Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Zikos virusas: išplisti gali ir į kitus žemynus

Suaugusiesiems Zikos virusas nėra toks pavojingas, kaip, pavyzdžiui, maliarija, tačiau medikams kelia nerimą, kad jis gali išplisti ir į kitus žemynus. Be to, atsirado spėjimų, kad virusą gali pernešti ne tik uodai, bet juo užsikrėsti galima ir lytiškai santykiaujant. Nors dabar vis dažniau kalbama, kad būtina sukurti vakciną, Pasaulio sveikatos organizacijos generalinio sekretoriaus asistentas daktaras Bruce`as Aylwardas sako, kad tam gali prireikti metų ir daugiau.

Žmonės Zikos virusui neturi imuniteto

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sausio 28 d. perspėjo, kad Zikos virusas įgavo nerimą keliantį mastą ir sparčiai plinta Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Dar neseniai beveik negirdėtas virusas, prognozuojama, iki metų pabaigos gali paveikti 3–4 mln. žmonių. Vien tik Brazilijoje infekuotųjų esą gali būti 1,5 mln. Iki šiol virusas užregistruotas 23 Amerikos regionuose.

PSO surengtoje virtualioje spaudos konferencijoje gydytojas Sylvainas Aldighieri, atsakingas už tarptautinį atsaką į epidemijų protrūkius, sakė, kad anksčiau didelio pavojaus nekėlęs virusas pavojingas tapo 2015 m. gegužę, o dabar pavojų kelią kone visai Lotynų Amerikai ir pietinei JAV daliai.

Jo teigimu, Zikos virusas žinomas dar nuo 1940–1950 m., bet iki 2000 m. nebuvo laikomas grėsme visuomenės sveikatai regionuose, kur cirkuliavo, pirmiausia – Pietų Amerikoje. „Pirmą kartą laboratorijose patvirtintas viruso atvejis buvo 2015 m. gegužę, ir, žinoma, tai mums buvo naujiena. Bet prisiminkite, kad prieš dvejus metus Šiaurės ir Pietų Amerikoje išplito Čikungunijos virusas“, – kalba S. Aldighieri.

Dabar, sako jis, žemyne cirkuliuoja Dengės kraštligė, Čikungunijos ir Zikos virusai, kuriuos perneša tas pats viruso sukėlėjas – Aedes genties uodai. „Greitą Zikos viruso plitimą lemia du veiksniai. Pirmiausia, populiacija neturi jam imuniteto, antra – virusą pernešantys Aedes aegypti uodai paplitę visur nuo pietinės JAV dalies iki šiaurinės Argentinos. Kanada ir žemyninė Čilės dalis yra vienintelės vietos, kur šie uodai nepaplitę. Taigi tai paaiškina, kodėl Amerikose šis virusas taip greitai plinta“, – teigia medikas.

Ypač pavojingas nėščiosioms

Zikos virusas pirmiausia yra pavojingas nėščiosioms, nes, kaip manoma, gali sukelti apsigimimus – dėl jo nenormaliai sulėtėja vaisiaus galvos vystymasis. Daugiausia tokių apsigimimų užfiksuota Brazilijoje. Ekspertai sako, kad kol kas per anksti atsakyti, ar Zikos virusas tikrai lemia tokius apsigimimus, tačiau, pavyzdžiui, Salvadoro vyriausybė moterims patarė iki 2018 m., kai, tikimasi, virusas bus sukontroliuotas, neplanuoti nėštumo.

Paskutinę sausio savaitę, PSO pateikus prognozes apie viruso plitimą, sudaryta speciali grupė kovai su šiuo virusu.

„Zikos viruso plitimą nuspėjame remdamiesi Dengės karštligės paplitimu ankstesniais metais. Labai svarbu pabrėžti, kad, kol regionuose egzistuos Aedes aegypti uodai, egzistuos tikimybė, kad jie perneš ir padės išplisti Zikos virusui. Šie uodai paplitę Lotynų Amerikos vietose, kuriose gyvena maždaug 500 mln. žmonių. Žmonės aktyviai keliauja iš vienos šalies į kitą, taip pat laisvai keliauja ir uodai, taigi minėti virusai cirkuliuoja“, – sako S. Aldighieri.

Be to, priduria jis, 75 proc. infekuotų žmonių nejaučia jokių arba pakankamai stiprių Zikos viruso simptomų, todėl laiku nesikreipia į medikus.

Kol atsiras vakcina, praeis daug laiko

Suaugusiesiems Zikos virusas nėra toks pavojingas, kaip, pavyzdžiui, maliarija. Tačiau medikams kelia nerimą, kad jis gali išplisti ir į kitus žemynus. Atsirado spėjimų, kad virusą gali pernešti ne tik uodai, bet juo užsikrėsti galima ir lytiškai santykiaujant. Daug diskusijų sukėlė ir tai, kad labiausiai viruso paliesta Brazilija ruošiasi olimpinėms žaidynėms, kurios sutrauks šimtus tūkstančių sporto gerbėjų.

Nedideliu karščiavimu, bėrimu, išskirtiniais atvejais paralyžiumi pasireiškiantis Zikos virusas tapo tikru galvos skausmu medikams. Iki šiol jam netaikytas joks specialus gydymas. Dabar vis dažniau kalbama, kad būtina sukurti vakciną. PSO generalinio sekretoriaus asistentas daktaras Bruce`as Aylwardas sako, kad tam gali prireikti metų ir daugiau.

„Problema ta, kad virusas dar gerai neištirtas ir tam reikia geresnės diagnozės. Žinoma, virusas bus ištirtas greičiau nei per metus, taip pat svarstoma, kaip galima sukontroliuoti viruso pernešėją. Tačiau tai labai sudėtinga – jei tai būtų paprasta, tas būtų buvę padaryta dar anksčiau, kai paplito Dengės ar Čikungunijos virusai“, – tvirtina B. Aylwardas.

Kritikos dėl pavėluotos reakcijos į mirtiną Ebolos protrūkį anksčiau sulaukusi PSO šį kartą, atrodo, ėmėsi rimtų ir reikalingų priemonių Zikos virusui ištirti ir sustabdyti. Organizacija atkreipia dėmesį, kad ji jokiu būdu nenori sukelti panikos. Kol nėra aiškių įrodymų, kad virusas gali sutrukdyti vaisiaus vystymąsi, sveikatos apsaugos pareigūnai teigia, kad nereikėtų piešti pernelyg juodo vaizdo.

Rekomenduojami video