Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Vokietija atmeta D. Trumpo kalbas apie „Rusijos įkaitę“

Vokietija gali lengvai atremti JAV prezidento Donaldo Trumpo kritiką, esą šalis yra Rusijos įkaitė, trečiadienį amerikiečių transliuotojui CNBC sakė šalies gynybos ministrė Ursula von der Leyen.

D. Trumpas NATO viršūnių susitikime trečiadienio rytą pareiškė, kad Vokietija – didžiausia Europos ekonomika – yra Rusijos įkaitė, turėdamas omenyje susitarimą dėl dujotiekio „Nord stream 2“, kuris sujungs abi šalis ir padidins Vokietijos energetinę priklausomybę nuo Rusijos.

„Vokietija yra Rusijos įkaitė, nes ji perka daug energijos iš Rusijos. Jie moka milijardus dolerių Rusijai, o paskui mes turime juos ginti nuo Rusijos“, – sakė D. Trumpas pusryčių su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu metu.

„Manau, mes galime su tuo susidoroti, – atsakydama į kritiką kalbėjo Vokietijos gynybos ministrė. – Jeigu kalbame apie dujotiekį, tai Vokietija yra energetiškai nepriklausoma valstybė, mes diversifikuojame . O pagrindinis visiems rūpimas klausimas yra viršūnių susitikimas – mes norime susitikimo, kuris pasiųstų vienybės žinią.“

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė Briuselyje teigė, kad D. Trumpo reikalavimai išleisti daugiau gynybai yra pagrįsti.

„Manau, kad mūsų visų pareiga yra investuoti į savo šalių ir viso Aljanso gynybą, todėl šis reikalavimas, manau, yra pakankamai teisėtas. Visos šalys seniai, nuo 2006 m., apie tai kalba, bet daugelis šalių net nepajudėjo ta linkme. Džiaugiuosi, kad mes priartėjome prie to tikslo, investuojame į savo gynybą, ir todėl dabar galime iškelta galva sakyti, kad palaikome visas likusias geras NATO modernizacijos iniciatyvas“, – sakė D. Grybauskaitė.

Įtampa 29 narių bloke yra išaugusi dėl D. Trumpo retorikos, kuri kelia abejonių dėl JAV įsipareigojimų sąjungininkėms. JAV prezidentas nuolat kartoja, kad visos narės turėtų gynybai skirti 2 proc., kam jos yra formaliai įsipareigoję. Jis taip pat tvirtina, kad NATO išlaidos gynybai didėja tik dėl jo spaudimo.

Vokietija vis dar toli nuo 2 proc. tikslo – gegužę Berlynas pažadėjo padidinti išlaidas gynybai iki 1,5 proc. BVP iki 2025 metų. Šiuo metu Vokietija skiria 1,2 proc. BVP.

Baltieji rūmai kaltina europiečius gyvenant iš JAV gynybinių pajėgumų, nes tik penkios NATO narės šiuo metu gynybai skiria 2 proc. BVP.

Šiuo klausimu Vokietijos gynybos ministrė pripažino, kad D. Trumpo kritika dėl išlaidų gynybai pagrįsta.

„Kalbant apie pasiruošimą, mūsų forma gera, – sakė U. von der Leyen, atsakydama į klausimą apie Vokietijos gynybinius pajėgumus. – Mes daug investuojame į Vokietijos ginkluotąsias pajėgas. <...> Taigi mes labai patobulėjome, bet vis dar yra darbo, kuris turi būti padarytas. Šiuo atveju Amerikos draugai kalba pagrįstai.“

Rekomenduojami video