Quantcast
ŠalyjeVerslasŪkininkų žiniosTechnikos kiemasSodybaSužinok. Augink atsakingaiKultūraPatarimaiSvetur Regionai
Bendruomenės
Dievo žodis
Konkursai
Kultūra
Langas
Moters pasaulis
Naujienos
Nuomonės
Patarimai
Šalyje
Sodyba
Sužinok. Augink atsakingai
Sveikata
Svetur
Technikos kiemas
Ūkininkų žinios
Verslas
Regionai
Alytaus
Kauno
Klaipėdos
Marijampolės
Panevėžio
Šiaulių
Tauragės
Telšių
Utenos
Vilniaus
Rubrika
Unikali akimirka „Žalgirio“ arenoje: suvienija, uždega ir nepalieka abejingų

Ypatinga akimirka, kuri tiesiog nepalieka abejingų. Taip krepšinio sirgaliai apibūdina įspūdingą atmosferą Kauno „Žalgirio“ arenoje, kurioje tūkstantinė armija tarsi vienas kumštis prieš rungtynes sugieda Lietuvos himną.

Būtent Kauno „Žalgiris“ su Arvydu Sabonio priešakyje įvedė tradiciją sugiedoti „Tautišką giesmę“ prieš rungtynes. Ir nepaisant „Eurolygos“ siekio po kelerių metų suvaržyti šią gražią tradiciją, „Žalgiris“ bei ištikimiausi klubo sirgaliai rado išeitį, kaip himno giedojimą paversti išties įspūdingu reginiu. Tūkstančių sirgalių arenoje gyvai atliekamas himnas ne tik akimirksniu apskriejo visą pasaulį, bet ir tapo rimtu „ginklu“ siekiant įbauginti į „Žalgirio“ tvirtovę atvykusius priešininkus.

Ir tai tik vienas pavyzdžių, kai Kauno „Žalgiris“ perrašė krepšinio istoriją. Naujausia iniciatyva – pasaulyje dar nedarytas oficialus fanų surašymas, kuriame jau dabar užsiregistravo per 25 tūkst. ištikimiausių „Žalgirio“ fanų. Surašymą palaikantis „Utenos alus“ tiki „Žalgirio“ sėkme naujame sezone ir linki komandos fanams žaliai baltai nudažyti ne tik Lietuvą, bet ir pasaulio šalis, kuriose yra bent vienas žmogus, „Žalgirio“ vardą tariantis su pasididžiavimu. Tad kaip, vis dėlto, yra kuriama istorija?

Arvydo Sabonio iniciatyva

Idėja sugiedoti himną prieš rungtynes kilo legendiniam krepšininkui Arvydui Saboniui, kuris 2003-2004 m. sezone grįžo iš NBA į „Žalgirį“. „NBA himnas yra giedamas prieš kiekvienas rungtynes, tad jis pasiūlė tą patį padaryti ir tuometinėje Kauno sporto halėje. Tad nuo to laiko himnas buvo gyvai atliekamas prieš kiekvienas „Žalgirio“ namų rungtynes, o po kelių metų tokią tradiciją perėmė ir kiti klubai bei pati LKL lyga ir dabar himnas yra privalomas prieš kiekvienas LKL rungtynes“, - pasakojo Kauno „Žalgirio“ atstovas spaudai Almantas Kiveris. Himnas būdavo giedamas ir prieš „Eurolygos“ rungtynes, tačiau siekdama suvienodinti rungtynių pristatymo formatą 2011 m. vasarą „Eurolyga“ uždraudė himnų grojimą prieš rungtynes.

„Žinoma, fanams toks dalykas nepatiko, todėl net ir be foninės muzikos „Žalgirio“ arenoje fanai pradėjo patys giedoti himną po komandų pristatymo. Jų giedamas himnas būdavo toks galingas, kad net atsisakėme atlikėjų kvietimo ir per LKL rungtynes. Nuo to laiko himną visą laiką atlieka patys žiūrovai“, - pridūrė A. Kiveris.

Nuoširdumo viršūnė

Aktorius, Kauno „Žalgirio“ balsas Andrius Žiurauskas yra tas žmogus, kuris pakviečia tūkstančius sirgalių atlikti himną. Raginti dukart, anot jo, dar neteko niekada, sirgaliai patys per kelias akimirkas pakyla iš savo vietų ir pasiduoda tai nuoširdžių emocijų bangai, kuri užplūsta atliekant „Tautišką giesmę“. „Tikrai ypatingas jausmas. Nuoširdesnio himno atlikimo, kaip prieš krepšinio rungtynes, greičiausia, nesu girdėjęs. Žmones himnas suvienija ir tik pabandyk tai iš jų atimti – maža nepasirodys. Kai „Eurolyga“ uždraudė atlikti himną prieš rungtynes, tarp sirgalių buvo kilusi šiokia tokia panika. Bet žmonės su tuo nesitaikstė ir rezultatą matome – tapome nuostabios istorijos dalimi. Gyvai giedamas himnas buvo stiprus niuksas tiems, kurie siekė įvesti savo tvarką. Sirgaliai aiškiai pasakė, kad darykite, ką norite, bet mes turime savo principus, turime tai, kas mus vienija ir mums yra šventa“, - pasididžiavimo krepšinio sirgaliais neslėpė A. Žiurauskas.

Aktorius prisiminė, kad pirmą kartą į areną atvykstantys varžovai net pasimesdavo išgirdę gyvai giedamą himną. „Suprantama, kad „Žalgirio“ krepšininkai rodydavo pagarbą ir išklausydavo himno stovėdami. Tuo tarpu apšilimą pradėję varžovai elgdavosi skirtingai. Teko matyti, kaip savi savus „auklėja“ ir moko pagarbos. Būdavo ir tokių, kurie toliau tęsdavo apšilimą ir pasibaigus himnui būdavo atitinkamai nušvilpiami. Ir sirgaliams nieko neprikiši, giedamas himnas – pats didžiausias tautinio mentaliteto įrodymas, kuris nusipelno pagarbos“, - prisiminimais dalijosi Kauno „Žalgirio“ arenos balsas A. Žiurauskas.

Daugiau kaip 10 metų su Kauno „Žalgiriu“ dirbantis rungtynių pranešėjas atviras, net ir po tiek laiko sirgaliai vis dar sugeba jį nustebinti. „Įspūdinga, kai visa salė nusidažo žaliai-balta spalvomis arba kone per tris sektorius išskleidžiama Lietuvos trispalvė. Sirgaliai nustebina ir savo šūkiais, ir įvairiausiais plakatais. Mane žavi žmonės, kurie atidirba visas rungtynes, prarėkia balsus, aš juos suprantu. Man kiekvienos krepšinio rungtynės taip pat yra šventė, tad apsirengiu švariais drabužiais, užsivynioju „Žalgirio“ šaliką ir pirmyn“, - linksma gaida pokalbį užbaigė A. Žiurauskas.

Nostalgija Kauno sporto halei

Vienas Kauno „Žalgirio“ fanų klubo „Green Death“ narių Mindaugas Šatkus papasakojo ne tik apie atmosferą Kauno „Žalgirio“ arenoje, bet ir legendinėje Sporto halėje. „Buvau dar vaikas, kai su draugais lankydavomės Kauno sporto halėje. Laukdavome, kol pateksime į vidų, nes bilietų dažniausiai neturėdavome. Prašydavome apsaugos darbuotojų, kad įleistų arba sugebėdavome patys prasmukti. Būtent Sporto halėje giedamas himnas yra labiausiai įstrigęs atmintyje.

Joje nebūdavo tokio aido ir himnas skambėdavo itin efektingai. Himną atlikdavo tūkstančiai sirgalių, o atrodydavo tarsi akimirkai jie susiliedavo į vieną balsą“, - pasakojo M. Šatkus. Kauno „Žalgirio“ arenoje, anot M. Šatkaus, iš pradžių nepasisekdavo sukurti tokio stipraus įspūdžio, tačiau pastaraisiais sezonais, kai sirgaliai suvienijo jėgas, atliekant himną, jau pavykdavo tą padaryti. „Kai „Eurolyga“ uždraudė himną prieš rungtynes, svarstėme, ką daryti? Kažkas pasiūlė giedoti himną patiems. Ši mintis prigijo akimirksniu ir tapo įkvepiančia tradicija. Klubas negalėjo priešintis „Eurolygos“ pozicijai, tačiau leido sirgaliams imtis iniciatyvos patiems. Taip „Žalgirio“ rungtynės tapo dar labiau išskirtinės.

Maža to, pripažinkime, daug žmonių kartais painioja himno žodžius, o tokios tradicijos tautiečius moko patriotiškumo“, - himno svarbą apibendrino M. Šatkus. Pašnekovas itin palankiai įvertino „Žalgirio“ pradėtą pasaulinę fanų surašymo iniciatyvą: „Niekur iki šiol neteko girdėti kažko panašaus, ką sugalvojo „Žalgiris“. Net negirdėjau apie tokį bandymą. Tai yra unikalu. Žiūrint į tai, kiek žmonių užsirašė per pirmas savaites, galima drąsiai spėti, jog registruotų fanų skaičius pasieks 50 tūkst. ribą. Toks pasiekimas būtų iš tiesų įspūdingas.“

Audrius Bareišis

Rekomenduojami video