Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaPatarimaiKultūraSveikata Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sveikata
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
V. Orbano kova su demografija: skatina vengrus auginti po 4 vaikus

Prieš imigraciją nusistačiusi populistinė Vengrijos valdžia bando savais būdais spręsti vis aktualesnę darbingo amžiaus žmonių trūkumo problemą šalyje. Pensininkai raginami grįžti į darbus, o jauni vengrai skatinami auginti mažiausiai po tris, dar geriau po keturis vaikus.

Už tai jiems siūloma daugiau kaip 100 tūkst. eurų vertės mokesčių lengvatų, paskolų ir kitokios paramos, bet eiliniai vengrai abejoja, ar gaudami kuklius atlyginimus sugebės tuo pasinaudoti.

Atsivėrus vakarų darbo rinkoms, per dešimtmetį Vengrija prarado apie milijoną, daugiausiai jaunų, žmonių ir dabar šalyje, kur vidutinis atlyginimas nesiekia 800 eurų, o vidutinė pensija yra apie 420 eurų, jau nebeliko nė dešimties milijonų gyventojų.

Dėl tokios padėties darbo skelbimuose Vengrijoje vis dažniau pamatysi prierašą – įdarbiname ir pensininkus.

„Kai išėjau į pensiją, pažadėjau sau daugiau nebedirbti, bet, deja, esu priversta tai daryti“, – dalinasi patirtimi Vengrijos gyventoja Zsuzsanna Czeizel.

Naujos mokesčių lengvatos leidžia vyresniems dirbantiems vengrams pasilikti visą pensiją, bet abejotina, kad tai sugrąžins į Britaniją ar Vokietiją išvažiavusį jaunimą.

„Sūnus nematė čia sau ateities. Atrodo, kad jam pavyko įleisti ten šaknis, nes jie jau nusipirko namą. Jis neplanuoja grįžti“, – pasakoja pensininkė Zs. Czeizel

Susidūrusi su tokia padėtimi, populistinė Vengrijos valdžia, nuolat akcentuojanti savo priešiškumą imigrantams – nors dėl tokio gyvenimo lygio į Vengriją niekas labai ir nesiveržia – priversta ieškoti būdų, kaip bent jau stabilizuoti nuolat mažėjantį šalies gyventojų skaičių.

„Kalbant apie ilgalaikę perspektyvą, ne vien apie kitus metus, tokio dydžio šalyje kaip mūsų – norinčių ir galinčių dirbti Vengrijoje taip ir liks nuo keturių su puse iki penkių milijonų“, – sakė šalies premjeras Viktoras Orbanas.

Ir tai pagal optimistinius premjero administracijos scenarijus. Nes gimstamumas šalyje tebėra mažas ir jo nepakanka net gyventojų skaičiui palaikyti.

Taigi premjero V. Orbano valdžia siūlo gana dosnią paramą jaunoms šeimoms, pavadintą „trijų vaikų, trijų kambarių ir keturių ratų programa“.

O dar geriau auginti keturis vaikus. Tam skirtos mokesčių lengvatos, paskolos būstui ir net parama perkant automobilį. Bet rezultatai kol kas gana kuklūs.

„Vaikų auginimas – tai visai ne pinigų reikalas, – sako slauge dirbanti mama Liza Ludmann-Vank. – Be didelės paramos iš močiučių, auklių ir bendradarbių auginti keturis vaikus neįmanoma. Jei turi keturis vaikus, gali dirbti tik dalį dienos – nedaug darbdavių tai leidžia.“

Už keturis vaikus siūloma išvis atleisti nuo pajamų mokesčio, bet eiliniai vengrai atkreipia dėmesį į tai, kad atlyginimai šalyje vis vien per maži.

„Ši programa visai neskirta viduriniosios klasės žmonėms, kad jie augintų daugiau vaikų. Tai bus turtingųjų privilegija, be jokios abejonės“, – įsitikinusi L. Ludmann-Vank.

Tokios populistinės ir dažniausiai nacionalistinės pakraipos vaikų gimstamumą skatinančios programos dar praėjusiame amžiuje buvo ne kartą bandytos Europoje, bet statistika parodė, kad jų poveikis abejotinas, ypač jei nepavyksta kartu pakelti visos šalies ekonomikos lygio.

Rekomenduojami video