Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vyro šventė

Kasmet Kartikos mėnesį, švenčiausiąjį pagal Indijos mėnulio kalendorių, milijonai hinduistų pačioje Indijoje ir kituose kraštuose švenčia Vyro dieną. Šiemet vadinamoji Karwa Chauth šventė išpuolė spalio 17-ąją. Jos esmė – ištekėjusių moterų dvasinis rūpinimasis savo vyrais, religinėmis apeigomis jiems reiškiama meilė ir pagarba.

Vyro dienos šventė prasideda dar iki saulės patekėjimo. Ištekėjusios moterys tamsoje sėda prie ritualinio Karwa Chauth pusryčių stalo, kurį joms suruošia anytos. Pasistiprinusios keliais tradiciniais šios šventės patiekalais, džiovintais vaisiais ir saldumynais, jos visą dieną turi laikytis griežto pasninko, ničnieko nevalgyti ir negerti, kol atėjus vakarui danguje pasirodys mėnulis. Hinduistai mano, kad šią dieną pasninkaujančios ir už savo vyrus besimeldžiančios žmonos, padedamos dievų, lemia ilgesnį ir laimingesnį savo antrųjų pusių gyvenimą. Pavyzdžiu, kaip reikia siekti meilės, darnos ir laimės žemiškojoje santuokoje, tampa dangiškosios Viešpaties Šivos šeimos ir jos narių dvasiniai saitai. Vyro šventės dieną moterys lanko šventyklas, aukoja ir meldžiasi, atlieka įvairius ritualinius veiksmus. Teigiama, kad jei ištekėjusios moterys šią dieną pasninkauja ir meldžiasi nuoširdžiai, su dideliu atsidavimu, o ne formaliai tęsdamos labai seną religinę tradiciją, šeimos tampa laimingesnės, dar labiau sustiprėja žmonų dvasinis ryšys su vyrais ir anytomis.

Tikinčiosios Karwa Chauth vakarą už savo vyrus meldžiasi prieš mėnulį.

Įdomu tai, kad pagal hinduistų papročius ištekėjusios moterys Karwa Chauth dieną pasninkauja tik pirmuosius 12 arba 16 santuokos metų. Vėliau to daryti nebūtina, bet daugelis moterų laikosi tradicijos, nes visuotinai tikima, jog tai pats veiksmingiausias religinis būdas prailginti savo vyro gyvenimą. Iškilmėse dalyvauja ir netekėjusios merginos – nors joms ir nepriklauso, daugelis šiomis dienomis taip pat laikosi pasninko bei meldžiasi, kad gautų gerą vyrą ir ateityje gyventų laimingą šeimyninį gyvenimą.

Vakare, kai ima temti ir danguje pasirodo mėnulis, moterys rituališkai jį pagarbina, pasiūlo jam Karwa Chauth aukų. Tada galima užbaigti visos dienos pasninką. Pirmąjį kąsnį žmonos priima iš savo vyrų rankų. Tai simbolinis meilės, pagarbos ir santarvės ženklas. Po jo ateina metas visiems sėsti prie šventinio stalo.

Pirmasis vandens gurkšnis po visą dieną trukusio griežto pasninko – iš savo vyro rankų.

Žinoma, kaip ir kitos tūkstantmetės tradicijos, Vyro šventė Indijoje susilaukia kritikos: feministinio judėjimo atstovės Karwa Chauth iškilmes vadina seksistinėmis, nes pasninkauja tik moterys, taip pat tvirtinama, kad ši šventė pabrėžia žmonų priklausomybę nuo savo vyrų. Kita vertus, oponentai atkerta, kad šios šventės metu moterys visą dieną ilsisi nuo kasdienės namų ruošos, o vakare, susėdus visiems prie iškilmių stalo, iš savo vyrų gauna dosnių dovanų. Galbūt šios Karwa Chauth šventės akimirkos ir jums padės susidaryti nuomonę apie šį seną hinduistų paprotį.

Rekomenduojami video