užtikrinti, rekomenduojama įsigyti to paties tipo ir dydžio padangas ir visas jas keisti vienu metu.
Nuolatos patikrinkite slėgį. Netinkamo slėgio padangos gali ne tik turėti įtakos stabdymui ir degalų naudojimo efektyvumui, tačiau ir padidinti eismo įvykio galimybę. Per mėnesį padangų slėgis sumažėja apytikriai 0,069 baro, todėl rekomenduojama bent kartą per mėnesį patikrinti padangų slėgį.
Retkarčiais sukeiskite vietomis. Kadangi priekinės automobilio padangos susilaukia žymiai didesnės apkrovos nei galinės, rekomenduojama kas 8–10 tūkst. km priekines padangas sukeisti vietomis su galinėmis.
Nenaudojamas laikykite tinkamai. Padangas laikykite vėsioje, sausoje ir tamsioje vietoje, pavyzdžiui, rūsyje. Jei sąlygų nėra, tinka ir balkonas. Padangų su diskais negalima laikyti vertikalioje padėtyje – jas reikėtų guldyti horizontaliai ant padėklo. Tik tada, kai diskai iš padangų yra išimti, jas galima laikyti vertikalioje padėtyje. Kartą per mėnesį rekomenduojame pakeisti padangų stovėjimo poziciją arba jas šiek tiek pasukti. Taip išvengsite padangų deformacijos.